Zawał serca objawy oraz przyczyny ataku

Zawał sercazawał serca

 

Zawał serca, czyli po prostu zawał serca mięśniowego powstaje z powodu niedokrwienia na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej transportującej krew do serca. Zatem jakie są jego przyczyny?

Główne przyczyny powstania zawału serca

Najczęstszymi przyczynami jest nadciśnienie tętnicze, nadwaga, nieprawidłowa dieta, wysoki cholesterol, cukrzyca oraz palenie papierosów. Ryzyko zawału zwiększa się z wiekiem oraz przy stresującym trybie życia, dlatego nie bez powodu mówi się: nie strasz mnie bo dostanę zawału. Przyczyną może być także nadmierne przemęczenie organizmu, jeśli np. notorycznie zarywamy nocki i nie odsypiamy a przy tym ciężko pracujemy ryzyko wzrasta. Ponadto zawał serca może być dziedziczny, dlatego jeśli w Twojej rodzinie ktoś miał zawał warto kontrolować ciśnienie oraz cholesterol i dietę co pozwoli go uniknąć.

Ponadto stres, może być przyczyną bezpośredniego zawału, sam w sobie nie jest tak groźny dopóki nie zaczniemy do tego palić, pić kawy czy napojów pobudzających dla tzw. odstresowania się. Jeśli stres powoduje praca istotą jest odpoczynek, który polega na całkowitym odseparowaniu się od myśleniu o pracy, maili, telefonów czy spotkań w interesach. Spędzanie całego tygodnia w pracy przez kilkanaście godzin na dzień to to taki tryb życia, który dość szybko może skutkować zawałem sercu. Dlatego warto znaleźć sobie hobby lub po prostu robić to co lubimy i co sprawia, że zapominamy o pracy i jesteśmy zadowoleni.

Objawy zawału serca

Nie zawsze zawał musi być zawałem, może wystąpić tzw. stan przedzawałowy. Najczęściej występujące objawy to silny ból lub ucisk w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie, ciemność w oczach, zawroty głowy czy pocenie się. Zatem jak je rozpoznać? Zazwyczaj zaczyna się nasilającym bólem w klatce piersiowej oraz kłuciu, następnie pojawia się problem z oddychanie (oddech jest płytki i urywany), ponadto towarzyszy mu silny niepokój i strach. Ból w klatce piersiowej nie ustaje nawet po wygodnym spoczynku, ponadto może pojawić się też ból/ucisk karku, szczęki, ramion, pleców czy brzucha. W przypadku tych objawów należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ każda minuta jest istotna, bo można zapobiec powstaniu zawału całkowitego i przejść jedynie stan przedzawałowy.

 

Zawał serca – leczenie zabiegowe w szpitalu

W leczeniu zawału serca stosuję się angioplastykę tętnic wieńcowych lub operację pomostowania aortalno-wieńcowego, czyli wszczepienie tzw. bajpasów. To pierwsze polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika balonowego i rozprężeniu go w miejsce, gdzie tętnica podczas zawału została zwężona. Ponadto w celu zmniejszenia ryzyka powstania kolejnego zawału w miejsce zwężenia wszczepia się tzw. stent, czyli metalową sprężynkę. Tak zwane bajpasy polegają na połączeniu aorty z tętnicą wieńcową za miejscem zwężenia bądź niedrożności naczynia.

leczenie zawału serca
Zawał serca – leczenie

Leczenie po zawale

Farmakologiczne leczenie po zawale serca najczęściej polega na przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych, zmniejszających stężeniu cholesterolu. Ponadto należy przynajmniej raz na pół roku odwiedzać kardiologa oraz wybrać się na tzw. poszpitalne sanatorium, które należy się każdemu. Należy również pamiętać, że przebyty zawał serca to zwiększone ryzyko na kolejny, dlatego należy przestrzegać zaleceń lekarza i zadbać o swój tryb życia.

Redaktorka Pakernia24: Natalia Marczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *