Wzdęcia wstydliwy problem z gazami

Wzdęcia czyli wstydliwy problem

wzdęcia jelita

Wzdęcia to problem który każdy z nas miał nie jeden raz w życiu, które obok bólów brzucha i zaparć są najczęściej występującą dolegliwością układu pokarmowego. Uczucie pełności, nieprzyjemne kolki, skurcze jelit oraz towarzyszące temu wszystkiemu częste odbijanie i tzw. wiatry, to następstwo nagromadzenia się gazów w naszych jelitach i żołądku.

Wzdęcia – przyczyny

Przyczyn wzdęć jest kilka, dlatego warto zwracać uwagę na nasze zachowanie oraz przyzwyczajenia, aby jak najrzadziej odczuwać tą przykrą dolegliwość.

 

1. Dieta

Najczęstszą przyczyną wzdęć jest nieodpowiednia dieta. Duże ilości spożywanych warzyw strączkowych, kapustnych oraz produktów zbożowych są rajem dla mikroflory jelitowej, która fermentując cukry wydziela znaczne ilości gazów.

Nie zapomnijmy o nadmiarze białka w naszej diecie, które wraz z tłuszczami zwierzęcymi powodują częste wzdęcia. Nie powinno się mieszać białka zwierzęcego z białkiem roślinnym.

Należy pamiętać, że problem może stanowić także nietolerancja laktozy lub fruktozy.

2. Aerofagia (połykanie powietrza)

Jest następstwem zbyt szybko spożytych posiłków lub prowadzonych rozmów podczas jedzenia. Zmagają się z nią również osoby, które rzadko piją napoje gazowane. Rozwiązaniem problemów jest spokojne i powolne spożywanie posiłków.

3. Zespół jelita nadwrażliwego

To bardzo niekomfortowa przypadłość, której towarzyszą rozmaite zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego (często bóle brzucha, biegunki oraz wzdęcia). Dotyka ona ludzi, którzy cierpią na nadmiernie rozrośniętą florę jelitową, z zaburzeniami psychologicznymi oraz żywieniowymi.

4. Nietolerancja glutenu (celiakia)

Przypadłość, która jest coraz bardziej spotyka wśród otaczającej nas społeczności, najczęściej dotyka ona dzieci. Celiakia to nietolerancja przez organizm glutenu (białka znajdującego się w ziarnach zbóż). Niestety nietolerancja glutenu wymusza na chorych przestrzeganie diety, która towarzyszyć będzie im do końca życia.

wzdęcia gazy
Wzdęcia – gazy

 

Wzdjęcia – sposoby

Na wszystko jest jakiś sposób, dlatego warto pamiętać o kilku dobrych i sprawdzonych sposobach, które pomogą wyeliminować wzdęcia.

1. Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie i każdy o tym wie, dlatego jeżeli chcemy pozbyć się wzdęć warto się z nim zaprzyjaźnić. Aktywność fizyczna przyśpiesza przemianę materii, tym samym zapobiega zaparciom oraz wzdęciom, dlatego po ciężkim posiłku przespacerujcie się chociażby półgodziny.

2. Mniejsze i częstsze porcje

Gdy nasz organizm otrzymuje nadmierną ilość pożywienia nie nadąża on wytwarzać odpowiedniej ilości enzymów trawiennych i żółci, czego następstwem jest zaleganie pokarmu w jelitach i jego dalszej fermentacji – a my już wiemy, do czego to prowadzi.

Starajmy się spożywać co najmniej 4 niewielkie posiłki dziennie, a nasz organizm nam za to podziękuje.

3. Herbaty ziołowe

Przez wielu z nas znienawidzone za odrażający smak, jednak czego nie robi się dla zdrowia? W walce ze wzdęciami pomoże nam napar z kopru włoskiego, mięty pieprzowej oraz bazylii. Tylko pamiętajcie – nic nie pomaga od razu, systematyczne stosowanie herbat ziołowych przyniesie nam ulgę na długie miesiąca, a nawet lata.

Redaktorka Pakernia24: Marczak Natalia

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz