Miliony smakoszy piwa na całym świecie nie mają problemów z wyjaśnieniem, jakie korzyści przynosi im codzienne picie piwa. Uważa się, że piwo wspiera układ kostny i nerwowy, może ułatwiać zasypianie, poprawiać wygląd skóry i włosów oraz wspomagać pracę nerek. Brytyjscy naukowcy dowodzą nawet, że im więcej piwa spożywamy, tym większą mamy samoocenę i przeświadczenie o naszej atrakcyjności. Ale są trzeźwe głosy w tej sprawie. Pomyśl, twój mięsień piwny zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, chorób serca i cukrzycy typu 2!
Według badań, statystyczny Polak wypija około 97 l piwa rocznie, co oznacza, że każdego dnia ponad połowa Polaków wypija pół litra piwa. Z Narodowego Testu Zdrowia Polaków wynika, że 6 proc. pijących rodaków sięga po nie codziennie. Popularność piwa wciąż rośnie. Piwosze utrzymują, że spożycie tego trunku w umiarkowanych ilościach wiąże się z określonymi korzyściami zdrowotnymi. Piwo jest bogatym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B6 i B12), witamin A, E, D, K, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawiera kwasy nikotynowy oraz laktoflawiny, dzięki którym jest to skuteczne lekarstwo na bezsenność.
Czy picie piwa jest zdrowe
Zdaniem lekarzy, piwo spożywane w odpowiedniej ilości działa korzystnie na zdrowie. Przede wszystkim może być dobre dla nerek. Okazjonalnie wypijana butelka piwa może zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych nawet o 40 proc. Niskoprocentowe piwo często polecane jest nawet w celu zapobiegania i leczenia chorób układu moczowego. Piwo zawiera 1 g błonnika rozpuszczalnego w 30 ml piwa i dlatego jest bardzo korzystne dla trawienia,
Piwo obniża poziom szkodliwego cholesterolu LDL, pomaga zapobiegać zakrzepom krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału serca, a także udaru mózgu. Obecność dużej ilości krzemu w piwie wpływa na podwyższenie gęstości kości. Osoby pijące piwo są mniej podatne na demencję i chorobę Alzheimera. Ze względu na obecność wielu witamin piwo ma wiele właściwości odżywczych dla skóry. Jeśli więc umiarkowane spożycie piwa nie tylko nie jest złe, ale może mieć wiele korzystnych skutków, to dlaczego codziennie picie piwa jest szkodliwe?
Czy piwo jest szkodliwe
Z badań wynika, że tylko przy umiarkowanym spożyciu piwa możemy mówić o pozytywnym wpływie na zdrowie. Regularne picie piwa nawet w niewielkich ilościach zwiększa ryzyko nadwagi i problemów zdrowotnych. Ryzyko negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie i kondycję fizyczną rośnie wraz z wiekiem. Jedno z badań udowodniło, że u osób, które piją 1-2 napoje alkoholowe cztery lub więcej razy w tygodniu ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta o 20 proc. w porównaniu z osobami, które piją rzadziej. Zwiększone ryzyko śmierci dotyczy wszystkich grup wiekowych.
Badania amerykańskich uczonych dopuszczają maksymalnie jeden drink dziennie dla kobiet i góra dwa dla mężczyzn. W przypadku piwa za standardowy drink uważa się 0,36 l (5 proc. alkoholu). Ale te wskazania wcale nie oznaczają, że po alkohol można sięgać codziennie. Najlepiej potraktować je jako granicę spożywania alkoholu w dniu, gdy zdecydujemy się na napój wyskokowy.
Co powoduje codzienne picie alkoholu
Codzienne picie piwa może w szczególności zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, chorób serca, udaru mózgu, raka piersi, jelita grubego i wątroby, marskości wątroby, zaburzeń psychicznych (depresja, stany lękowe). Skutki picia piwa codziennie mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale ujawniają się dopiero z czasem. Czysty alkohol jest bardzo kaloryczny, a w przypadku piwa mamy jeszcze cukry proste. Piwo ma wysoki indeks glikemiczny, przez co negatywnie wpływa na trzustkę i może zmniejszać wydzielanie enzymów trawiennych. Zaburza metabolizm tłuszczów, co powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej szczególnie w okolicach brzucha.
Codzienne picie piwa skutki uboczne
Ze względu na moczopędne właściwości piwo nie jest najlepszym sposobem na uzupełnianie płynów. Może nasilać odwodnienie, zaburzać mechanizm termoregulacji i powodować spadek temperatury ciała. Codzienne picia piwa może zwiększać ryzyko wystąpienia miażdżycy. Regularne picie piwa zwiększa stężenie glukozy we krwi i powoduje gwałtowne skoki insulinowe. Kilka godzin po spożyciu pojawia się jednak spadek poziomu glukozy, co grozi niebezpieczną dla zdrowia hipoglikemią. Z tego względu osoby chorujące na cukrzycę nie powinny pić piwa.
Czy codzienne picie alkoholu to alkoholizm
Dwa piwa tygodniowo krzywdy nam raczej nie zrobią, ale dwa piwa dziennie już mogą. Codzienne picie piwa jest bardzo szkodliwe i może prowadzić do uzależnienia od piwa, a skutki spożywania dużych jego ilości mogą być takie same, jak w przypadku nadużywania wódki lub wina. Warto pamiętać, że wraz z ilością wypitego alkoholu wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia, przy czym rodzaj trunku nie ma znaczenia.
Objawy uzależnienia od piwa są podobne jak w przypadku uzależnienia od innego alkoholu. U osób uzależnionych najczęściej pojawiają się typowe objawy: wewnętrzny przymus sięgnięcia po piwo, utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, zwiększona tolerancja na alkohol, uporczywe myśli i koncentrowanie się na piciu oraz szukanie okazji do picia.