Sergio Oliva kulturysta, biografia i wymiary

Mit w świecie kulturystyki – Segio Oliva

sergio oliva

Sergio Oliva pseudonim Mit urodził się 4 lipca 1941 roku. Przez 6 dekad ukazywał ludziom swoje palące pragnienie do własnej niezależności. W 1959 roku opozycja Fidela Castro obaliła rząd Batisty, przez co Oliva stwierdził, że jego ojczyzna Kuba, nie jest już miejscem gdzie taką niezależność można deklarować.

Od dziecka był ogromnie utalentowanym sportowcem. Sergio Oliva realizował swoje założenia w sportach sponsorowanych przez państwo, wiedział, że udział w sporcie da mu możliwość ucieczki od kubańskiej klasy robotniczej. Był obdarzony niesamowitym połączeniem wytrzymałości, siły, szybkości i elastyczności, co spowodowało, że zaczął swoją karierę sportową kierować ku olimpijskiej konkurencji – podnoszeniu ciężarów. Nic dziwnego, że przez 20 lat był największym reprezentantem swojego kraju na arenie międzynarodowej. Na Kubie, udział Olivy w konkursach oznaczał blokadę dla innych zawodników na złoty medal. Dla Sergio Olivy, człowieka niezależnego, ducha uwięzionego przez system represji, podnoszenie ciężarów mogło być jedyną ucieczką od domu, jaki dotychczas znał.

Wymiary Segio Oliva:

Wzrost: 175 cm
Waga: 107 kg
Klatka piersiowa:140 cm
Ramię: 54 cm
Udo:74 cm
Łydka:51 cm
Pas:69 cm

 

Jako 21 latek Sergio Oliva postanowił wziąć udział w konkursie zwanym Central American and Caribbean Games w Kingston. Uważał, że Jamajka będzie najlepszą szansą na ucieczkę z Kuby kontrolowanej przez Castro. Podczas konkursu Oliva i innych członków kubańskiej reprezentacji zeszli ze sceny, ze względu na ich bezpieczeństwo. Wtedy Sergio uzyskał to o czym marzył, azyl polityczny a co najważniejsze wolność.

Z Jamajki wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Początkowo do Miami, gdzie pracował dorywczo przy naprawie telewizorów czy rozładunku samochodów ciężarowych, następnie udał się na północ – do Chigaco w roku 1963. To właśnie w Chigaco, sztangista został wprowadzony do świata kulturystyki przez Boba Gajde. Gajda zobaczył w młodym człowieku niesamowity potencjał fizyczny i wziął go pod swoje skrzydła. Zgodnie z przewidywaniami, predyspozycje Olivy sprawiły, że jego mięśnie rozrosły się do dużych rozmiarów, wykraczających ponad schematy ówczesnej kulturystyki. Wziął się poważnie za ten sport, w szybkim tempie stał się orłem tej dyscypliny – już pod koniec roku zdobył swój pierwszy tytuł – Mr. Young Chicagoland.

W krótkim czasie budowa i reputacja Sergio Olivy wzrosła do takiego momentu, że bez kozery można było go wymieniać jednym tchem z takimi firmami jak Larry Scott, Chuck Sipes i Bill Pearl. Wprowadził na scenę ogromną przewagę fizyczną. Konkurs Mr. America poprowadził go w otwarte ramiona IFBB, co pozwoliło mu w dążeniu do zostania największym kulturystą świata.

Filmik z Sergio Oliva

W roku 1966 Sergio Oliva miał dość amatorstwa i przeszedł na zawodowstwo dołączając do szeregów IFBB. W krótkim czasie zdobył w 1966 tytuł Mr. World i w 1967 Mr. Universe i wreszcie z niewielkim oporem tytuł Mr. Olympia 1967. Tylko 4 lata po rozpoczęciu startów w kulturystyce Oliva stał się niekwestionowanym królem tego sportu. Oliva obronił swój tytuł w następnym roku. Do roku 1969 nie było żadnego pretendenta, który by mógł zdetronizować Mita. W tym też roku pojawił się masywny, dobrze zbudowany osobnik, znany każdemu adeptowi siłowni – Arnold Schwarzenegger (wówczas zajął 2 miejsce). Kiedy Oliva zdobył 3 tytuł z rzędu, wnioski ze swojej porażki wyciągnął Arnold. Rok później zdetronizował Kubańczyka wygrywając z nim jedną z najmniejszych różnic w historii tego sportu.

Oliva rozczarowany, lecz niezrażony podwoił swoje wysiłki i powrócił na scenę w roku 1972. Większy i silniejszy niż kiedykolwiek i gotowy do pokonania dwukrotnego wówczas Mr. Olympia – Arnolda Schwarzeneggera. Pomimo życiowej formy Oliva znów musiał się zadowolić drugim miejscem, tuż za plecami Austriaka. To był ogromny cios dla człowieka, który ostatecznie doprowadził go do rozbratu z IFBB na długie 12 lat. Uważał decyzję o porażce za niesprawiedliwą i krzywdzącą.

Joe Louis miał Maxa Schmelinga, Bill Russel miał Wilt Chamberlaina, Jimmy Connors miał Johna McEnroe, tak jak teraz Phil Heath ma Kaia Greena, tak też Sergio Oliva miał Arnolda Schwarzeneggera. Te dwie legendy kulturystyki mieli ze sobą do czynienia na 4 dużych konkursach. W 1969, 70 i 72 na Mr. Olympia i 1970 na Mr. World. O ile Sergio zwyciężył w pierwszym spotkaniu, o tyle w 3 kolejnych musiał uznać wyższość Arnolda, który de facto był jego fanem, przyjacielem, ale przede wszystkim rywalem.

Od 1973 do 1983 pseudonim Sergio stał się bardziej wymowny niż kiedykolwiek. Wydawał się bardziej mitem niż realnym bytem w świecie kulturystyki. Jak już mówiłem odpuścił wszelkie zawody IFBB i startował w Europie w WABBA. W tych zawodach jednak poziom był dość niski, nie było nikogo kto mógłby zagrozić mu w zdobyciu tytułu. W 1984 świat obiegła wieść, że Oliva pogodził się z IFBB i wraca do przynależnego mu miejsca w gronie uczestników Mr. Olympia. Wtedy 43-letni policjant i ojciec zajął jedynie ósme miejsce wśród ludzi, którzy dorastali patrząc na jego sukcesy. Wtedy wersja Sergio nie przypominała już tej bestii z przeszłości, jednak sam jego powrót zelektryzował świat kulturystyki i przypomniał wielkie konfrontacje z Arnoldem. Dla jego fanów nie liczyło się to czy zajmie pierwsze czy ostatnie miejsce, czy jest w formie czy poza nią. Dla nich liczyło się jedno – że Sergo Mit Oliva ponownie zagości na scenie i przywróci wspomnienia. Oliva startował jeszcze raz w Mr. Olympia w roku 1985 kończąc na ósmym miejscu. W 1986 wywiązała się awantura pomiędzy nim, a jego żoną – został postrzelony, doznał ran klatki piersiowej i brzucha. Nigdy więcej nie wystartował. Nawet teraz, 19 lat po jego ostatnim starcie, na konkursach, na siłowniach i w internecie, dla osób które są ściśle związane z kulturystyką, ta siła związana z jego nazwiskiem elektryzuje nas wszystkich i wywołuje niesamowite odczucia. Podejrzewam, że jeszcze długo tak będzie.

Sergio Oliva Zmarł 12 Listopada 2012 na niewydolność nerek. Dziś patrząc na jego zdjęcia widzę szeroki uśmiech, człowieka, który wygląda jakby został wyrzeźbiony, zdającego się mówić bierz co możesz ze świata, bo może minąć sporo czasu zanim zobaczysz coś takiego ponownie. Brał z życia całymi garściami, był motywatorem dla wielu ex-zawodników, w tym Arnolda. Każdy adept kulturystyki powinien znać jego imię. Wielki Kubańczyk – Sergio „The Myth” Oliva.

Historia konkursów:

1963
– Mr Chicago – 1 miejsce
1964
– Mr Illinois – 1 miejsce
– Mr America – AAU, 7 miejsce
1965
– Junior Mr America – AAU, 2 miejsce
– Junior Mr America – AAU, najlepiej umięśniony
– Mr America – AAU, 4 miejsce
– Mr America – AAU, najlepiej umięśniony
1966
– Junior Mr America – AAU, 1 miejsce
– Junior Mr America – AAU, najlepiej umięśniony
– Mr America – AAU, 2 miejsce
– Mr America – AAU, najlepiej umięśniony
– Mr World – IFBB, 1 miejsce
– Mr World – IFBB, Tall, 1 miejsce
– Mr Universe – IFBB 1 miejsce
– Mr. Olympia – IFBB, 2 miejsce
1967
– Mr. Olympia – IFBB, 1 miejsce
– Universe – IFBB, 1 miejsce
1968
– Mr. Olympia – IFBB, 1 miejsce
1969
– Mr. Olympia – IFBB, 1 miejsce
1970
– Mr World – AAU, Pro Tall, 2 miejsce
– Mr. Olympia – IFBB, 2 miejsce
1971
– 1971 Universe – Pro – NABBA, Tall, 2 miejsce
1972
– Mr. Olympia – IFBB, 2 miejsce
– Mr Galaxy – WBBG, 1 miejsce
1973
– Mr International/ Mr Azteca – IFBB, Professional, 1 miejsce
– Mr Galaxy – WBBG, 1 miejsce
1974
– Mr International – WBBG, Professional, 1 miejsce
1975
– Mr Olympus – WBBG, 1 miejsce
1976
– Mr Olympus – WBBG, 1 miejsce
1977
– Pro World Championships – WABBA, 1 miejsce
1978
– Mr Olympus – WBBG, 1 miejsce
1980
– Pro World Championships – WABBA, 1 miejsce
– Professional World cup – WABBA, 1 miejsce
1981
– Professional World Cup – WABBA, 1 miejsce
1984
– Mr. Olympia – IFBB, 8 miejsce
– Professional Mid-States Championships – WABBA 1 miejsce
1985
– Mr. Olympia – IFBB, 8 miejsce

Redaktor Pakernia24: Woliński Tomasz wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *