Sauna a odchudzanie, jakie efekty można uzyskać

Tradycyjna fińska kąpiel w ogrzewanym pomieszczeniu (60°C-110°C) została naukowo udowodniona, ze pomaga w odchudzaniu. Badania te wykazały również saunę można porównać z treningiem o umiarkowanej intensywności ! To oznacza że można ćwiczyć bez ruszania się!

sauna

Sauna a odchudzanie

Sauna działa jako detoksykator, co oznacza że dzięki wysokiej temperaturze w saunie Twoje ciało się poci i w łatwy sposób pozbywa się różnego rodzaju toksyn oraz metali ciężkich takich jak np. nikiel, rtęć, miedź czy cynk. Jest to zdrowe szczególnie dla osób nie ćwiczących bądź spędzających dużo czasu w klimatyzowanym pomieszczeniu o niskiej temperaturze. W rezultacie wypacania wyżej wymienionych toksyn i metali ciężkich, zaczniesz tracić wagę, skutecznie spalając tłuszcz. Sauna w ciągu zaledwie jednego lub dwóch dni może być pomocna w zrzuceniu litra bądź troszkę więcej wody z organizmu. Po kilku godzinach po saunie, metabolizm zacznie pracować w szybszym tempie i w ten sposób się chudnie.

sauna

Sauna a stres

Sauna jest jednym z najlepszych sposobów na stres, relaksuje i oczyszcza. Pomaga zmniejszyć stres i obniża poziom kortyzolu w organizmie. Oprócz spadku kortyzolu, sauna również pomaga w stanach zapalnych i szkodliwym poziomie wolnego tlenu. Stan zapalny może przyczynić się do wzrostu masy ciała, a więc sauna zmniejsza szanse na tę nie chcianą zmianę.

Sauna a regeneracja mięśniowa

Bardzo wielu sportowców korzysta z sauny, aby dopomóc swoim mięśniom w szybszej regeneracji po ciężkim treningu lub wysiłku, powietrze w saunie zmniejsza upośledzenie czuciowe mięśni oraz poprawia ich funkcjonalność.

Sauna a wytrzymałość

Jeśli masz problem z zadyszką podczas ćwiczeń bądź wchodzeniu po schodach, to sauna może być rozwiązaniem. Sauna poprawia zdolność oddychania, zwiększa funkcję oddechową i produkcję rozszerzającego naczynia krwionośnego tlenku azotu oraz zmniejsza problemy z oddychaniem.

Sauna a nasze serce

Jak działa sauna na nasze serce? Otóż wysokie temperatury w saunie pozwalają zwiększyć tętno. To z kolei poprawia krążenie krwi, zdrowie skóry, sen i odporność. Pomaga również obniżyć nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi, ale nie jest to wskazane dla osób z arytmią.

Jak często korzystać z sauny

Wizyty w saunie musisz zaplanować w zależności od aktualnej masy ciała i masy docelowej. Standardowo z sauny korzysta się 2 bądź 3 razy w tygodniu. Już po 2 tygodniach zaczniesz czuć się energiczny i odświeżony. Po tych dwóch tygodniach najlepiej włączyć lekkie ćwiczenia do swojej codziennej rutyny. Przez następne trzy tygodnie weź kąpiel w saunie dwa razy w tygodniu. Następnie włącz trening siłowy oraz cardio do swojego treningu i skorzystaj z sauny, aby się zrelaksować i odmłodzić mięśnie.

sauna

Rodzaje saun

  • Sauna sucha (fińska) temperatura : 60-110 °C wilgotność : 5-15%
  • Sauna mokra temperatura : 50-65°C wilgotność : 20-40%
  • Sauna parowa (łaźnia) temperatura : 45-55°C wilgotność : 40-100%
  • Saun infrared (podczerwień) temperatura : 50-60°C wilgotność : 25%
  • Biosauna : temperatura : 40-60°C wilgotność : 40%

Redaktor Pakernia24: Bartek Janczak

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz