Co pić podczas treningu na siłowni

Co pić podczas treningu, bardzo ważna rzecz

napoje izotoniczne

Każdy sportowiec zastanawia się ile i co pić podczas treningu, ponieważ w czasie jego trwania tracimy wiele potu, a wraz z nim minerały i elektrolity które należy odpowiednio uzupełnić np. przez napój izotoniczny. W tym artykule dowiesz się jaki napój jest najlepszy podczas treningu, kiedy tracimy najwięcej wody, jakie substancje odżywcze i minerały tracimy podczas wysiłku fizycznego, jakie są objawy niedostatecznej ilości wody w organizmie, przepis na domowy izotonik.

To niesamowite że ludzkie ciało składa się głównie z wody, a dokładnie aż w około 70%, w zależności od trybu życia. Najwięcej wody tracimy podczas ćwiczeń tlenowych, tkz. aerobów. Podczas intensywnego treningu biegowego w pełnym słońcu możemy stracić nawet 4 litry wody podczas jednej sesji, podczas treningów siłowych, w zależności od warunków 0,2 – 2 litrów wody. Całkiem sporo, prawda?

W jaki sposób pić aby jak najlepiej się nawadniać podczas treningu. Najlepszym wyborem jest dostarczanie płynów kilkanaście razy podczas jednej sesji treningowej, lecz małymi łyczkami około 100 ml. Dlaczego? Kiedy pijemy jednym duszkiem, potrafimy pochłonąć nawet 0,7 litra wody, większość tej wody nie zdąży rozprowadzić się po organizmie i spływa do pęcherza moczowego, a tam nic nam nie da.

 

Jaki napój najlepszy podczas treningu

Woda niegazowana – jest to dobry rodzaj płynu ze względu na swoją bardzo dobrą zdolność wchłaniania do organizmu, lecz podczas wytwarzania potu tracimy wiele pierwiastków takich jak potas, sód, magnez, wapń oraz elektrolity, których zwykła woda źródlana nie jest w stanie tego dostarczyć, ze względu na swój ubogi skład. Więc nie jest to najlepszy pomysł.

Woda mineralna – jest lepszym wyborem od zwykłej wody niegazowanej, ze względu na obecność elektrolitów i minerałów takich jak sód, potas.

Słodkie napoje – zdecydowanie nie. W takich napojach ogromna zawartość cukrów i węglowodanów znacznie spowalniają wchłanianie wody do organizmu, przez co często po wypiciu np. Coli, mamy wrażenie że jeszcze bardziej chce nam się pić. Tak więc słodkie napoje nie są w stanie nawodnić w dostateczny sposób nasz organizm podczas intensywnych treningów aerobowych czy też siłowych.

Napój izotoniczny – jest to najlepsze rozwiązanie dla aktywnego sportowca! ze względu na swoją ogromną ilość minerałów i elektrolitów, napój ten doskonale nawadnia nasz organizm. Napój izotoniczny posiada w swoim składzie podobne stężenie minerałów jak nasze płyny ustrojowe, dzięki temu jest takim świetnym rozwiązaniem. Głównie w składzie posiada sód, który właśnie odpowiada za gospodarkę wodną w naszym organizmie, reguluje ją i utrzymuje na właściwym poziomie. Ilość ww w izotonikach to około 6 mg / 100 ml produktu. Więcej o napojach izotonicznych wyczytasz tutaj: https://www.lightbox.pl/blog/czy-napoje-izotoniczne-sa-zdrowe

pocenie się picie
Reakcja organizmu na wysiłek fizyczny

Objawy niedostatecznej ilości wody w organizmie

Pierwsze symptomy które pojawiają się przy odwodnieniu są spowodowane, utraceniem znacznej ilości wody a wraz z nią zostają wypłukane takie składniki jak, sód, potas, magnez, wapń, oto one:

– Uczucie suchości w buzi, uczucie pragnienia
– Ogólne osłabienie organizmu
– Zawroty głowy
– Spadek sprawności umysłowej i fizycznej
– Mroczki przed oczami
– Przy suszy np. na pustyni mogą pojawiać sie fatamorgany.

Przepis na domowej roboty izotonik

Składniki niezbędne do wykonania napoju to:

– 0,75 litra wody niegazowanej,
– 0,25 litra soku pomarańczowego (najlepiej ze świeżych owoców),
– 2 łyżeczki cukru,
– solidna szczypta soli

Ocena: 5/5 | Głosów: 6

Dodaj komentarz