Odżywki białkowe – czym się charakteryzują?

trening odzywki białkowe

Odżywki białkowe są bardzo popularne wśród sportowców, ponieważ pomagają budować i regenerować masę mięśniową. Każda osoba, która dba o codzienną aktywność fizyczną, powinna więc zwrócić uwagę, czy w jej diecie znajduje się wystarczająca ilość białka.

Jako że białko buduje komórki organizmu, trzeba zadbać o zbilansowaną dietę, w której znajdzie się jego odpowiednia ilość. Jednak osoby, które dużo ćwiczą, a przede wszystkim uprawiają sporty siłowe, powinny zwrócić uwagę na odżywki białkowe, które dostarczają odpowiedniej ilości tego budulca i wspomagają proces budowy masy mięśniowej.

Co daje odżywka białkowa?

Decydując się na uprawianie sportów siłowych, czy też wykonywanie ćwiczeń, które mają rozwinąć wybrane partie mięśni, nie zawsze pamiętamy o prawidłowej diecie. Jednak same ćwiczenia nie wystarczą, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Trzeba też zadbać o to, aby organizm otrzymał niezbędną ilość makroelementów. Głównym budulcem tkanki mięśniowej jest białko, dlatego jeśli w codziennej diecie nie ma go za wiele, to warto stosować odżywki białkowe, dzięki którym mięśnie będą się rozwijać i regenerować. Odżywka nie tylko wzmocni mięśnie, ale też pomoże w bezpiecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Pozytywnie wpłynie też na metabolizm, zwiększając przemianę materii i zaspokajając głód.

Jak stosować odżywki białkowe?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje odżywek białkowych. Jest wśród nich m.in. odżywka białkowa bez laktozy, czy wegańska odżywka białkowa. Występują one w formie proszku, płynu, batonów i kapsułek, każdy więc znajdzie coś dla siebie. Decydując się na stosowanie odżywek białkowych, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj uprawianego sportu i cel, jaki chcemy osiągnąć. Dlatego przed zakupem należy zapoznać się z opisem danego produktu i wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Odżywka białkowa pomaga w regeneracji mięśni, więc najlepiej stosować ją po treningu. Jednak niektóre osoby stosują koncentrat białka serwatki rano, kiedy metabolizm jest najszybszy i porcja białka zostaje szybciej wchłonięta i przyswojona.

Sposób stosowania zależy od konkretnego produktu. Najpopularniejsze jest białko serwatkowe, które produkuje się z mleka krowiego. Białka serwatkowe mają pełny profil aminokwasowy, co sprawia, że bardzo dobrze uzupełniają proteiny w codziennej diecie. Koncentrat białka serwatkowego wyróżnia się smakiem, dzięki czemu jest chętnie stosowany. Z kolei izolat białka serwatkowego szybko się wchłania, jest więc przeznaczony dla osób zaawansowanych. Najczystszą formą odżywki jest hydrolizat białka serwatki, którego wchłanianie zaczyna się już w jamie ustnej. Jest on przeznaczony dla osób na wysokim poziomie zaawansowania. Coraz popularniejsze jest też białko wołowe, której jest dobrze przyswajalne i pozbawione laktozy. Długim czasem trawienia wyróżnia się natomiast białko kazeinowe, które świetnie sprawdza się przed snem lub jako zabezpieczenie mięśni, gdy przez wiele godzin nie możemy spożyć posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *