Odżywki białkowe – czym się charakteryzują?

trening odzywki białkowe

Odżywki białkowe są bardzo popularne wśród sportowców, ponieważ pomagają budować i regenerować masę mięśniową. Każda osoba, która dba o codzienną aktywność fizyczną, powinna więc zwrócić uwagę, czy w jej diecie znajduje się wystarczająca ilość białka.

Jako że białko buduje komórki organizmu, trzeba zadbać o zbilansowaną dietę, w której znajdzie się jego odpowiednia ilość. Jednak osoby, które dużo ćwiczą, a przede wszystkim uprawiają sporty siłowe, powinny zwrócić uwagę na odżywki białkowe, które dostarczają odpowiedniej ilości tego budulca i wspomagają proces budowy masy mięśniowej.

Co daje odżywka białkowa?

Decydując się na uprawianie sportów siłowych, czy też wykonywanie ćwiczeń, które mają rozwinąć wybrane partie mięśni, nie zawsze pamiętamy o prawidłowej diecie. Jednak same ćwiczenia nie wystarczą, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Trzeba też zadbać o to, aby organizm otrzymał niezbędną ilość makroelementów. Głównym budulcem tkanki mięśniowej jest białko, dlatego jeśli w codziennej diecie nie ma go za wiele, to warto stosować odżywki białkowe, dzięki którym mięśnie będą się rozwijać i regenerować. Odżywka nie tylko wzmocni mięśnie, ale też pomoże w bezpiecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Pozytywnie wpłynie też na metabolizm, zwiększając przemianę materii i zaspokajając głód.

Jak stosować odżywki białkowe?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje odżywek białkowych. Jest wśród nich m.in. odżywka białkowa bez laktozy, czy wegańska odżywka białkowa. Występują one w formie proszku, płynu, batonów i kapsułek, każdy więc znajdzie coś dla siebie. Decydując się na stosowanie odżywek białkowych, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj uprawianego sportu i cel, jaki chcemy osiągnąć. Dlatego przed zakupem należy zapoznać się z opisem danego produktu i wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Odżywka białkowa pomaga w regeneracji mięśni, więc najlepiej stosować ją po treningu. Jednak niektóre osoby stosują koncentrat białka serwatki rano, kiedy metabolizm jest najszybszy i porcja białka zostaje szybciej wchłonięta i przyswojona.

Sposób stosowania zależy od konkretnego produktu. Najpopularniejsze jest białko serwatkowe, które produkuje się z mleka krowiego. Białka serwatkowe mają pełny profil aminokwasowy, co sprawia, że bardzo dobrze uzupełniają proteiny w codziennej diecie. Koncentrat białka serwatkowego wyróżnia się smakiem, dzięki czemu jest chętnie stosowany. Z kolei izolat białka serwatkowego szybko się wchłania, jest więc przeznaczony dla osób zaawansowanych. Najczystszą formą odżywki jest hydrolizat białka serwatki, którego wchłanianie zaczyna się już w jamie ustnej. Jest on przeznaczony dla osób na wysokim poziomie zaawansowania. Coraz popularniejsze jest też białko wołowe, której jest dobrze przyswajalne i pozbawione laktozy. Długim czasem trawienia wyróżnia się natomiast białko kazeinowe, które świetnie sprawdza się przed snem lub jako zabezpieczenie mięśni, gdy przez wiele godzin nie możemy spożyć posiłku.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *