Jak oceniają sędziowie na zawodach kulturystycznych

Na co patrzą sędziowie na zawodach

oceny sędziów kulturystyka

Ocenie podlegają 3 podstawowe parametry:

Ogólna budowa sylwetki, kośćca, gdzie ważna jest proporcja, symetria, to czy sylwetka posiada jakieś wady.

Wielkość masy mięśniowej, umięśnienia – sędziowie w tym aspekcie zwracają uwagę na zarysy całej sylwetki.

Forma z jaką zawodnik startuje, czyli tu ważny jest poziom tłuszczu w organizmie (im mniejszy, tym lepszy), jakoś mięśni, ich odpowiednia separacja, definicja.

Kulturystyka klasyczna

kulturystyka klasyczna
Każda konkurencja cechuje się tym, ze sędziowie zwracają uwagę na różne aspekty. W 2005 roku do świata kulturystyki została wprowadzona kulturystyka klasyczna. Nazwę swoją nawiązuje do genezy tego sportu – mistrzów takich jak Frank Zane, czy Steve Revees. W tej konkurencji dla sędziów ważne są proporcje sylwetki, które są istotniejsze od masy mięśniowej. Jest konkurencją idealną dla ektomorfików, ludzi wysokich oraz mieszkańców Azji oraz Ameryki Południowej, którzy charakteryzują się delikatnym kośćcem i układem mięśniowym.

Kulturystyka kobiet

kulturystyka kobietW kulturystyce kobiet 2 lata temu została wprowadzona konkurencja kobiecej sylwetki, która pozwoliła uczestniczyć w zawodach kobiet o słabszych predyspozycjach genetycznych. Przez okres kształtowania się kulturystyki, zawodniczki przestały przypominać kobiety oglądane na ulicach, czy w żurnalach. Ich sylwetka kierowała się bardziej ku proporcjom sylwetki męskiej. Ważnym elementem do oceny jest wielkość mięśni, ich twardość oraz definicja – w przeciwieństwie do wspomnianej wcześniej kobiecej sylwetki, gdzie zawodniczki są umięśnione, ale nie tak ekstremalnie, nie tak przesadzone. Mają, co prawda niski poziom BF (Body Fat), ale nie tak skrajny jak to bywa w przypadku kulturystek. Do konkurencji kobiecej sylwetki zaczęły się przenosić zawodniczki fitness sylwetkowego, które cechują się większym umięśnieniem, oraz te kulturystki z troszkę biedniejszą masą mięśniową. Sama kobieca kulturystyka traci popularność przez to, że zaczyna iść w kierunku męskiej odmiany tej dyscypliny, gdzie liczą się duże i twarde mięśnie.

Fitness kobiet z kolei jest idealne dla gibkich, wysportowanych przedstawicielek płci pięknej. Muszą one imponować zdolnością gimnastyczno – ruchową. Sędziowie oceniają program dowolny, gdzie ważne są cechy i zdolności takie jak gibkość, skoczność, koordynacja ruchowa, siła oraz dynamika. Jest to niezwykle ciekawa dla oka konkurencja ale jednocześnie trudna dla uczestniczek. Idealnie sprawdzają się tam osoby, które w przeszłości trudniły się akrobatyką, czy gimnastyką lub tańcem. Program dowolny jest niezwykle ważny, gdyż stanowi 50 % sukcesu i może odmienić decyzje jury.

Fitness sylwetkowe kobiet to sport dla tych dziewczyn, które trenują na siłowni, ale nie są uzdolnione tak jak zawodniczki z konkurencji fitness kobiet. Ocenie podlega sylwetka, która musi być idealnie zarysowana oraz delikatne, bardzo kobiece, umięśnione ciało.

Kolejną konkurencją jest bikini fitness kobiet, w której ważne jest piękno, zarysy, proporcje i symetria. Ocenie podlega również uroda – makijaż, czy fryzura. Na scenie trzeba zachować prezencję, istotny jest T-walking, czyli to jak dana osoba porusza się na scenie

Odpowiedniki na scenie męskiej

męska sylwetka

Odpowiedzią mężczyzn na fitness kobiet jest oczywiście konkurencja zwana fitness mężczyzn. Podobnie jak wśród płci pięknej, programy dowolne są oparte na elementach gimnastyki, akrobatyki, tańca oraz sztuk walki. Częstą praktyką jest wdrażanie figur z break-dance’a czy streetdance’a do swoich programów. Zarówno w kobiecym jak i męskim fitness ocenie podlega sylwetka i program dowolny

Odpowiednikiem bikini fitness kobiet na scenie kulturystycznej jest męska sylwetka. Konkurencja ta nawiązuje do plażowych sylwetek z lat 50-tych. Na scenie, mężczyźni występują w krótkich spodenkach do kolan. Jest wielu entuzjastów, ale i przeciwników tej konkurencji, gdyż sędziowie oceniają górną połowę ciała pomijając mięśnie nóg, które są zakryte. ”Góra” powinna posiadać odpowiednie zarysy, o dobrej, estetycznej rzeźbie. Ważna jest prezencja, styl poruszania się po scenie i to jak zawodnik dba o swoją skórę.

Wszystkie te konkurencje wymagają wielkiego wkładu fizycznego. Litry potu, a czasem nawet krew towarzysza zawodnikom przed sezonem. Ból to ich codzienny przyjaciel. Jednak każdy kto pokocha ten sport, niezależnie w jakiej odmianie, pokocha również wszelkie przeciwności z nim związane. Tyle konkurencji daje wielkie możliwości oraz sprawia, że każdy może wybrać dla siebie coś dobrego. Wystarczy tylko ruszyć się z kanapy 🙂

 

Redaktor Pakernia24.pl: Tomasz Woliński

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz