Witaminy dla sportowców ćwiczących nie tylko na siłowni

Witaminy dla sportowców

Witaminy w naszym życiu pełnią niezwykle ważną rolę. Dla sportowców wartość ich jest nieoceniona. Na świecie istnieje cała ich gama, są jednak te, które są ważniejsze dla utrzymania pięknej i zdrowej sylwetki.

witamina b12Ważna jest witamina B12 (cyjanokobalamina), która jest istotna w procesie budowy mięśni. Pomaga w przemianie tłuszczy, węglowodanów i białek. Bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek i przemianie żelaza, co sprawia, że mięśnie są dotlenione. Pobudza apetyt, który jest niezwykle ważny dla osób chcących zbudować masę mięśniową. Gdzie jej szukać ? W żywności pochodzenia zwierzęcego.

witamina b7Kolejną witaminą, na którą warto zwrócić uwagę jest biotyna, czyli witamina B7. Bierze ona udział w rozkładzie i syntezie białek, tłuszczy i węglowodanów. Utrzymuje komórki mięśniowe w dobrym stanie i pozwala im się rozrastać. B7 wpływa na dobre samopoczucie i energię. Bierze ona udział w przyłączaniu glukozy. Jest również istotnym elementem odpowiedzialnym za natlenienie mięśni. Bierze udział w procesie produkcji czerwonego barwnika krwi, czyli hemoglobiny. Gdzie jej szukać ? W orzechach włoskich, szpinaku, marchewkach, brązowym ryżu, orzechach ziemnych, pomidorach i migdałach.

witamina b2Następną witaminą dobrą dla ludzi ćwiczących na siłowni jest ryboflawina (B2). Każdy, by ćwiczyć potrzebuje energii. Tą możemy uzyskać dzięki tej witaminie, która bierze udział przy jej produkcji. Znajdziemy ją w drożdżach, migdałach, serze twarogowym, grzybach, szpinaku, jajkach, fasoli i orzechach włoskich.

witamina aRetinol, czyli witamina A jest jednym z głównych produktów w syntezie białka – głównego procesu rozrostu masy mięśniowej. Jest kolejną witaminą, która wspomoże wzrost naszej energii, gdyż bierze udział przy produkcji glikogenu. Znajdziemy ją w tranie, marchewce, natce pietruszki, szpinaku, żółtkach jaj, dyni, żółtym serze, czy pomidorach.

witamina EZnana wszystkim witamina E jest niezbędna przy ochronie błon komórek. Dostarczanie tokoferolu do organizmu jest o tyle ważne, gdyż od prawidłowego funkcjonowania wcześniej wspomnianych błon zależy wzrost i regeneracja naszych komórek. Ponadto witamina ta bierze udział w transporcie substancji odżywczych, które wpływają na rozwój mięśni, dodatkowo chroni te komórki przed rodnikami. Znajdziecie ją w oleju słonecznikowym, migdałach, oliwie, kapuście, sałacie, maśle i szprotkach.

witamina b3Aby mieć „power’a” na treningu warto pomyśleć o niacynie. Witamina B3 jest składnikiem aż 60 procesów związanych z wytwarzaniem energii. Jest również substratem syntezy i rozkładu węglowodanów, aminokwasów i lipidów. Gdzie można jej szukać? Źródłem są droższe, orzechy włoskie, ziemne, tuńczyk, łosoś, soja i migdały.

witamina DWapń, który jest niezwykle istotnym budulcem kości, odpowiada również za skurcz mięśni. Aby nasz organizm lepiej go przyswajał warto pomyśleć o witaminie D. Podobnie jest w przypadku fosforu. Kalcyferol znajdziemy w tranie, rybach, mleku, mące pełnoziarnistej oraz wątrobie.

witamina b1Jeśli wykonujemy bardzo ciężkie treningi to niezbędna będzie dawka tiaminy. To ona odpowiada za zwiększenie wydajności fizycznej. Witamina B1 bierze udział w metabolizmie białek, oraz pomaga komórkom we wzroście. Odpowiada również za dotlenienie mięśni, pomagając w tworzeniu hemoglobiny. Jest to niebagatelne znaczenie, gdyż im więcej tlenu dostarczymy, tym wysiłek może być większy, intensywniejszy, czy dłuższy. Jej duża ilość znajduje się w drożdżach, pestkach słonecznika, kiełkach pszenicy, orzechach pistacjowych, kaszy gryczanej, mące pełnoziarnistej, orzechu laskowym i groszku.

witamina c - witaminy dla sportowcówOstatnią witaminą, której oczywiście nie mogło zabraknąć w zestawieniu jest kwas askorbinowy. Witamina C dobra na wszystko jest także idealna dla osób ćwiczących na siłowni. Jest protektorem mięśni przed rodnikami. Bierze udział w tworzeniu kolagenu, który jest składnikiem tkanki łącznej. Gdy ta jest zdrowa to możemy zmniejszyć ryzyko kontuzji. Odpowiada za uwalnianie i tworzenie testosteronu i innych hormonów steroidowych. Jest idealnie rozpuszczalna w wodzie i pomaga w absorbcji żelaza. Jej źródłem jest czarna porzeczka, papryka, brukselka, szpinak, kalafior, truskawki, poziomki, papaja i kiwi.

Jedźcie owoce, odżywajcie się zdrowo i przy okazji suplementujcie się dodatkowo. Istnieje wiele dróg, którymi możemy przyjąć witaminy. Są one w owocach, warzywach i innych produktach. Powyżej mała ściągawka 🙂 Chcesz być zdrowy ? To zacznij zdrowo się odżywiać, zwróć uwagę które witaminy Ci w tym pomogą. W końcu jesteśmy tym co jemy.

 

Redaktor Pakernia24.pl: Tomasz Woliński

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz