Kulturystyka klasyczna, naturalna i ekstremalna opisy

Kulturystyka klasyczna, naturalna i ekstremalna

Kulturystykę możemy podzielić na 3 główne grupy: kulturystkę klasyczną, naturalną i ekstremalną

Kulturystyka ekstremalna

kulturystyka ekstremalna

W kulturystyce ekstremalnej liczy się potężna masa mięśniowa o wysokiej definicji i separacji. Zawodnicy z roku na rok wychodzą na scenę coraz więksi, potężniejsi. Skrajnie niski poziom tłuszczu sprawia, że mięśnie te są odseparowane, widoczne są prążki, włókna. Warto dodać, że w dyscyplinie tej startują ludzie o niesamowitej genetyce oraz predyspozycjom do rozrostu masy mięśniowej. Istotną kwestią jest niestety to, że kulturystyka ta nie jest wolna od sterydów. Zbudowanie tak ogromnej masy mięśniowej byłoby niemożliwe, gdyż pomimo ogólnego stwierdzenia, że ciało ludzkie nie ma ograniczeń to po prostu tak naturalny rozrost (do tak niesamowitych rozmiarów) graniczyłoby z cudem. Zawodników w tej konkurencji dzieli się na kategorie wagowe

Kulturystyka naturalna

kulturystyka naturalna

W kulturystyce naturalnej podobnie jak w ekstremalnej istotne są proporcje, wielkość mięśni oraz ich definicja. Ciało musi być znakomicie wyrzeźbione przy zachowaniu idealnych proporcji, utrzymaniu odpowiedniego poziomu tłuszczu w organizmie. To co różni kulturystkę naturalną od ekstremalnej jest to, że ta dziedzina jest wolna od niedozwolonych substancji. Obowiązuje w niej całkowity zakaz stosowania sterydów anaboliczno – androgennych, hormonu wzrostu, insuliny, czy diuretyków. Dzięki temu ciało poddawane jest naturalnemu rozrostowi, co jest zdecydowanie mniej szkodliwe niż w przypadku kulturystyki ekstremalnej.

Kulturystyka klasyczna

kulturystyka klasyczna

Kulturystyka klasyczna to hołd klasykom. Wzorem do powstania tej grupy były sylwetki Franka Zane’a, czy Steeve’a Reeves’a. Istotnym elementem jest zgrabna, umięśniona, lecz nie przesadzona sylwetka. Konkurencja ta jest idealna dla dobrze wyrzeźbionych, o mniejszej masie mięśniowej, ale o estetycznych, zgrabnych kształtach. W konkurencji tej świetnie mogą sobie poradzić ektomorficy, czyli osoby o drobnym kośćcu. Konkurencja ta jest idealna dla osób wyższych, którzy w kulturystyce ekstremalnej musieliby uzyskać niewiarygodnie wielką masę mięśniową, by być proporcjonalnym. Wśród klasyków wprowadzono podział na kategorie wzrostowe z ograniczeniem wagowym:

kat. do 170 cm – maksymalna waga = (wzrost–100)+2kg
kat. od 170,1 cm do 175,0 cm – maksymalna waga =(wzrost–100)+4 kg
kat. od 175,1 cm do 180,0 cm – maksymalna waga =(wzrost-100)+6 kg
kat. od 180,1 cm i więcej:
od 180,1 cm do 190,0 cm – maksymalna waga =(wzrost-100)+8 kg
od 190,1 cm do 198,0 cm – maksymalna waga =(wzrost-100)+9 kg
od 198,1 cm i więcej – maksymalna waga =(wzrost-100)+10 kg

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz