Gryfy oraz obciążniki rodzaje

 

Gryfy i ich rodzaje

gryfy siłownia

Gryf – jest to stalowy pręt, na który zakłada się ciężarki.

Gryfy dzielimy na 4 kategorie : gryf łamany, gryf prosty, kratownica, gryf krótki (hantle). Każdy z gryfów ma różne zastosowanie na siłowni, ale mają jedną wspólną cechę – dzięki nim możemy rozwijać swoją muskulaturę !. Najpopularniejszymi dyscyplinami w których używa się gryfów są : kulturystyka, trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów. Ale najczęstszym miejscem gdzie znajdziemy gryfy to oczywiście siłownia.

 

Gryf łamany

Gryf łamany jest to wygięty stalowy pręt pod kątem 45 stopni i 30 stopni licząc od osi gryfu, na który zakłada się obciążenia. Stosowany jest do treningu bicepsów oraz tricepsów gdzie pozwala na dokładniejszą pracę wybranych partii, dodatkowo zmniejsza obciążenie na nadgarstkach. Jaki gryf łamany najlepiej do mnie pasuję ? To kwestia wyboru, gryf łamany (lekko) angażuję wybraną partię mięśniową dosyć intensywnie z małym obciążeniem nadgarstków, za to gryf łamany (mocno) angażuję bardziej wybrana partie mięśniową ale również bardziej obciąża nadgarstki, ceny zaś tych gryfów są różne, wszystko zależy właśnie od tego czy ma być krótki, długi, lekko łamany czy tez mocno łamany.

gryf łamany
Gryf łamany

 

Przykładowe ćwiczenia z gryfem łamanym
– prostowanie ramion zza głowy stojąc
– prostowanie ramion zza głowy leżąc (francuz)
– uginanie ramion w chwycie młotkowym
– przyciąganie gryfu do brody stojąc

Gryf prosty

Gryf prosty, tzw. sztanga jest to prosty stalowy pręt który jest podstawą na każdej siłowni, służy do ćwiczeń na wiele partii ciała m.in. klatka piersiowa, plecy, bicepsy, tricepsy, nogi. Gryf prosty klasyczny męski (olimpijski) ma długość 2.20 metra a ciężar 20 kilogramów (bez zacisków), zaś gryf damski 2.10 metra długości a ciężar 15 kilogramów (bez zacisków). Wagi oraz długości tych gryfów są różne. Istnieje bardzo dużo ćwiczeń z wykorzystaniem gryfu prostego, m.in. :

gryf olimpijski
Gryf prosty olimpijski

 

– wyciskanie sztangi leżąc (różne kąty pochylenia oraz chwyty np. wąski czy szeroki)
martwy ciąg (ćwiczenie na plecy)
Przysiady z gryfem na barkach (tu również można wykorzystać inne gryfy)
– podrzut sztangi
– uginanie ramion ( trening bicepsów)
-Wiosłowanie sztangi w opadzie

Kratownica

Kratownica to gryf służący głownie do trenowania tricepsów, jednak można również go wykorzystywać do innych partii ciała, można wykorzystać ją do treningu bicepsów (wykonujemy uginanie w chwycie młotkowym), jeśli ktoś znudził się już normalnymi ćwiczeniami, możliwość kombinowania z różnym chwytem i kątem podnoszenia może dać niezłego kopa bicepsom i je bardziej uwydatnić. Ten gryf ma na celu urozmaicić trening, ćwiczenia z tym gryfem są już kwestią naszej wyobraźni i kreatywności.

kratownica gryf
Gryf – kratownica

 

Gryf krótki

Gryf krótki – lepiej znany jako gryf do złożenia hantli, istnieje dużo odmian hantli np: żeliwne, winylowe, piaskowe, masa hantli jest również różna w zależności oczywiście od potrzeby. Może posłużyć do bardzo wielu ćwiczeń zaczynając od partii rąk a na nogach kończąc, nie zliczona ilość przydatności potwierdza to że gryf krótki jest numerem jeden ze sprzętów na każdej siłowni. Ćwiczenia jakie możemy wykonywać za pomocą gryfu krótkiego to m.in. :

gryf krótki
Gryf – krótki

 

– uginanie hantli (biceps)
– uginanie hantli zza głowy (triceps)
– wiosło hantlom (plecy)
– przysiady z hantlami oburącz (nogi)
– wyciskanie hantli na (barki)
– wykroki z hantlami w rekach (nogi)

Obciążniki – krążki

Obciążniki zakładane na gryfy są zróżnicowane wagowo zaczynając od 0.25 kg a na 25 kg (olimpijski) kończąc, jest możliwość większych obciążeń, ja podałem te najbardziej znane. Obciążniki zabezpiecza się zaciskami które uniemożliwią zsunięcie się krążków z gryfu. W sportach siłowych waga zacisków wynosi 5 kg, lecz na różnych siłowniach może być ona zmienna.

 

obciążenie
Obciążniki

Redaktor Pakernia24: Bartek Janczak

Ocena: 5/5 | Głosów: 5

Dodaj komentarz