Zarówno przed, jak i po treningu, warto sięgnąć po zdrowy, pełnowartościowy posiłek. Obecnie można znaleźć wiele przepisów na fit lunch w różnych wariantach dietetycznych. Na co można się zdecydować?
Zdrowy posiłek w wersji wegetariańskiej
Lunch to przeważnie pierwszy duży posiłek w ciągu dnia po śniadaniu, który dostarcza energii do dalszego działania. Powinien być zarówno lekki, jak i pełnowartościowy. Dlatego też niektóre osoby decydują się na przygotowanie posiłku bazującego na warzywach i węglowodanach złożonych. W ten schemat idealnie wpisują się przepisy z kuchni bezmięsnej. Przykładem może być papryka faszerowana wegetariańska, którą przyrządza się w piekarniku. Na farsz składa się np. kasza lub ryż w połączeniu z różnymi warzywami – cebulą, pieczarkami, pomidorami suszonymi, marchewką lub całym miksem jarzyn.
Innym pomysłem na szybki lunch w wersji wege są zupy krem, takie jak pomidorowe gazpacho lub krem z dyni, cukinii czy groszku. Można przygotować również placki z cukinii z serkiem kremowym lub serem feta albo makaron w sosie z awokado z dodatkiem warzyw.
Pomysły na obiad na diecie ketogenicznej
Dieta ketogeniczna polega na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu węglowodanów, czyli takich produktów, jak makarony, ryż, kasza czy pieczywo. Posiłki opierają się więc na mięsie i rybach, nabiale oraz warzywach i owocach. Dlatego też przykładowym lunchem w ciągu dnia może być makaron z cukinii z serkiem kremowym i łososiem, zupa dyniowa z mlekiem kokosowym lub sałatka keto z mięsem i warzywami.
Jeśli w ciągu dnia zostanie nieco więcej wolnego czasu na gotowanie, to warto również przygotować dorsza w sosie cytrynowym lub potrawkę z kurczaka z warzywami. Ciekawym pomysłem jest również przyrządzenie keto pizzy, w której ciasto zamiast na mące bazuje na kalafiorze lub brokułach.
Wartościowy posiłek przedtreningowy – na co warto postawić?
Lekkostrawny lunch często może być posiłkiem przedtreningowym. Warto jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach przy komponowaniu składników. Przede wszystkim, posiłku przedtreningowego nie należy jeść później niż 2-3 godziny przed ćwiczeniami. Nie zaleca się również spożywania ciężkostrawnych pokarmów. Najlepiej, by składał się on z odpowiednich (i dostosowanych do indywidualnych potrzeb) proporcji węglowodanów złożonych, białka oraz wody.
Przykładem takiego posiłku może być np. owsianka lub smoothie na bazie mleka krowiego bądź napoju roślinnego. Warto również sięgać po pierś kurczaka z ryżem czy jogurt naturalny bądź grecki z bakaliami i musli. Przed treningiem można także zjeść kanapkę, np. z twarożkiem lub wędzonym tofu albo skusić się na omleta z warzywami.
Lekki i pełnowartościowy lunch może być dobrym posiłkiem przedtreningowym. Warto przygotować go w różnych wariantach i postawić np. na wegetariańskie papryki faszerowane lub kurczaka z ryżem. Takie potrawy są przeważnie lekkostrawne, więc nie obciążą układu pokarmowego, a dodadzą energii.
Materiał partnera. Źródło zdjęć: www.freepik.com