Korzystają z niego miliony. Nebulizator – czy naprawdę warto?

kobieta zastanawiająca się czy kupić nebulizator

Mimo iż sezon infekcji dobiega końca, wciąż pozostaje pewne ryzyko, z którym musimy się mierzyć. W kontekście walki z infekcją nebulizator pomaga również przy alergii. Jeżeli obawiasz się tego, co ma nastąpić wraz z nadejściem wiosny, w tym artykule znajdziesz odpowiedź. Uwolnij się od uporczywych dolegliwości ze strony układu dróg oddechowych już dziś!

Terapia wziewna dla każdego?

Z inhalacji korzystały już nasze babcie. Przed laty polegało to na wypełnieniu zwykłej miski wodą oraz narzuceniu na głowę ręcznika. Tę metodę określano mianem tzw. parówki. Nie była ona jednak dla każdego. Tego typu inhalacje wziewne nie były – i wciąż nie są, odpowiednie dla małych dzieci. Istnieje bowiem ryzyko poparzenia gorącą wodą. Dziś do wykonywania inhalacji wziewnych stosuje się nebulizator.

Jest to urządzenie, które wykorzystuje się w celu przeprowadzania terapii wziewnych w warunkach ambulatoryjnych i domowych. Nie ma potrzeby posiadania większych umiejętności, ponieważ jest bardzo proste w użyciu, jak i również w czyszczeniu. Jest stosowane najczęściej w przypadku zwykłego przeziębienia oraz chorób przewlekłych, takich jak astma, czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP).

Jak działa nebulizator?

Na rynku jest kilka dostępnych rodzajów nebulizatorów – siateczkowe, ultradźwiękowe i kompresorowe. Każdy z nich działa w nieco inny sposób, jednak cel jest ten sam – wsparcie terapii chorób i schorzeń układu dróg oddechowych.

Działanie tych urządzeń jest bardzo proste. Po uzupełnieniu zbiorniczka z lekiem nebulizator wykorzystuje ultradźwięki, wibrującą membranę lub sprężone powietrze, do wytwarzania aerozolu. Jest to swego rodzaju „lecznicza mgiełka”, która działa niemal natychmiast na miejsce zmienione chorobowo. W tym celu, aby lek w postaci aerozolu trafił do dróg oddechowych, stosuje się najczęściej ustnik lub maseczkę (u dzieci).

Nebulizację można wykonywać specjalnymi preparatami do tego przeznaczonymi lub roztworami soli fizjologicznej. W drugim przypadku inhalacje mogą być wykonywane samodzielnie. Nie ma tutaj konieczności konsultowania się z lekarzem, choć jest to wskazane.

Na alergię i uporczywe dolegliwości oddechowe

Śledzisz kalendarz pyleń, ale mimo to wciąż nie możesz dać sobie rady z cieknącą z nosa wydzieliną? Jeżeli wiosną i latem dokuczają Ci uporczywe dolegliwości, to zapewne jesteś alergikiem. Stosując nebulizację, możesz wyraźnie je złagodzić. Stosujesz już leki przeciwhistaminowe? Pamiętaj, że doustne preparaty nie zawsze działają tak, jak należy. W przypadku wspomnianej nebulizacji jest jednak inaczej.

Preparat lub substancja lecznicza trafiająca do dróg oddechowych w postaci leczniczej mgiełki działa natychmiast. Omija przy tym układ pokarmowy i nie dostaje się do żołądka, gdzie mogłaby wywołać objawy niepożądane, takie jak ból brzucha, czy biegunka (charakterystyczne dla leków doustnych).

Inhalacje wziewne stosowane regularnie mogą wyraźnie złagodzić także uporczywy kaszel. Bardzo dobrze nawilżają błony śluzowe nosa i gardła, a także wspomagają odkrztuszanie zalegającej tam wydzieliny. Na koniec warto wspomnieć, że nebulizatory (szczególnie siateczkowe) mogą być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka. Jednak warto mieć na uwadze, że nie są one odpowiednie dla każdego dziecka. W tym przypadku warto wcześniej skonsultować się z lekarzem pediatrą i zadbać o bezpieczeństwo malucha. Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań co do stosowania terapii nebulizatorem, możesz śmiało po niego sięgnąć. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem dobrze zapoznać się z instrukcją przed pierwszym użyciem.

 

Artykuł partnera.

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz