FFMI natural czy steryd? wskaźnik suchej masy mięśniowej – kalkulator

FFMI co to właściwie jest? – (ang. Fat free mass index) – indeks beztłuszczowej masy mięśniowej, wskaźnik tzw. „suchej masy”. Wskaźnik ten został opracowany przez naukowców, którzy na podstawie pomiarów kulturystów na dopingu oraz tych, którzy nie zażywają sterydów, wyliczyli dany indeks.

W badaniu brało udział 157 osób, 83 z nich zażywało sterydy a 74 zawodników, trenowało naturalnie. Do analizy dodano 20 zwycięzców Mr America z czasów w których sterydy praktycznie nie istniały (około 1920-1940).

Przy obliczaniu FFMI pod uwagę brany jest nasz wzrost, waga oraz poziom tkanki tłuszczowej tzw. „Body Fat”. Dzięki temu wskaźnikowi, możemy dowiedzieć się jaki mamy naturalny potencjał genetyczny i czy osiągnięcia innych są osiągalne naturalnie czy też nie. FFMI powyżej 25, jest uważany za podejrzany, ale nadal możliwy do osiągnięcia w sposób naturalny, poprzez osoby doskonale predysponowane do sportów sylwetkowych.

Próg 25, jest uważany za mega ciężki do osiągnięcia „na sucho”, jeżeli posiadasz naturalnie taki wskaźnik, prawdopodobnie jesteś jednym z niewielu na Świecie.

FFMI obliczamy na podstawie poniższego wzoru:

  • Weź kalkulator w dłoń i do dzieła 🙂

FFMI = Sucha masa w kilogramach / (wzrost w metrach X wzrost w metrach)

Przykład: Mężczyzna 182 centymetry wzrostu, 76 kilogramów wagi, tkanka tłuszczowa 15%

Obliczenia: 76 kg – (76×15%) / (1,82×1,82) = 64,6 / 3,3124 = 19,50 – wskaźnik FFMI

Interpretacja wyniku FFMI

  • 18-19 = średnia
  • 20-21 = powyżej średniej
  • 22 = Doskonałe
  • 23-25 ​​= Superior (wyższy), próg powyżej 25 jest uważany za limit genetyczny w 95% jako osobę będącą na tzw. „bombie”.
  • 26-27 = Uważane za podejrzane, ale nadal możliwe do osiągnięcia w sposób naturalny (tylko przez nielicznych).
  • 28 – 30 = Bardzo mało prawdopodobne, aby można go było otrzymać w sposób naturalny bez stosowania sterydów.

Kalkulator FFMI Rechner – sklep Play za darmo

Jeżeli nie jesteś dobry z matematyki, do obliczenia FFMI, możesz użyć również darmowych kalkulatorów w formie aplikacji mobilnej, które znajdziesz w Sklepie PLAY – np. „FFMI Rechner”

Oczywiście wyniki obliczeń oraz FFMI, musimy brać z przymrużeniem oka, ponieważ limity są tylko w naszej głowie. Każdy ma inne predyspozycje genetyczne https://www.pakernia24.pl/predyspozycje-kulturystyka-genetyka-budowa/.

Jednak informacja o naszym wskaźniku FFMI, może pokazać nam czy wykorzystaliśmy nasz cały limit genetyczny i może zmotywować do jeszcze cięższej pracy nad swoją tężyzną fizyczną. Pracuj ciężko i bądź najlepszą wersją samego siebie, powodzenia! Piszcie swoje wyniki w komentarzu.

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian Rasper

Jedna odpowiedź w temacie “FFMI natural czy steryd? wskaźnik suchej masy mięśniowej – kalkulator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *