
Niestety w każdym sporcie istnieją predyspozycje genetyczne, które pomagają lub przeszkadzają w byciu najlepszym na Świecie. Przykładowo mając 160 centymetrów wzrostu nie zostaniemy klasowym siatkarzem czy koszykarzem. Kulturystyka zalicza się właśnie do takich dyscyplin, w których bez dobrej genetyki daleko nie zajedziemy.
Kulturystyka to głównie sport najlepszych predyspozycji genetycznych. Zawodnikom, którzy zostali obdarzeni nie najlepszą genetyką, bardzo trudno jest konkurować na najwyższym poziomie z tymi, którzy wygrali w genetycznej loterii.

Oto lista dobrych predyspozycji genetycznych w kulturystyce
- Szybki metabolizm – pozwoli jeść dużo i błyskawicznie zyskiwać suchą masę mięśniową.
- Małe stawy – dzięki czemu nasze mięśnie wydają się proporcjonalnie większe.
- Wąskie biodra
- Szerokie barki
- Szerokie obojczyki
- Łatwość do nabierania masy mięśniowej
- Ładny kształt mięśni i idealne umiejscowienie ich przyczepów
- Krótkie ścięgno łydki, duży brzusiec mięśni łydek.
- Naturalne korzystne stężenie hormonów w organizmie, które odpowiadają za naszą formę (testosteron, hormon wzrostu, kortyzol)
- Wyjątkowe wybryki natury (niedobór miostatyny) – nadmierny rozwój mięśni.
- Małe kolana, łokcie i nadgarstki – dają znakomitą iluzję, że nasze mięśnie są jeszcze większe niż są w rzeczywistości.
- Symetryczne brzuśce mięśniowe, np. idealnie symetryczny sześciopak na brzuchu.
- Niski poziom tkanki tłuszczowej
Podsumowując, korzystna struktura kostna dla kulturysty to jak największa różnica stosunku szerokości kości biodrowych do szerokości barków oraz obojczyków. Tego nie idzie wypracować na siłowni, z tym trzeba się urodzić! Wielu twierdzi, że taka sylwetka przypomina literę „V” lub odwrócony stożek.
Kulturyści, którzy są zaliczani do grona najlepiej predysponowanych w historii kulturystyki to: Frank Zane, Brandon Curry, Lary Scott, Arnold Schwarzenegger i oczywiście uważany za ideał kulturysty legendarny Sergio Oliva!




Nienajlepsze predyspozycje do kulturystyki



Tabela idealnych proporcji ciała
Istnieje również mityczna „tabela idealnych proporcji”, aby otrzymać swój współczynnik należy podzielić swoją wagę ciała w kilogramach przez wzrost w centymetrach. Np. osoba o wzroście 182 centymetrów i wadze 78 kilogramów posiada współczynnik równy 78:182 = 0,4285.

Podsumowanie
Celem tego artykułu jest zaprezentowanie najlepszych predyspozycji do uprawiania kulturystyki, nie chciałbym nikogo zniechęcać do ćwiczeń!

Jednak wiele z kulturystów w drodze do upragnionej sylwetki niszczy swoje zdrowie, a niestety ich uwarunkowania genetyczne i tak nie pozwalają na rywalizację na najwyższym poziomie. Dlatego uważam, że w takim wypadku najzwyczajniej w świecie szkoda zdrowia…
Jeżeli nie posiadasz najlepszych predyspozycji do uprawiania kulturystyki, nie zmienia to faktu, że mimo braku „dobrych genów” możemy wyglądać bardzo dobrze, bądźmy po prostu najlepszą wersją samego Siebie!
Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian Rasper
Tak jakbyście zapomnieli o Serge Nubret
To fakt, gość miał rewelacyjną genetykę, dzięki za przypomnienie!