Endomorfik typ budowy – kawał chłopa

 

Endomorfik – czyli osoba z tendencją do tycia

Endomorfik jest obdarzony masywnym, szerokim szkieletem, jego obręcz barkowa jest niczym lotnisko na Okęciu, często określany jako ABS czytaj Absolutny Brak Szyi. Osoby te mają tendencje do odkładania tkanki tłuszczowej. Powodem jest niewątpliwie wolna przemiana materii, a co za tym idzie szybsze przybieranie na wadze – niestety masa kiepskiej jakości, bo tłuszczowa. Ona jest staje się głównym powodem, dla którego endomorfik przybywa na siłownie – chęć zrzucenia zbędnych kilogramów oraz pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Mięśnie reagują idealnie na trening, przez co przy ustawieniu odpowiedniego doboru ćwiczeń, efekty powinny być zadowalające.

Ćwiczenia powinny być wykonywane w intensywnym tempie, jednak ważniejsze od treningów jest odpowiednia dobrana dieta. Ilość kalorii musi być dość mała, produkty niskotłuszczowe, bogate w białko i węglowodany, nie zaleca się dojadania między posiłkami. Prawidłowa ilość posiłków na dzień to od 4 do 5. Ostatni należy zjeść przed godziną 18.

Często bywa że endomorfik jest mieszanką kilku typów budowy np. z ektomorfikiem – wąskie barki, lecz w takim przypadku głównym czynnikiem jego budowy ciała jest dieta, a nie same uwarunkowania genetyczne. Sam osobiście znam ektomorfików którzy mają olbrzymie brzuchy i to by było na tyle. Doskonałym przykładem endomorfika w świecie kulturystyki jest Jay Cutler, czterokrotny zdobywca tytułu Mr Olympia, to niesamowite gdyż jego wielka masa mięśniowa oraz świetne proporcje uplasowały go na szczycie drabinki kulturystów ze wszystkich epok. Jego krępa budowa ciała i tendencyjność do tycia z wady została zamieniona w zaletę, a wszystko dzięki uporowi i mega ciężkiej pracy na sali treningowej.

 

Zobacz również pozostałe dwa typy budowy ciała

ektomorfik

Ektomorfik
Ektomorfik to człowiek, który ma w stosunku do innych typów budowy – delikatny szkielet. Kości są mniejszych obwodów, natomiast klatka piersiowa jest płaska i wąska.
 
 
 
 

mezomorfik

Mezomorfik to najrzadziej z występujących typów. Ludzie o takiej budowie genetycznej mają długie kończyny, wąskie biodra, talię, szerokie barki oraz tułów kształtujący się w literę V.

 

 

 

Ektomorfik w świecie kulturystyki – Jay Cutler

endomorfik

Co już wiesz:     kim jest endomorfik | cechy charakterystyczne endomorfika | kto jest przedstawicielem endomorfików w kulturystyce

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński – wszelkie prawa zastrzeżone.

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz