Dlaczego warto biegać 7 najważniejszych powodów

dlaczego warto biegać

Bieganie to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej efektywnych aktywności fizycznych, angażująca do pracy niemalże całe nasze ciało. Powodów, dlaczego warto biegać, można wymieniać setki, skupimy się jednak, na tych 7 najważniejszych.

Dlaczego warto biegać ?

1) Zrzucisz kilka zbędnych kilogramów. Bieganie spala od 650-920 kalorii na godzinę. Dlatego regularnie biegając, zrzucisz wiele zbędnych kilogramów i będziesz mógł cieszyć się, zdrową, szczupłą i wysportowaną sylwetką.

2) Wzrasta poziom twojego szczęścia. Dowiedziono naukowo, że bieganie wytwarza endorfiny tzw. hormon szczęścia. Dlatego po kolejnych przebiegniętych kilometrach, czujesz się po prostu bardziej szczęśliwy, mając jednocześnie więcej energii do życia. Cała otoczka wokół tej dyscypliny sportu: sprzęt, buty oraz pobijanie nowych rekordów, przynosi dużo frajdy, dając uczucie zadowolenia z samego siebie.

3) Zwiększasz możliwości intelektualne. Bieganie podnosi naszą sprawność intelektualną, dzięki bieganiu mózg staje się lepiej dotleniony, ukrwiony oraz odżywiony, dzięki temu jest w stanie działać lepiej i szybciej. Poprawisz zdolności zapamiętywania, koncentracji oraz zwiększy się twoja decyzyjność. Ćwiczenia aerobowe w tym bieganie, rozwija procesy poznawcze, dlatego jesteś w stanie szybciej przyswajać nową wiedzę.

4) Wzmocnisz odporność i zahartujesz się. Dzięki regularnym sesją biegania, zmniejszysz częstotliwość przeziębień oraz infekcji w ciągu roku. Bieganie wspomaga nasz układ immunologiczny, dzięki czemu katar nam nie straszny. Jak wiadomo pogoda bywa kapryśna, a my chcemy być konsekwentni i biegać przykładowo 4 razy w tygodniu, akurat pada deszcz a my … idziemy biegać : )

Gdy złapiesz „bakcyla”, nic nie jest w stanie stanąć Ci na przeszkodzie, błoto, deszcz, silniejszy wiatr, nie zrobią na tobie wrażenia, dzięki czemu zahartujesz się. Pamiętaj jednak o odpowiednim dostosowaniu odzieży do pogody panującej na zewnątrz.

5. Odstresujesz się, będziesz mieć lepszy senBieganie sprawi, że będziesz bardziej zrelaksowany i spokojny, co zaowocuje szybkim zasypianiem. Po wyczerpującym biegu, twoje ciało samo sprawi, że wcześniej się położysz, będziesz spać jak niemowlę a rano obudzisz się w pełni wypoczętym. 

6.Nowe hobby i znajomości. Dzięki bieganiu będziesz zawierał nowe znajomości. Wielu ludzi szuka partnerów do biegania, na trasie poznasz życzliwe osoby, które podzielają twoją pasję. Często spotykaną atrakcją podczas biegania to wzajemne pozdrawianie się biegaczy (poprzez zwykłe podniesienie ręki), często dodaje to sił i otuchy, kiedy przeżywamy chwilowy kryzys : )

Kiedy bieganie stanie się twoim stylem życia, z pewnością znajdziesz wiele osób, które mają takie samo hobby jak Ty. Dzięki temu poznasz nowe osoby, z którymi podzielisz się doświadczeniami oraz nowinkami ze świata biegania.

7. Ukształtowanie swojego charakteru, nauka dyscypliny. Bieganie jest jedną z dyscyplin sportowych, która uczy samodyscypliny oraz silnie kształtuje nasz charakter. Wiele razy, będziesz mieć chwilę zwątpienia. Iść pobiegać, czy nie iść … ? To normalne, człowiek jest istotą leniwą. Kiedy pada deszcz, wieje silny wiatr, często odpuszczamy, tłumaczymy sami sobie, eee tam, pobiegnę jutro. Tutaj właśnie wyrabiamy siłę swojego charakteru i sprawdzimy na ile udało się nam zdyscyplinować. Wiele razy będziesz upadać, lecz z biegiem czasu, zostaniesz prawdziwym terminatorem biegania ! : )

bieganie korzyści

Pozostałe korzyści oraz powody wynikające z biegania.

 • Lepsza kondycja
 • Można spalić tkankę tłuszczową
 • Mamy czas tylko dla siebie, na swoje przemyślenia
 • Lepsze zdrowie
 • Lepszy sen
 • Wzrost libido
 • Redukuje celulit
 • Zmniejszamy prawdopodobieństwo zachorowania na raka
 • Poznasz lepiej swoje miasto
 • Poprawa kondycji twojej cery
 • Poprawa wzroku
 • Poprawa kondycji naszego serca
 • Nowe hobby

Myślę, że powyższe korzyści są wystarczające, aby zacząć biegać.

Szykuj strój oraz buty i w drogę !

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

Ocena: 5/5 | Głosów: 5

Dodaj komentarz