Dlaczego osoby aktywnie uprawiające sport biorą suplementy, kupują batony proteinowe czy sięgają po superfoods? Czy jest to pomocne?

młoda kobieta w stroju sportowym uśmiecha się

Mówi się, że sport to zdrowie. Jednak w przypadku sportu wyczynowego może być on nawet wyniszczający dla organizmu, jeśli nie dba się o odpowiednią dietę. Często sportowcy biorą też suplementy, wśród których są superfoods czy batony proteinowe. Czy jest to pomocne i konieczne? Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Jakie suplementy dla aktywnych można wybrać i jakie mają działanie?

Należy zacząć od tego, że na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają wspomagać codzienną dietę sportowców. Suplementy sportowe zostały wymyślone po to, aby uzupełniały niedobory, ale i pozwalały na szybszą regenerację organizmu po wysiłku, czy zwiększenie wysiłku. Jednym z najważniejszych suplementów w diecie sportowca są odżywki białkowe. Osoby aktywnie uprawiające sport sięgają po nie choćby w postaci batonów proteinowych. Takie odżywki ułatwiają budowanie masy mięśniowej i sprawdzają się przy intensywnym wysiłku. Z kolei po wysiłku polecane są suplementy węglowodanowe. Składnikiem suplementów dla sportowców jest często glutamina. Warto wiedzieć, że w czasie intensywnego treningu może nastąpić jej ubytek, a jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. Ma też szczególnie ważne działanie dla osób, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej i przy tym zachować masę mięśniową. Istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ścięgien czy mięśni ma kreatyna. Dzięki jej suplementacji można wpływać na szybszą regenerację włókien mięśniowych. Niezwykle ważna jest także l-karnityna, która bierze udział w metabolizmie tłuszczów, a także węglowodanów. Chroni naczynia krwionośne oraz błony erytrocytów, a jej niedobory mogą prowadzić do osłabienia mięśni czy nawet do niewydolności serca. Jest też grupa suplementów, które zapewniają większą koncentrację i mają działanie pobudzające, co jest ważne w przypadku wykonywania porannych treningów. Wśród nich można wymienić te zawierające: wyciągi z guarany, żeń-szenia, czy kofeiny.

Czy sięganie po suplementy dla sportowców jest pomocne, zdrowe i bezpieczne?

W przypadku intensywnej aktywności ilość dostarczanych substancji odżywczych w posiłkach może być niewystarczająca. Wtedy z pomocą przychodzą suplementy dla sportowców. Należy pamiętać, że wysiłek ponad miarę jest dużym stresem dla organizmu, a przez uzupełnianie niedoborów można go niwelować. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że same odżywki i suplementy nie zapewnią zdrowia i formy. Suplementacja zawsze powinna być dodatkiem do zbilansowanej diety. Nie należy też przekraczać zalecanych dawek i trzeba dostosowywać je do aktywności, gdyż jak wiadomo wszystko, co jest stosowane w nadmiarze, nawet produkty spożywcze, którymi są suplementy, może być niebezpieczne. W diecie sportowca nie może zabraknąć kwasów Omega-3, witaminy C, witamin z grupy B, witamin A, D, E i K, a także magnezu, wapnia oraz sodu i potasu. Te ostatnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i kości, a ich ubytek następuje wraz z potem. Zatem należy zadbać o ich obecność w posiłkach potreningowych. Warto sięgnąć także po superfoods. Cennym źródłem witaminy C są np. jagody acai albo sok z buraka. Naturalne suplementy diety są świetnym uzupełnieniem dla codziennie przyrządzanych posiłków czy cateringu dla sportowców. W diecie sportowca powinno znaleźć się pełnowartościowe białko oraz węglowodany złożone. Po suplementację należy sięgać także w przypadku zmniejszonego wchłaniania niektórych substancji odżywczych. Warto też wykonywać badania krwi ze wskazaniem na poziom witamin i minerałów.

Stosowanie suplementów może być pomocne w regeneracji organizmu czy przygotowaniu go do wzmożonego wysiłku, a przez to może wpływać na mniejszą skłonność do kontuzji. Nie są to jednak cudowne specyfiki, które zawsze zapewnią lepszą formę i bezwzględnie muszą być stosowane razem z odpowiednio zbilansowaną dietą. Na pewno warto tutaj wspomóc się doświadczeniem dietetyka.

 

Artykuł zewnętrzny.

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz