Jedzenie i picie to podstawowe czynności fizjologiczne niezbędne do życia. O ile bez jedzenia można wytrzymać przez dłuższy czas, o tyle całkowity brak wody przez zaledwie kilka dni może zakończyć się nawet śmiercią. Odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na wszystkie układy organizmu, nasz poziom energii oraz codzienne samopoczucie. Jest to szczególnie ważne u osób aktywnych fizycznie.
Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne?
Czajniki, dzbanki, karafki – to podstawowe wyposażenie każdej kuchni i jadalni osoby dbającej o swoje zdrowie, w szczególności w kwestiach odpowiedniego nawodnienia. Akcesoria te można dobierać do aktualnego wystroju wnętrza czy własnych preferencji – jeśli nie posiadamy kuchenki gazowej bez problemu można kupić czajnik na indukcję. Picie właściwej ilości płynów jest bardzo ważne bez względu na styl życia, wiek czy płeć, jednak w niektórych sytuacjach zapotrzebowanie organizmu wzrasta. Utrata wody podczas treningu ma następujące konsekwencje:
- zmniejszenie objętości krwi, a więc i dodatkowe obciążenie mięśnia sercowego
- ograniczenie podaży tlenu do mięśni
- upośledzony transport glukozy i innych ważnych związków
- osłabienie zdolności psychofizycznych, w tym koncentracji na celu sportowym
Utrata wraz z wodą cennych minerałów skutkuje zachwianiem się gospodarki elektrolitowej. W efekcie spada wytrzymałość, ogólna wydolność organizmu oraz umiejętność stabilizacji ciała. Wzrasta ryzyko kontuzji, a po treningach pojawiają się drżenia mięśni lub ich bolesne skurcze. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne zarówno w trakcie treningu, jak i po jego zakończeniu.
Co pić podczas treningu?
Podczas treningu czy aktywności fizycznej należy unikać picia słodkich, gazowanych napojów, które nie tylko podrażniają śluzówkę żołądka, ale i potęgują pragnienie. Sama woda źródlana również nie wystarczy. Wybór napoju do treningu jest kwestią indywidualną i zależy od jego intensywności, jednak zawsze warto dbać o bieżące uzupełnianie składników mineralnych. Tracimy je wraz z potem, dlatego przy aktywnościach fizycznych nie trudno o ich niedobór. Nie zaleca się również napojów o działaniu moczopędnym – herbat, naparów i soków cytrusowych.
Wybierając czystą wodę należy unikać źródlanej, decydując się tym samym na mineralną. Jest ona bogata w pierwiastki takie jak: magnez, sód, potas, a to właśnie one warunkują samopoczucie podczas treningu i na długo po nim. Przy intensywniejszych aktywnościach zaleca się napoje izotoniczne – wzbogacone sporą ilością minerałów. Mogą zawierać cukier, który będzie dodatkowym źródłem energii, jednak nie w bardzo dużych ilościach. Cukier może bowiem hamować wchłanianie wody. Dobrym pomysłem będzie samodzielne przygotowanie izotoników – wystarczy połączyć wodę mineralną, cytrynę, listki mięty, szczyptę soli oraz odrobinę cukru.
Co pić po treningu?
Domowe napoje izotoniczne (tym razem już bez cukru) oraz woda mineralna będą dobrą opcją także po treningu. Osoby aktywne fizycznie powinny jednak zaopatrzyć się w cichy czajnik elektryczny lub czajnik na gaz, ponieważ warto wzbogacić swoją dietę o napary ziołowe. Ich korzystnych właściwości potrzebują szczególnie osoby aktywne. Na wzmocnienie odporności warto popijać napary z nawłoci lub dziurawca, chcąc poprawić przemianę materii i trawienie – napary z pokrzywy lub liści poziomki, natomiast chcąc wpłynąć na detoksykację – napary z kurdybanka lub mniszka lekarskiego. Po treningu siłowym dobrze sprawdzą się odżywki białkowe lub koktajle warzywne z dodatkiem białka.