Każdy, kto intensywnie uprawiał sport, wie, że wzmożony wysiłek fizyczny powinien opierać się na zbilansowanej i zdrowej diecie. Bez niej nawet najintensywniejszy trening nie będzie przynosił rezultatów, ponieważ organizm rządzi się swoimi prawami i potrzebuje naprawdę dobrego paliwa. Jakimi zasadami żywienia powinni się kierować aktywni sportowcy?
Właściwe proporcje
Dieta sportowców to przede wszystkim kwestia bardzo indywidualna i trudno mówić tu o jednym sprawdzonym sposobie. Dlaczego? Ponieważ każdy człowiek ma inny metabolizm i predyspozycje, które warto brać pod uwagę przy ustalaniu zasad żywienia. Wszystko zależy od typu uprawianej aktywności, czasu jej trwania, intensywności i oczekiwanych efektów. Inny jadłospis powinien mieć atleta budujący masę, a inny- wytrzymałościowiec pracujący nad kondycją.
Niektóre z podstawowych zasad są jednak niezmienne. Przyjmuje się więc, że dieta sportowców powinna zawierać znaczne ilości węglowodanów, najlepiej złożonych i o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki nim możliwe jest podniesienie wytrzymałości i opóźnienie zmęczenia mięśni, zwłaszcza jeśli węglowodanowe produkty spożywane są przed treningiem. Po intensywnym wysiłku zaleca się z kolei dostarczenie organizmowi białka, uznawanego za energetyczny i budulcowy materiał. Zgodnie z piramidą żywienia nie powinno się również zapominać o produktach zawierających jedno lub wielonasycone kwasy tłuszczowe.
Czego sportowiec jeść nie powinien
Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalistami, czy tylko amatorami w różnych dziedzinach sportu, warto zadbać, by w diecie znajdowało się dużo warzyw i owoców (przy czym te pierwsze według najnowszych zaleceń powinny zajmować 75% każdego talerza). Niezwykle ważne jest też spożywanie dużych ilości wody, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu podczas intensywnej pracy. Stanowczo odradza się spożywania napojów słodzonych i słodyczy, gdyż cukier nie jest sprzymierzeńcem procesów zachodzących w ciele.
W diecie sportowców nie mogą również występować produkty przetworzone, pełne chemii oraz fast foody. Czasami doradza się odstawienie nabiału pochodzenia zwierzęcego, zbóż modyfikowanych (takich, jak np. kukurydza) i wszelkich produktów z glutenem. Oczywiście sportowa dieta powinna brać pod uwagę indywidualne upodobania, a także alergie i nietolerancje pokarmowe, by nie szkodzić i nie obciążać organizmu.
Suplementy racjonalnie
Poprzez wielki wysiłek sportowcy stale narażeni są na straty witamin i minerałów, niezbędnych do utrzymania dobrej kondycji i samopoczucia. Nic więc dziwnego, że większość aktywnych rozumie potrzebę przyjmowania suplementów zawierających właściwe substancje. Grunt to dobrać je odpowiednio do typu wykonywanej aktywności i nie przesadzać z ilością. Odpowiednie proporcje warto zawsze skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, by nie zaszkodzić organizmowi.
Suplementy przyjmowane z głową to z pewnością klucz do lepszych wyników, jednak nie tylko one mogą decydować o naszym sportowym sukcesie. Pamiętajmy, że na wydolność fizyczną wpływ mają również takie czynniki jak sen, pory przyjmowania posiłków czy odpowiednio intensywny plan treningowy. Wszystko w niemal równym stopniu ma w końcu wpływ na nasze samopoczucie, motywację i zdolność do podejmowania wysiłku fizycznego. Co więcej, w naszej sportowych zmaganiach zawsze możemy zwrócić się do profesjonalistów – trenerów personalnych czy sportowych dietetyków, którzy w oparciu o nasze preferencje i cele ułożą nam odpowiednią dietę i nauczą dobrych żywieniowych nawyków.
Warto spróbować, by cieszyć się nie tylko radością, jaką daje sport, ale też zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W zdrowym ciele zdrowy duch, warto więc zaprzyjaźnić się ze sportem i odpowiednią dietą.