Wady wzroku od astygmatyzmu do daltonizmu

Wady wzroku

wady wzroku

Wady ostrości wzroku to najczęstsze problemy z jakimi udajemy się do okulisty. Nieostre widzenie jest skutkiem niezdolności oka do właściwego skupienia promieni świetlnych na siatkówce. Wady wzroku pojawiają się niezależnie od wieku człowieka, nawet u dzieci.

Układ oka

Oko prawidłowo funkcjonuje, wówczas kiedy promienie świetlne przechodzą kolejno przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę i ciało szkliste. Wszystkie te ośrodki swoją moc wyrażają w dioptriach skupiając promienie, tak żeby mogły być właściwie odebrane przez siatkówkę.

Kiedy dochodzi do zaburzeń widzenia?

Do zaburzeń widzenia dochodzi, kiedy obraz nie skupi się na siatkówce i nie zostanie przez nią prawidłowo odebrany, wtedy mamy do czynienia z wadą ostrości wzroku.

Rodzaje wad wzroku

* Dalekowzroczność – obraz widzenia przedmiotów powstaje za siatkówką oka, przez co przedmioty znajdujące się w dużej odległości są ostre, a te bliżej rozmazane.

* Krótkowzroczność – obraz widzenia przedmiotów powstaje przed siatkówką oka, dlatego przedmioty znajdujące się blisko są wyraźne, a daleko rozmyte.

* Astygmatyzm – jest to wada optycznego układu oka, związana przede wszystkim z rogówką, światło przechodzące przez nierównomierną krzywiznę rogówki jest złamane w płaszczyznach prostopadłych do siebie, dlatego wada ostrości widzenia powstaje na krótkich i długich dystansach.

* Daltonizm – jest to wada polegająca na złym rozpoznawaniu zielonej i czerwonej barwy, wada może być wrodzona lub nabyta

* Starczowzroczność – to postępujący wraz z wiekiem ubytek zdolności oka do zmiany swojej mocy widzenia. Jest to naturalny proces starzenia się oka, który dotyczy wszystkich ludzi, nawet jeśli wcześniej nie mieli wady wzroku.

Przyczyny wad wzroku

Przyczyny wad wzroku mają różne podłoże, mogą powstać genetycznie, albo też z powodu zaniedbania, kiedy to zbyt dużo czasu spędzamy przy komputerze, podczas oglądania telewizji. Do astygmatyzmu przyczynia się nieregularne ukształtowanie rogówki, u astygmatyków obrazy świetlne są ogniskowane w co najmniej dwóch miejscach oka, co prowadzi do zniekształcenia obrazu. Wada ta może nasilać się z wiekiem, kiedy w strukturze oka zachodzą różne zmiany.

Jak zapobiegać i leczyć?

Jeśli mamy stwierdzoną wadę wzroku przez okulistę, należy skorygować to prawidłowo dobranymi szkłami okularowymi, których parametry ustala lekarz okulista. Inną formą leczenia są również szkła kontaktowe, jednak nie każdy je toleruje, mogą wywoływać podrażnienia. Wady wzroku można także leczyć laserowo, przy czym mogą jednak powstać skutki uboczne, istnieją również pewne przeciwwskazania do ich wykonania, dlatego predyspozycję do laserowego usunięcia wady wzroku podejmuje lekarz.

Rada od pakerni24

Jeśli spędzasz w pracy co najmniej 4h czasu przed komputerem, zabiegaj o okulary antyrefleksyjne, które chronią oczy podczas pracy z ekranem komputerowym i zapobiegają powstania wady wzroku lub jej pogorszenia. Pracodawca w związku z BHP jest zobowiązany do refundacji całości lub części kosztu zakupu swojemu pracownikowi. Jeśli spędzasz w pracy przynajmniej 4h dziennie przed komputerem i masz zaświadczenie lekarskie, wystawione podczas profilaktycznych badań pracowniczych (wstępnych, okresowych, lub kontrolnych) to należy Ci się takie dofinansowanie. Jeśli jednak praca przed komputerem jest tylko dodatkiem do Twoich codziennych obowiązków służbowych, takie dofinansowanie nie należy Ci się.

Redaktor Pakernia24: Marczak Natalia

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz