Trójbój siłowy sport w którym liczy się tylko siła

Trójbój siłowy – siła w czystej postaci

trójbój siłowy przysiady

Trójbój Siłowy jest to nie olimpijska dziedzina sportu która sięga końca lat 50 w których odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Wielkiej Brytanii. Lecz dopiero w latach 60 Trójbój Siłowy wyglądał tak jak jest ukształtowany w dzisiejszych czasach.

Międzynarodowa Federacja Trójboju Siłowego IPF powstała w 1972 roku i działa do dziś. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata odbyły sie w 1973 roku, a w 1977 roku powstała Europejska Federacja Trójboju Siłowego EPF. Zawody Mistrzostw Europy po raz pierwszy miały miejsce w 1978 roku..W Trójboju Siłowym jak sama nazwa wskazuje są trzy dyscypliny : Przysiad ze sztangą, Wyciskanie leżąc i Martwy ciąg

Przysiady ze sztangą – trójbój siłowy

Przysiad ze sztangą sama nazwa mówi nam bardzo dużo jest to wykonanie przysiadu ze sztangą na barkach. W gruncie rzeczy nie jest to takie proste ćwiczenie, do wykonania tego ćwiczenia prawidłowo jest potrzebne całkowite skupienie oraz stosowanie odpowiedniej techniki bo jeśli nie umiejętnie będziemy wykonywać to ćwiczenie to przy dużym cieżarze możemy nabawić sie naprawdę groźnej kontuzji. Przysiady ze sztagą rozwijaja nam mięśnie i mase nóg w szczególności ud, dla tego też uczestnicy w Trójboju Siłowym mają ogromnie silne nogi.

Trójbój siłowy – potęga mięśni – filmik

Wyciskanie Leżąc – trójbój siłowy

Wyciskanie Leżąc w Trójboju Siłowym polega na hmm wyciskaniu sztangi leżąc tak to można najłatwiej ująć, ale to nie jest zwykłe wyciskanie typu na siłowni czy w domu na ławeczce (jak ktoś posiada) tu są surowe reguły dotyczące wyciskania, otóż zawodnik podchodzący do wyciskania musi mieć specjalną koszulkę mocno przylegającą i kostium (i nie chodzi tu o kostium batmana czy tez supermana) chodzi o odpowiedni kostium stworzony do Trójboju Siłowego, następnie po wyjściu na pomost kładzie sie na ławce i musi najwygodniejsza pozycję, nastepnie chwycić sztangę w miejscu do tego przeznaczonym, żeby paski na gryfie nie wystawały poza palce wskazujące pomiędzy rękami a to dopiero początek, zawodnik musi ściągnąć sztange ze stojaka i czekać, zapytacie na co ? Już mówię, sędzia musi tego zawodnika sprawdzić czy odpowiednio leży na ławce mianowicie czy jego pośladki, barki i głowa dotykają ławki jeśli nie, nie dostanie on komendy rozpoczęcia wyciskania, ale to nie wszystko nie można ruszyć nawet stopami podczas wyciskania (tak samo zresztą jak w przysiadach). Kiedy już sędzia pozwoli zawodnikowi zacząć ten musi w idealny sposób opuścić i podnieść sztangę, jeżeli straciło sie koordynację ruchową wyciskanie należy do nie udanych, tak więc to nie jest takie proste jak się wydaję.

 

Martwy Ciąg – trójbój siłowy

Martwy Ciąg z martwym ciągiem spotykasz sie każdego dnia, czy to na budowie podnosząc cegły z ziemi, czy to na magazynie w sklepie podnosząc różne towary. Mięśnie które ćwiczy się podczas martwego ciągu to : prostowniki grzbietu, mięśnie najszersze grzbietu, pośladkowe i dwugłowe ud. Od początku oficjalnych zawodów Trójboju Siłowego najsilniejsi zawodnicy nie schodzili poniżej 340kg. Bariera 400kg pękła w latach siedemdziesiątych a dokonał tego Jon Cole ważący wtedy 128kg

trójbój siłowy
Trójbój siłowy – martwy ciąg

 

W Polsce istnieje Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego PZKFiTS zrzeszony w IPF i EPF o których pisałem wyżej w artykule. Trenerem kadry narodowej seniorów, seniorek oraz juniorów jest Arkadiusz Znoje. W dniach 21 i 22.05.1997 r, w Piotrkowie Trybunalskim zostały zorganizowane pierwsze mistrzostwa Polski w kulturystycznym trójboju siłowym. Jednym z najbardziej znanych Polskich trójboistów na Świecie jest Jarosław Olech który w przeciągu 22 lat zdobył 12 tytułów Mistrza Świata, 14 tytułów Mistrza Europy, ponad 70 rekordów Świata i Europy, jak również był wielokrotnym Mistrzem i rekordzistą Polski.

Redaktor Pakernia24: Bartek Janczak

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz