Trening z hantlami najlepsze ćwiczenia

Trening z hantlami – gdy sztanga nie wystarcza… 

trening z hantlami

Trening z hantlami to nic łątwiejszego ! Neoprenowe, winylowe, gumowe, z uchwytem – po prostu hantle. Przyrząd znany każdemu, kto miał do czynienia z siłownią.

Dziś hantle używane są przez każdego, są idealnym uzupełnieniem treningu. Przyrząd ten jest jest idealny dla ludzi, którzy chcą skupić się na mięśniu, ćwiczenia z ich udziałem można wykonywać na każdą partię, ich wpływ na treningi jest nieoceniony. Przykładem jest niedawne badanie, w którym specjaliści odkrywali jakie ćwiczenie najlepiej działa na biceps. Ćwiczeniem, które dawało impuls dwugłowemu ramienia w największym stopniu było uginanie ramienia z hantlom w oparciu o kolano. Przykład jak wykonywać to ćwiczenie macie poniżej:

Dodatkowym atutem hantli jest to, że są bardzo mobilne. Możemy je wziąć ze sobą praktycznie wszędzie. Spakujemy je do torby treningowej i możemy wykonywać ćwiczenia również na świeżym powietrzu. Jest to niezwykła przewaga nad sztangą, gdyż jak wiadomo gryf o długości 180 czy nawet olimpijskie dwumetrowe ciężko wziąć i po prostu ulokować w naszej torbie/plecaku treningowym. Standardowe ciężary hantli wahają się od 0,5 kg do nawet 50 kg. Wyróżnia się hantle takie jak krótkie, długie i okrągłe. Mogą one być również wykonane z różnego tworzywa. Najpopularniejsze do winylowe, czy też żeliwne. W siłowniach piwnicznych, czy też domowych popularne są hantle składane. Są to gryfy zazwyczaj o długości 35 cm i nakładane na nie dowolne ciężary. Mogą one być skręcane na zapinki lub być samozaciskowe. Są również hantle gotowe – takie najczęściej są spotykane na siłowniach. Uczęszczałem na kilka siłowni i takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Hantle te mają wagę o 3-4 kg do ponad 50. Progresja pomiędzy ciężarami wynosi 2 kg. Także jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni ciężar do naszych możliwości

Hantle mogą być stosowane do treningów aerobowych (te o małej wadze), do treningów typowo siłowych (te cięższe) oraz do rehabilitacji. Hantle często są stosowane z sportach walki takich jak boks, by poprawić szybkość i siłę uderzenia. Przykładowym ćwiczeniem jest trzymanie hantli przed sobą i wykonywanie szybkich ciosów w truchcie. Jeśli chcemy kupić hantle dla własnego użytku ważne jest to by ona dobrze leżała w dłoni. Przy większych obciążeniach można zastosować paski, które wspomogą nasz chwyt

Trening z hantlami – ćwiczenia

Teraz przejdźmy do ćwiczeń, jakie możemy wykonywać z hantlami. Zacznijmy od góry ciała. Tutaj możliwości są naprawdę wielkie. Trening z hantlami na barki możemy kształtować pod każdym względem. Unoszenie hantli w górę, arnoldki to ćwiczenia typowo siłowe. Idealne na rozwinięcie przedniego aktonu mięśni naramiennych jest unoszenie hantli przed siebie, na boczny akton analogicznie unoszenie hantli do boku, natomiast jeśli chcemy rozwinąć tylny akton barków należy unosić hantle do tyłu ściągając łopatki – mniej więcej tak, jak byśmy mieli skrzydła i chcielibyśmy latać.

Jeśli chodzi o ćwiczenia z hantlami na klatkę piersiową tutaj możliwości są jeszcze większe – począwszy od wyciskania hantli na każdym możliwym kącie (w zależności, którą część klatki piersiowej chcemy rozwinąć) po rozpiętki, które idealnie naszą klatkę rozciągną. Świetne jest również unoszenie hantli za głowę, które idealnie uwypukla nasze mięśnie.

Teraz przejdźmy do jednej z ulubionych partii każdego adepta siłowni – bicepsie. Tutaj gama możliwości jest podobna, a nawet większa niż na klatce piersiowej. Uginanie ramion z hantlami chwytem młotkowym, chwytem młotkowym wraz z supinacją nadgarstków, uginanie ramienia w oparciu o kolano, uginanie ramienia hantlom na modlitewniku.

Jeśli chodzi triceps – prostowanie ramienia z hantlom w opadzie, wyciskanie francuskie hantli stojąc, siedząc, wyciskanie francuskie hantli oburącz, wyciskanie hantli z łokciami prowadzonymi blisko ciała.

Nie można zapominać także o treningu z hantlami na plecy. Tu możemy wykonywać wiosłowania – wiosłowanie jedną hantlom chwytem młotkowym do biodra, wiosłowanie nachwytem hantlami oburącz, wiosłowanie podchwytem hantlami oburącz. Hantle możemy również doczepić do pasa, czy też trzymając udami podczas podciągania na drążku.

Popularne kaptury – unoszenie barków z hantlami, krążenia barków z hantlami.

Jeśli chodzi o dolne partie czyli nogi – tutaj również możemy wykonywać dużo ćwiczeń – wykroki stacjonarne z hantlami, wykroki z hantlami, przysiady z hantlami.

Łydki również mogą być trenowane przy użyciu hantli. Wspięcia na palce z równoczesnym trzymaniem hantli oburącz. Można wykonywać również odwrotne wspięcia w tym wariancie – wtedy wzmacniamy mięsień piszczelowy.

Kto myślał, że to koniec jest w błędzie. Z hantlami możemy wykonywać również ćwiczenia na brzuch ! Najlepiej z hantlami wykonuje się trening na mięśnie skośne brzucha – trzymamy hantle w obu dłoniach, wykonując skłony w lewą i prawą stronę.

Jak więc widzicie możliwości są wielkie. Trzeba jednak pamiętać, by nie opierać swojego treningu wyłącznie na hantlach. Warto uzupełniać sobie treningi wykonując część ćwiczeń na sztandze, część na hantlach i część na maszynach. Hantle idealnie sprawdzają się, jeśli chcemy skupić się na wykonywanym ćwiczeniu, czy też poszczególnej partii. Warto przeplatać sobie w treningach wykonywane ćwiczenia. W jednym tygodniu robić ćwiczenia na sztandze, w drugim na hantlach. W ten sposób doprowadzimy do tego, że nasz organizm będzie otrzymywał kolejne bodźce do rozwoju. Co wam pozostaje ? Hantle i sztangi w dłoń i niech pompa będzie z wami !

 

Redaktor Pakernia24: Woliński Tomasz wszelkie prawa zastrzeżone.

Ocena: 5/5 | Głosów: 5

Dodaj komentarz