Trekking czyli wędrówka turystyczna dla każdego

Trekking, czyli wędrówka

trekking

Trekking jest to wszelkiego rodzaju wyprawy turystyczne w góry, na bagna, po lodowcach, po pustyni czy też po rzece. Najpopularniejszą formą trekkingu jest trekking klasyczny tzw. Górski, kto nie lubi chodzić po górach, wspinać się coraz wyżej, oglądać te przepiękne widoki.

Moja znajoma niedawno była na Trekkingu w Tatrach, naszych Polskich najwyższych górach gdzie najwyższy szczyt Tatr to Rysy (2499 m n.p.m), ale to nie tam wybrała się moja znajoma, ona powędrowała na szczyt Giewontu (1895 m n.p.m) i zacytuje to co powiedziała mi tuż po powrocie do domu „Myślałam że już nic mnie w życiu nie zaskoczy, ale jak zobaczyłam ten widok z samego szczytu, to zaparło mi dech w piersiach”, oczywiście jak już się wejdzie na szczyt to jest pięknie, ale sama wędrówka szlakami sama w sobie przynosi zachwyt, te widoki, walka z samym sobą żeby nie zrezygnować, sprawdzenie swojej kondycji i wytrzymałości fizycznej jak i psychicznej. Zapytałem również o przygotowanie do takiej wspinaczki, w krótkim opisie niżej przekaże wam jak ona się przygotowała na Trekking po Górach.

 

Strój potrzebny do Trekkingu górskiego

Pierwszym co musicie zrobić to zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór, najczęściej jest to trójwarstwowy sposób ubrania się, zacząć należy od kupna bielizny antypotnej która niestety nie należy do najtańszych, druga warstwa ma chronić nasze ciało przed oziębieniem (termicznie) i tu wybór polaru jest różny od pory roku w którą się wybieramy oraz od góry na które chcemy wejść, najcieńsze nazywa się setkami są to polary na cieplejsze dni, za to na chłodniejsze i całkiem zimne dni polecane są polary trzy-setkowe oraz z membraną. Trzecią ostatnią warstwą jest oczywiście kurtka + spodnie które mają nas chronić przed działaniem wiatru i deszczu, najlepszym wyborem spodni jak i kurtki będą w tym wypadku wykonane z materiałów z membraną. Nie zapominajmy jednak również o skarpetkach które powinny być również wykonane z materiałów antypotnych, buty zaś najlepiej kupić z GoreTexem (materiał oddychający). Taki ubiór nie jest tani, ale zapewni nam odpowiednie warunki i wygodę w bezpiecznym podróżowaniu po górach.

Trekking górski

Treeking górski zazwyczaj rozpoczyna sie wyjściem na szlak w godzinach od 6 do 8 rano w tym czasie trzeba zjeść śniadanie, skorzystać z toalety. Wejście na Giewont nie trwa stosunkowo długo, zależy to od trasy jaką sie wybrało przez Kondratową z Kuźnic idzie sie 6km i trwa to mniej więcej 3 godziny, ze Strążyska z Zakopanego idzie się 9km i trwa to od 3,5 do 4 godzin.

trekking mount everest
Mount Everest góra

Trekking podsumowanie

Najwyższy szczyt na świecie to Mount Everest (8.848 m n.p.m) jako pierwszy zdobył go pochodzący z Nowej Zelandii Hillary Sir Edmund Percival w 1953 roku wraz z Szerpen Tenzingiem Norkay. Hillary otrzymał za to osiągnięcie otrzymał tytuł szlachecki od królowej Elżbiety ||. W Polsce Trekking jest bardzo popularny, tysiące ludzi wybiera się w góry żeby pozwiedzać i podziwiać te piękne widoki którymi obdarzyła nas matka natura.

Trekking po tatrach – ale lufa – filmik

Redaktor Pakernia24: Bartek Janczak

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *