Tarczyca – czym jest i jak funkcjonuje?

tarczyca

Tarczyca, jest gruczołem, który wyglądem przypominać nam może motyla z rozłożonymi skrzydłami. Jednak najważniejsze jest to, jaką rolę ten gruczoł ma w organizmie człowieka. Jego zadaniem jest chronienie i zachowanie naszego zdrowia. Tarczyca wytwarza hormony, które uwalniane zostają do krwi, a ich rolą jest regulowanie pracy całego organizmu, wszystkich narządów i układów. Dowiedź się więcej o tarczycy i jej działaniu z artykułu stworzonego przez thyrolin.

Tarczyca to najważniejszy narząd w organizmie?

Co prawda wszystkie narządy, które występują w organizmie człowieka są ważne i mają niezastąpioną rolę, ale to tarczyca wyróżnia się na ich tle, ponieważ ma ona wysoką aktywność. Wydziela ona hormony, a są one odpowiedzialne za wiele procesów biochemicznych. Hormony tarczycy odpowiadają między innymi za:

 • Wygląd włosów,
 • Skórę,
 • Regulują pracę układu pokarmowego,
 • Wpływają na pracę serca,
 • Decydują o funkcjonowaniu układu nerwowego,
 • Dbają o pracę układu kostno-stawowego,
 • Wpływają na gospodarkę wapniowo-fosforową.

Tarczyca działa wspólnie z innymi narządami?

Tarczyca to narząd pojedynczy, ale nie jest ona sama. Jej pracę wspierają przysadka mózgowa i podwzgórze. To hormony regulują pracę tarczycy i nadają jej większego tempa. Na pracę tego gruczołu wpływają hormony, które są wydzielane przez przysadkę, a także podwzgórze. Tak więc jeżeli dojdzie do zaburzeń pracy tych narządów i pojawią się zaburzenia hormonalne, to dojść może do rozwoju choroby tarczycy.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy nie jest uznawana za chorobę samą w sobie, ale dzieli się ją na trzy różne etapy. Niedoczynność pierwotna, to jeden z nich i dotyczy on samej tarczycy. Niedoczynność wtórna, to przyczyna zaburzenia przysadki mózgowej, a także niedoczynność trzeciorzędna, kiedy do zaburzeń dochodzi przez podwzgórze. Jeżeli dojdzie do trzeciorzędnej i wtórnej niedoczynności, to organizm nie będzie w stanie wytwarzać hormonu TSH. Objawy, które mogą się przy tym pojawić mogą wskazywać na początki choroby Hashimoto, a jest to błędne stwierdzenie, ponieważ główną przyczyną tych zaburzeń może być gruczolak.

Czym jest nadczynność tarczycy?

Jeżeli chodzi o nadczynność tarczycy, to wszystko w organizmie działa odwrotnie niż w przypadku niedoczynności. Objawami, jakie mogą się u nas pojawić, jest:

 • Szybka utrata masy ciała,
 • Skóra staje się ukrwiona i zaczerwieniona,
 • Pojawia się wilgotnienie skóry,
 • Zaburzenia widzenia,
 • Wytrzeszcz oczu,
 • Zaburzenia rytmu serca,
 • Wysokie ciśnienie tętnicze,
 • Problemy z wypróżnieniem,
 • Biegunka.

To objawy, które pojawiają się najczęściej, a powinny one nas niepokoić, ponieważ wskazują na zaburzenia pracy tarczycy. Warto wiedzieć, że zdiagnozowanie choroby tarczycy nie jest trudne, więc jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, to od razu idź do specjalisty, który określi, czy twoje podejrzenia się zgadzają.

Tarczyca a hormony

Hormony tarczycy są niezbędne dla zachowania zdrowia organizmu człowieka. Są one potrzebne do zachowania prawidłowego przebiegu przemian metabolicznych. Tarczyca ma wpływ na parce układu kostnego, a także ośrodkowy układ nerwowy. Co więcej hormony te mają również wpływ na pracę mięśni oraz przemianę kreatyny w mięśniach. Ich zaburzenia mogą doprowadzić do zmian w obrębie gospodarki wapniowej, wodnej i elektrolitowej. Wpływają one również na procesy dojrzewania skóry i tkanek.

Tarczyca – co musisz o niej wiedzieć

Tarczyca to jeden z największych gruczołów dokrewnych, który znajduje się w organizmie człowieka w liczbie pojedynczej. Jest ona ulokowana w przedniej części szyi, tuż przed tchawicą, a także krtanią. Tak więc jest to gruczoł, który obejmuje przewód krtaniowo-tchawiczny. Jest ona również silnie unaczyniona, ponieważ przechodzą przez nią aż cztery tętnice. Jeśli tarczyca jest prawidłowo rozwinięta to swoim wyglądem przypomina ona literę H. Jest ona złożona z dwóch dużych płatów, które połączone są cieśniną. Gruczoł tarczycowy ma bardzo złożoną budowę anatomiczną, a jest jednym z gruczołów, najważniejszych dla organizmu, ponieważ wpływa on na jego pracę. Istnieją również mniejsze gruczoły przytarczycowe, które wraz z tym głównym pełnią bardzo ważną rolę pobudzanie do pracy funkcjonowania lidzkiego ustroju. Tarczyca jest również odpowiedzialna za wydzielanie hormonów w prawidłowych stężeniach, tak więc ma ona niezaprzeczalny wpływ na nasze zdrowie. Gruczoł ten ma wpływ na nasze zdrowie już z życia płodowego. To on w większości wpływa na to z jaką kondycją się urodzimy i decyduje o jakości zdrowotnej naszego przyszłego życia. Tak więc wszelkie zaburzenia w pracy tarczycy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a także rozwój organizmu. A mogą one również prowadzić do ciężkiego upośledzenia umysłowego. 

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz