Pilates poznaj efekty oraz ćwiczenia pilatesu

Pilates, czyli łagodna forma aerobiku

pilates

Pilates to kolejna forma aerobiku, lecz jest ona dość wyjątkowa, a jej rezultaty są na prawdę imponujące, najczęściej sięgają po nią kobiety jednak pilates nie wyklucza mężczyzn, więc możesz namówić swojego partnera i ćwiczyć razem 🙂

Pilates staje się tak popularny ponieważ łączy w sobie kilka rodzajów treningów, ćwiczymy zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym, zaczynając od podstawowych zajęć jak na lekcjach wychowania fizycznego, ale również jogi, baletu i gimnastyki. Sama nazwa wywodzi się od nazwiska Josepha Pilatesa, autor chciał stworzyć system ćwiczeń dla osób które powracały na treningi po kontuzjach, kobiety po ciąży oraz dla osób którzy nie chcą zyskać olbrzymich mięsni czy też siły fizycznej, lecz jędrność, elastyczność i gibkość mięsni.

Pilates efekty

Pilates efekty – wspaniałe efekty pilatesu możemy zobaczyć już po miesiącu systematycznych treningów, sesje powinny trwać maksymalnie 1,5 godziny, intensywność to minimum 2-3 razy na tydzień. Treningi dają nam wiele dobrego, ćwiczą naszą koncentrację, wyciszają nasz organizm, dają spokój ducha i ciała, nasze mięsnie zyskują większą stabilność, gibkość oraz sprężystość.

Dodatkowo otrzymujemy poprawę naszej postawy i wzmocnienie mięśni kręgosłupa co owocuje zmniejszeniem bólów kręgosłupa podczas siedzącego trybu życia. Szczególnie dla kobiet istotnym efektem będzie poprawa jędrności skóry oraz obniżenie hormonu stresu który może wpłynąć na poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci 🙂

Dla kogo stworzony jest Pilates

Pilates stworzony jest dla szerokiej gamy osób np:

– Osoby po kontuzji, powracający do aktywności fizycznej,
– Kobiety po ciązy,
– Osoby po 40 roku życia,
– Osoby ze sporą nadwagą,
– Osoby z problemami stawów (po konsultacji z lekarzem).

Pilates ćwiczenia

Zanim zabierzesz się do ćwiczeń warto udać się do sklepu ze sprzętem sportowym i zainwestować w zwykłą matę do ćwiczeń fitness. Kiedy jesteś już gotowa możemy zabrać się do treningu.

Pamiętaj aby ćwiczenia wykonywać wolno, dokładnie oraz w pełnej koncentracji. Zadbaj abyś była w dobrym humorze, twoje otoczenie powinno być pełne harmonii i spokoju.

Podczas ćwiczeń wydychaj powietrze nosem, po czym wydychaj ustami. Ku twojemu zaskoczeniu wiele ćwiczeń pilatesu wykonywałaś na zajęciach wychowania fizycznego, o ile nie przynosiłaś regularnie zwolnień lekarskich, jak często bywa w naszych Polskich szkołach …

3 przykładowe ćwiczenia pilatesu na dobry początek:

1)Damskie pompki – klęknij jak do damskich pompek (patrz zdjęcie), ramiona rozstawione na szerokość barków, plecy proste, następnie uginamy ręce w łokciach i wykonujemy ruch w kierunku do maty, tak jak przy klasycznych pompkach, wykonuj to ćwiczenie 10 razy.

pompki na kolanach
Damskie pompki

 

2) Nożyce (nogami) – połóż się na boku, głowę ułóż wygodnie na ręce, drugą rękę ustaw w taki sposób aby złapać stabilną pozycję, całe ciało powinno przylegać bokiem do podłoża, unieś nogę do góry, zadbaj aby była wyprostowana a ruch odbywał się tylko w samym stawie biodrowym, wykonaj 10 powtórzeń i zmień trenowaną nogę na drugą.

3) Wymachy rąk i nóg – aby wykonać to ćwiczenie klękamy w pozycji identycznej jak do damskich pompek, czyli klękamy opierając się ramionami o podłoże, plecy proste, następna faza to wymachy rąk i nóg, (najpierw unosimy prawą rękę i lewą nogę), wracamy do pozycji wyjściowej i następnie, (unosimy lewą rękę i prawą nogę). Dłoń która zostawiamy otwartą, prostą w nadgarstku a samą rękę prostą w łokciu, (zobacz zdjęcie). Ćwiczenie to wykonuj dokładnie, powoli, skoncentruj się na ruchu i oddychaniu, zrelaksuj się. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

pilates ćwiczenia
Wymachy

 

Pilates filmik – więcej propozycji ćwiczeń do wykonania

Redaktor Pakernia24.pl – Walczak Sebastian

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz