Jak obliczyć dni płodne u kobiety

 

dni płodneZnajomość kobiecego ciała i metody obliczania dni płodnych to podstawa przy planowaniu ciąży lub… jej unikaniu. Nie każda kobieta chce i może stosować antykoncepcję hormonalną. Czasem pozostaje jedynie zawierzenie metodom naturalnym.

Mechaniczne lub chemiczne środki antykoncepcyjne często uważane są za kłopotliwe i zawodne, a ich stosowanie za osłabiające napięcie seksualne. Jeśli z różnych powodów odpada stosowanie hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych, pozostaje zawierzyć naturze.

Wyznaczenie dni płodnych u kobiet prowadzących regularny tryb życia, także seksualnego, nie jest trudne. Wystarczy znać długość kobiecego cyklu. Standardowo taki cykl trwa dwadzieścia osiem dni, a owulacja przypada w jego połowie – czternastym dniu. Owulacja to szczyt kobiecej płodności, jednak już pięć dni wcześniej należy przedsięwziąć dodatkowe środki ostrożności lub powstrzymać się od współżycia. Taka ostrożność podyktowana jest faktem, iż plemniki w drogach rodnych kobiety mogą czekać na jajeczko nawet pięć dni. 

Jeśli cykl menstruacyjny trwa dłużej lub krócej zakłada się, że jajeczkowanie następuje czternaście dni przed jego zakończeniem. Problematyczne może być oznaczenie dni płodnych przy nieregularnych cyklach. Im większe rozbieżności, tym trudniej wyznaczyć owulację. W takiej sytuacji bierze się pod uwagę zarówno najdłuższy, jak i najkrótszy cykl. Od najkrótszego odejmujemy dwadzieścia, od najdłuższego jedenaście. Otrzymane w wyniku powyższych działań liczby dadzą przedział dni w cyklu, w którym wystąpi owulacja. Ponieważ nie można mieć pewności, kiedy to nastąpi, przy nieregularnych cyklach dni potencjalnie ryzykownych może być znacznie więcej niż pięć, czasem nawet dwa tygodnie.

Jednym z warunków prowadzenia aktywnego życia seksualnego jest zdrowie intymne. Infekcje intymne to nie tylko dyskomfort przy współżyciu. W dalszej konsekwencji nieleczone infekcje intymne prowadzą do ciężkich powikłań włącznie z niepłodnością. U kobiet w ciąży nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić między innymi do poronień. 

Obliczanie dni płodnych jest polecane przede wszystkim kobietom, które planują ciążę. W przypadku unikania ciąży trzeba brać pod uwagę, że owulacja może się przesunąć choćby z powodu infekcji, podróży bądź stresu. W takim wypadku nawet precyzyjne wyliczenie dni płodnych w regularnym cyklu nie jest w stanie uchronić przed ciążą.

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *