Jesienne i zimowe miesiące często sprawiają, że bardzo łatwo zachorować i złapać poważną infekcję. górnych dróg oddechowych. Odczuwamy ból gardła, zatok przynosowych, mięśni, kaszel, uczucie zatkanego nosa, intensywny katar i ogólne złe samopoczucie. Wszystkiemu winne są wirusy przenoszone w powietrzu, często w dużych skupiskach ludzi np. autobusie, szkole, galerii handlowej. Dużą rolę w rozwoju infekcji często ma suche powietrze, którym oddychamy, wychłodzenie organizmu i długotrwałe narażenie na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Jak szybko i skutecznie się wyleczyć?
Najczęstsze i najpowszechniejsze choroby, które dopadają człowieka w tych porach to przeziębienie i grypa. Pomimo tego, że są one do siebie podobne, to różnią się w kilku zasadniczych kwestiach. Przede wszystkim przeziębienie jest łagodniejszą formą stanu chorobowego, natomiast grypa, szczególnie długo nieleczona, może nieść ze sobą poważniejsze skutki dla naszego zdrowia. Początek przeziębienia zazwyczaj rozwija się łagodnie i powoli, możemy już wcześniej zauważać u siebie rozwój infekcji np. zmęczenie, dreszcze, kichanie, natomiast grypa atakuje organizm szybko i nagle. Przy przeziębieniu nie zawsze występuje gorączka, a temperatura ciała może być tylko nieznacznie podwyższona, za to przy grypie gorączka bywa bardzo wysoka, często nawet dochodzi do 40 stopni. Przy przeziębieniu zawsze pojawia się charakterystyczny katar, ma ono też związek z pogodą i porą roku. Grypa charakteryzuje się jeszcze silnymi bólami mięśni oraz stawów, może też być przyczyną groźnych powikłań. Przeziębienie często trwa znacznie krócej niż grypa.
Jak sobie radzić z przeziębieniem i grypą?
Jeśli dopadła nas jakaś infekcja dróg oddechowych, to ważną sprawą jest wdrożenie leczenia i odpowiedniego postępowania, ponieważ nieleczone choroby mogą rozwinąć się w poważniejszą postać. Leczenie w tych przypadkach koncentruje się na łagodzeniu objawów. Ważne jest również odpowiednie traktowanie swojego organizmu, należy bardzo dużo odpoczywać, nie przemęczać się, oczyszczać i nawilżać nos, leżeć w łóżku i przyjmować płyny. Pokój, w którym przebywa chory należy regularnie wietrzyć, ważne jest też pozbywanie się drażniącego błony śluzowe kurzu oraz pranie bielizny pościelowej. Można również zastosować inhalację i olejki eteryczne np. sosnowy, świerkowy. Kiedy domowe i proste sposoby nie dają oczekiwanego skutku można sięgnąć po specjalny kompleksowy lek na katar, kaszel, ból i gorączkę, który zawiera m.in. pseudoefedrynę oraz fenylefrynę.
Gripex – lek na grypę i przeziębienie
Gripex jest lekiem wieloskładnikowym, który działa na różne objawy jednocześnie. Dzięki temu jest lekiem na katar, kaszel, gorączkę i bóle towarzyszące infekcjom. Zawiera wiele składników, które wspierają walkę z przeziębieniem i grypą. Paracetamol jest dobry na różnego rodzaju bóle, pseudoefedryna działa udrożniająco na nos i wpływa pozytywnie na oddychanie, rozszerza oskrzela, wyrównuje ciśnienie w uchu środkowym, oraz zmniejsza obrzęk śluzówki, a fenylefryna również łagodzi uciążliwy katar i ma mniejsze działania niepożądane. Odpowiednie połączenie skoncentrowanych składników leku uderza we wszystkie objawy i pomaga wrócić do zdrowia.
Ważne jest również zapoznanie się z ulotką dołączoną do lekarstwa, która zawiera ważne informacje o dawkowaniu, skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach lub skonsultowanie się z lekarzem albo farmaceutą.