Jak się zregenerować po treningu

Sauna, basen, masaże – regeneracja po ciężkim treningu

Jakie ma działanie sauna, basen oraz masaż?

Sauna

saunaSauna, znacznie poprawia pracę układu immunologicznego, który skutecznie zabija wirusy i bakterie. Jeśli mamy zatem katar lub czujemy się trochę przeziębieni – sauna sprawi, że dolegliwości te na pewno miną. Warunek jest jednak jeden, bezpośrednio po seansie trzeba zastosować naprzemiennie gorący i zimny prysznic. Taki seans aktywuje ukrwienie i rozluźnia napięte mięśnie. Oznacza to, że jest to idealny relaks po ciężkim treningu na siłowni, które gwarantuje również podwyższenie endorfiny.

 

Basen

basen jak się zregenerowaćDlaczego warto chodzić na basen zwłaszcza po treningu? Zacznę oczywiście od tego, że na basenie pracują wszystkie mięśnie, jest nawet wskazany przy schorzeniach kręgosłupa takich jak np. skolioza. Basen pomaga skrócić czas regeneracji po wysiłku fizycznym, zmniejsza zmęczone i obolałe mięśnie i przede wszystkim poprawia formę i kondycję. Podsumowując pomaga mięśniom wyluzować się po treningu.

 

Masaż

masażMasaż ma same zalety, może być relaksacyjny, leczniczy lub przygotowawczy do wysiłku mięśni. Jest bardzo wiele rodzajów masażu, ale powiedzmy sobie o jego działaniu. Wpływa na skórę i tkankę łączną, tkankę mięśniową, kostną, tłuszczową, stawy, układ – nerwowy, krążenia, oddechowy, pokarmowy czy moczowo-płciowy. Jednak skupmy się na tkance mięśniowej, bo to ona odgrywa główną rolę na siłowni. Zatem jaki ma na nią wpływ? Otóż zwiększa elastyczność i kurczliwość włókien, działa przeciwbólowo, zwiększa odpływ limfy i krwi, pomaga usunąć obrzęki, przyśpiesza przemianę materii, dotlenia mięśnie a przede wszystkim znacznie przyspiesza regenerację.

 

Reasumując sposobów na regenerację po treningu jest wiele, a to tylko niektóre z nich, jednak to właśnie te najbardziej inwazyjnie pomagają wyluzować mięśnie po ciężkim treningu na siłowni, a także w przypadku kontuzji mięśniowej.

 

Redaktor Pakernia24: Natalia Marczak

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz