Skoki spadochronowe są sportem ekstremalnym, który uzależnia. Kto raz skoczył w tandemie i mu się to spodobało, będzie nadal chciał skakać. Oczywiście może poprzestać wyłącznie na skokach tandemowych, ale może również sam spróbować zrobić licencję skoczka spadochronowego. Dla takich właśnie osób powstał kurs AFF.
Skrót AFF oznacza przyspieszony kurs swobodnego spadania (od angielskiego Accellerated freefall). Ta metoda szkolenia zaczęła być popularna już w latach 90 dwudziestego wieku. Jest to dobry i szybki sposób na wyszkolenie do samodzielnego wykonywania skoków z wysokości 4000 metrów. Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.
Czego uczy część teoretyczna?
Część teoretyczna trwa około sześciu godzin i można ją zaliczyć w jeden dzień. Wykład omawia między innymi takie kwestie jak:
* zachowanie w sytuacjach awaryjnych
* zasady bezpieczeństwa
* aerodynamika skrzydła
* budowa spadochronu
* technika całego skoku od początku czyli wyskoku z samolotu do lądowania
* działanie urządzeń otwierających spadochron zapasowy
* różne systemy otwarcia
* techniki lotu oraz lądowanie na czaszy spadochronu
Na czym polega część praktyczna?
Podczas części praktycznej wykonuje się skoki z wysokości 4000 metrów. Podczas pierwszych dwóch-trzech skoków uczniowi towarzyszy dwóch instruktorów. Podczas kolejnych pięciu – już tylko jeden instruktor. Ma to na celu pomoc w korygowaniu błędów w sylwetce. W razie potrzeby pomagają otworzyć spadochron. Każdy skok jest nagrywany, tak aby później dzięki nagraniu zobaczyć ewentualne błędy i je skorygować.
W części praktycznej uczy się:
* otwierania samodzielnie spadochronu głównego
* komunikowania się w powietrzu z innymi skoczkami
* przemieszczania się do przodu tzw. strzała, truck
* odpowiedniego manewrowania czaszą spadochronu
* prawidłowego wyskakiwania z samolotu
* utrzymywania stabilnej sylwetki
* korzystania z przyrządów takich jak wysokościomierz, dytter
* kontrolowania obrotów w powietrzu
Kurs kończy się skokiem egzaminacyjnym, podczas którego należy wykazać się zdobytymi umiejętnościami.
Najniższa wysokość z jakiej wykonywany jest skok AFF to 3000 m, a maksymalna 4000 m. Ćwiczenia podczas swobodnego spadania trwają do 2000 metrów wysokości. Zadaniem studenta jest zasygnalizowanie wysokości oraz końca ćwiczeń. Gdy uczeń znajdzie się na wysokości 1700 metrów może wówczas otworzyć spadochron główny, natomiast poniżej 1500 jego spadochron otworzy już instruktor. Do ostatecznej wysokości 1000 metrów student zobowiązany jest podjąć decyzję, sprawdzić, czy czasza spadochronu napełniona jest prawidłowo a także czy spadochron nadaje się do lądowania. Na wysokości właśnie 1000 metrów jeśli spadochron główny nie działa prawidłowo, uczeń musi się go pozbyć uchwytem wyczepiającym a następnie otworzyć spadochron zapasowy.
Po ukończeniu kursu AFF, skoczek może skakać samodzielne ale pod nadzorem instruktora aż do czasu uzyskania licencji skoczka spadochronowego FAI. Z reguły szkolenie AFF kończy się pomiędzy ósmym a dziewiątym skokiem.
Szkolenia AFF oraz skoki tandemowe można wykonać w ośrodku szkolenia lotniczego SkyDive. Niezbędne informacje znajdują się na stronie skokiwarszawa.pl. Na kurs bądź skok tandemowy można zapisać się online poprzez stronę internetową.