Nerwica lękowa
Nerwica lękowa, jest to zaburzenie psychiczne, jedna z najpopularniejszych postaci nerwic ma ją około 15 % populacji. Nie możemy mylić choroby psychicznej z byciem psychicznym, leczona nerwica lękowa nie powinna zrobić nam krzywdy i w żadnym wypadku nie jesteśmy nie normalni, po prostu nie radzimy sobie w odpowiedni sposób ze stresem oraz problemami życia, które w XXI wieku jest bardzo szybkie i pełne nerwowych sytuacji. Przyczyny nie są jednak do końca znane, aczkolwiek dużą rolę odgrywa nasze dzieciństwo, otoczenie, odporność na stresy oraz uwarunkowanie genetyczne.
Lęk który towarzyszy choremu nie jest zawsze uzasadniony, pod denerwowanie i napięcie mięsni towarzyszy nawet podczas prób relaksowania się. Nerwica lękowa może doprowadzić do wyalienowania się ze środowiska oraz zamknięcia się w sobie, ciężko wtedy odczuwać radość, można popaść w depresję. Negatywne emocje jak złość, strach, lęk, smutek są bardziej uaktywnione i łatwiej zatracić się w tych odczuciach. Na nerwicę lękową może zachorować każdy kto przez dłuższy okres żyje w stresie bądź nieustannym napięciu psychicznym.
Objawy nerwicy lękowej
Do najczęstszych objawów nerwicy lękowej zaliczamy: zawroty głowy, uczucie kluski w gardle, kołatanie serca, ucisk w mostku, tiki nerwowe, pocenie się rąk oraz pach, suchość w gardle oraz krótki oddech.
Dodatkowo choremu może doskwierać bezsenność która spowodowana jest napędzaniem lęku i wieczne myślenie o nim, bóle mięśniowe które są skutkiem nieustannego napięcia emocjonalnego co rzutuje na nasze ciało fizyczne. Nasza twarz, ramiona, kark oraz nogi poddane są nieustannemu napięciu, kiedy się skupisz będziesz czuć że jesteś bardzo spięty a twoje mięśnie są twarde niczym kamień.
W bardzo zaawansowanym stadium oraz przy dużym stresie możemy dostawać biegunki, bóle brzucha, migreny, nieregularne miesiączki oraz mroczki przed oczami.
Nerwica lękowa – sposoby leczenia
DOMOWE NA WŁASNĄ RĘKĘ
Kiedy czujemy się na siłach i nasza nerwica lękowa nie jest w zaawansowanym stadium możemy spróbować kilka trików które mogą pomóc wyjść z twojej nerwicy lękowej bądź bardzo ją zmniejszyć.
1) Napary z ziół np. melisa która ma działanie uspokajające oraz relaksujące.
2) Muzyka relaksująca, nic tak nie doprowadza do euforii jak szum morza lub dźwięk padającego deszczu, możemy wtedy zatracić się w tych dźwiękach, uspokoić i w pełni zrelaksować.
3) Rozmowy z przyjacielem / przyjaciółką – często świetnym lekarstwem na zmartwienia i lęki jest wyrzucenie swoich problemów przed kimś bliskim, która na pewno Cie zrozumie i pomoże w rozwiązaniu problemu, w ten sposób wyzbędziemy się złych emocji i uzyskamy czystość ducha.
4) Oddanie się religii – modlitwy i rozmowy z Bogiem mogą oczyścić twoją duszę i dać ukojenie twojej psychice, poczujesz że nie jesteś sam z problemem.
5) Nauczyć się sztuk medytowania bądź uprawiania jogi.
6) Uprawianie sportu – aktywność fizyczna zwłaszcza ta intensywna powoduje rozluźnienie naszych mięśni oraz wytworzenie hormonu szczęścia – endorfin. W wielu psychoterapiach zaleca się podjęcie jakiegoś sportu, dzięki czemu mamy hobby i nie myślimy o naszych problemach i mamy okazję odreagować nasze stresy.
7) Oddanie się pracy, zaplanowanie tak dnia aby nie mieć ani chwili na myślenie i rozważanie nad tym czego nie ma, nad nowymi lękami i problemami.
8) Czytanie książek – w ten sposób oderwiesz swój umysł od zmartwień i zrelaksujesz się, w twoim stanie polecam książkę ”Jak przestać się martwić i zacząć żyć – Carnegie Dale” jest po prostu fantastyczna, myślę że pomoże wyjść Ci z nerwicy lękowej, jeżeli twoim podłożem jest zamartwianie się.
9) Zadbaj o prawidłową, zdrową dietę, możesz dodatkowo wspomagać się magnezem który jest dobry na stres i zmęczenie, oraz kompleksem witamin, na pewno nie zaszkodzą a mogą pomóc w walce z nerwicą lękową.
PSYCHOTERAPIA i LEKI
Psychoterapia polega na rozmowie i nauce jak panować nad lękiem i zmienić nasze myślenie na pozytywne. Poszukiwanie podłoża lęku, przyczyn czy tez sytuacji które go wywołują. Kiedy stan pacjenta jest bardzo zły niezbędne jest podawanie leków (przeciw lękowe – psychotropowe), które pomogą choremu dojść do siebie i wtedy można przystąpić do leczenia psychoterapią. Jednak leki to już ostateczność ponieważ łatwo o uzależnienie i bardzo często otumaniają pacjenta.
Jeżeli macie jakieś własne doświadczenia, bądź magiczne sposoby, piszcie w komentarzach ! Życzę powrotu do zdrowia i wiele uśmiechu 🙂
Redaktor Pakernia24: Sebastian Walczak