Konkurencje StrongMan
Poznaj konkurencje w której uczestniczą najsilniejsi ludzie świata
Koła Apollina
W Polsce konkurencja ta ma nazwę Axel, w międzynarodowej wersji funkcjonuje natomiast nazwa Apollon’sWheels. Zadaniem zawodnika jest podniesienie ciężaru z podłoża nad głowę. Konkurencja jest ograniczona czasową, warunkiem wygranej jest podniesienie sztangi jak najwięcej razy. Waga tego ciężaru waha się zazwyczaj od 130 do 150 kg, wyjątkiem są zawody Arnold Classic – 166 kg.
Kowadło
Międzynarodowa nazwa – duck walk. Zawodnik ma zadanie przenieść ciężar, który trzyma w obu dłoniach (ręce muszą być wyprostowane) między nogami. Kowadło to, trzeba przenieść w jak najkrótszym czasie na określonym dystansie. Ciężar można wielokrotnie opuszczać na podłoże. Waga waha się od 170 do 210 kg.
Martwy Ciąg
Międzynarodowa nazwa – dead lift. Polega na podniesieniu ciężaru z ziemi do momentu, w którym zawodnik ma proste plecy i nogi w kolanach
Nosidło
Międzynarodowa nazwa – Frame Carry. Zasady takie same jak przy kowadle. Masa waha się od 320 do 400 kg.
Paluchy
Międzynarodowa nazwa – Fingal’sFingers. Polega na podniesieniu oburącz „Palucha” i przerzucenie go o kąt 180 stopni w jak najkrótszym czasie. Długość palucha waha się od 3,5 m do 5,5 m a waga od 200 kg do 300 kg.
Przeciąganie pojazdu
Zadaniem zawodnika jest przeciągnięcie pojazdu (najczęściej ciężarówki, choć zdarzały się pojazdy na szynach czy samoloty) na określonym dystansie w jak najkrótszym czasie.
Przerzucanie opony
Międzynarodowa nazwa – Tire flip. Zadaniem jest przerzucenie opony o kąt 180 stopni na określonym dystansie w najkrótszym czasie. Opony nie można toczyć. Ciężar opony – od 320 do 350 kg. Maksymalny czas – 90 sekund.
Schody
Międzynarodowa nazwa – Power Stairs. W tej konkurencji należy wnieść sztabki na najwyższy stopień schodów w jak najkrótszym czasie. Przykładowe ciężary sztabek to 225, 250 i 275 kg. Maksymalny czas 75 sekunnd
Spacer Buszmena
Międzynarodowa nazwa – Yoke Walk. Zasady podobne jak przy kowadle, z małym wyjątkiem gdzie ciężar trzymany jest na barkach. Ciężar ma wagę od 350 do 400 kg.
Spacer drwala
Spacer farmera
Międzynarodowa nazwa – Farmer’s walk. Zadaniem zawodnika jest przeniesienie dwóch walizek. Podobnie jak w spacerze drwala opuszczenie ciężaru kończy konkurencje a zwycięzcą jest ten kto przeniesie walizki jak najdalej.
Uchwyt Herkulesa
Międzynarodowa nazwa – Herculeshold. Zawodnik ma za zadanie utrzymanie jak najdłużej dwóch jednakowych ciężarów, które swoim ciężarem działają do zewnątrz. Wypuszczenie jednego lub obu kończy konkurencje.
Waga płaczu
Międzynarodowa wersja – CrucifixHold. Zadaniem zawodnika jest utrzymanie w jak najdłuższym czasie dwóch ciężarów na wyprostowanych rękach. Opuszczenie ciężaru kończy konkurencje.
Wyciskanie belki
Międzynarodowa wersja – Log lift. Zawodnik ma za zadanie podnieść belkę z podłozą i wycisnąć ją ponad głowę do pełnego wyprostu rąk. Istnieje wiele wariantów tego ćwiczenia.
Wyciskanie platformy
Międzynarodowa wersja – Viking press. Zadaniem zawodnika jest podniesienie oburącz ciężaru do pełnego wyprostu rąk. Ciężarem jest najczęściej pojazd znajdujący się na platformie. Zwycięzcą jest ten, który podniesie go jak największą ilość razy. Ciężar waha się od 140 do 200 kg.
Kule
Międzynarodowa wersja – Atlas Stones. Zadaniem zawodnika jest podniesienie z podłoża kuli i położenie jej na podeście w jak najkrótszym czasie. Kul jest najczęściej 6 (waga ich waha się od 110 do 160, a w skrajnych przypadkach nawet do 190 kg).
Zegar
Międzynarodowa nazwa – Conan’s Wheel. Polega na podniesienie na przedramionach określonego ciężaru i pokonanie z nim jak największego dystansu. Waga ciężaru wynosi od 300 do 350 kg.
Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński