Historia Strongman sport dla twardzieli

Sport tylko dla twardzieli, czyli historia powstania Strongman


strongman historiaStrongman, czyli silny człowiek, bo tak dosłownie można przetłumaczyć nazwę tej dyscypliny to dyscyplina, która miała swoje początki na przełomie lat 70 -80 XX wieku. Początkowo sport ten miał nosić nazwę nasilniejszych ludzi na świecie (The World’sStrongest Men), został opracowany przez David’a Webstera w roku 1977. Webster współpracował z dr Douglasem Edmundem, który po przejściu tego pierwszego na emeryturę całkowicie przejął pałeczkę. Ci dwaj odpowiedzialni byli za zapraszanie zawodników i kreowanie zawodów. W 1995 roku Edmunds i Webster wraz z Jamie Reeves , IlkkaKinnunen i Marcel Mostert utworzyli federację – International Federation of StrengthAthletes (IFSA). Federacja ta początkowo organizowała własne imprezy takie jak Mistrzostwa Europy federacji, jednak z czasem po objęciu współpracy z BBC, zaczęli organizować konkurs na najsilniejszego człowieka świata. Do roku 2004 zawody IFSA I WSM były wymieszane, jednak zmieniło się to za sprawą InvestGroup Sports Management, która zainwestowała środki i utworzyła nową, wspólną organizację – IFSA Strongman. Sam zawodnik – Magnus Samuelsson opisuję to jako nową federację o starej nazwie. Stworzenie tej federacji, która rosła w siłę spowodowało to, że włodarze IFSA zakazali startów w WSM, co groziło wykluczeniem z rywalizacji o miano najsilniejszego na świecie.

Zawody o miano nasilniejszego odbywają się nieprzerwanie od 1977 roku. Strongman nie jest dyscypliną olimpijską, jednakże zyskuje popularność w sporej ilości państw. U nas, w Polsce apogeum miała w czasach gdy startował w niej Mariusz Pudzianowski. Warto wspomnieć, że zawody te są bardzo widowiskowe, wymagają dużej siły a zarazem zwinności, co sprawia, że wielu byłych trójboistów, kulturystów czy lekkoatletów, którzy pchali kulą chętnie przenoszą się do tych zawodów. Prestiżowe zawody odbywają się w kategorii powyżej 105 kg, jednak dla zawodników lżejszych również są orgniazowane zawody o nazwie – Strongmanlight. Od 2002 roku z inicjatywy Arnolda Schwarzeneggera organizowane są zawody Arnold Strongman Classic. Innymi ważnymi zawodami siłaczy są Drużynowe Mistrzostwa Świata Par St rongmanów i Mistrzostwa Europy Stronmanów.

Zawody te w Polsce jak już wspomniałem były na top-ie za czasów Mariusza Pudzianowskiego. Jednak niewielu wie, że pierwsze zawody w Polsce odbyły się w roku 1998, w Gdyni. Rok później odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski, a najlepszym został LubomirLibacki. Z czasem do grona najlepszych polskich strongmanów dołączył Jarosław Dymek, lecz w szybkim tempie został zdominowany przez Pudziana. Przez długi czas byli oni naszym towarem eksportowym. Z czasem pojawili się tacy zawodnicy jak Toczek, Kuraś czy Wenta.

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *