Ile godzin powinno się spać, jak długo spać ?

ile godzin powinno się spać ?Pytanie, które spędza sen z powiek wielu ludziom to ile godzin powinno się spać w ciągu dnia, aby się wyspać ?

Sen to jeden z głównych elementów naszego życia, średnio zajmuje 1/3 naszego dnia. Zdrowy, długi sen pozwala zregenerować nasz umysł i ciało, dzięki czemu możemy pełni sił i energii przystąpić do problemów życia codziennego. Sen to zdrowie, poprawia odporność, jest przyjacielem naszej koncentracji oraz pozwala wyglądać młodziej.

Ile godzin powinno się spać ?

Długość snu w głównej mierze zależy od naszego wieku. Według powszechnej opinii, dorosły człowiek potrzebuje średnio 8 godzin snu na dobę. Naukowcy obliczyli, że w przypadku noworodków czas ten wydłuża się do 17 godzin, dorośli potrzebują (7-9 h) a osoby po 60 roku życia około 7 h snu.

Często powyższe uśrednione czasy nie sprawdzają się dla każdego, dlatego trzeba obserwować swoje ciało i dobrać indywidualnie czas snu do naszego cyklu dobowego. Może się zdarzyć, że jednej osobie do wyspania wystarczy zaledwie 5 godzin a drugiej aż 12 ! Dzieje się tak, dzięki uwarunkowaniom genetycznym. Mamy od 4 – 6 cykli snu po 80-120 minut każda, dlatego jeden człowiek w skrajnym przypadku wysypia się po (4 x 80 min = 5,33h) a drugi (6 x 120 min = 12 h ).

jak długo powinno się spać
WYKRES: Jak długo powinno się spać

Wpływ snu na organizm człowieka

Niedostateczna ilość snu wpływa na większość naszych funkcji życiowych. Kiedy śpimy zbyt krótko, nad ranem jesteśmy rozdrażnieni, ziewamy, brak nam energii. Nasz mózg działa wolniej, obniżają się nasze zdolności poznawcze, trudniej jest złapać koncentrację oraz zapamiętywać  nowe informacje. 

Chroniczny brak snu, może odbijać się  na obniżonym libido oraz naszej empatii do innych osób, jesteśmy rozdrażnieni i brakuje nam poczucia humoru.

Z fizycznych oznak, jesteśmy mniej odporni na choroby, stresy. Nasz organizm jest osłabiony, senny, chodzimy wiecznie zmęczeni, brakuje nam motywacji do czegokolwiek. Długotrwały brak snu, może doprowadzić nawet do depresji, nadciśnienia oraz chorób sercowo-naczyniowych. 

Inne funkcje snu to: redukcja stresu, regeneracja mięśni po aktywnościach fizycznych, utrwalanie nowych informacji, w wieku dorastania rośniemy, sen porządkuje informację w mózgu, regeneruje tkanki.

Jak dbać o zdrowy i efektywny sen:

Na samym początku chciałbym ostrzec, podczas problemów z zasypianiem, wiele osób pierwsze co robi, sięga po tabletki nasenne. To nie jest dobre rozwiązanie, nie eliminujesz przyczyny lecz poddajesz się sztucznemu usypianiu, które nie jest wcale efektywne !

Zamiast tabletek, spróbuj dostosować się do poniższych zasad (pomagają w 95% przypadków), jeżeli one nie zdziałają rezultatów, skonsultuj się ze specjalistą w dziedzinie snu.

Kilka porad jak mieć zdrowy i efektywny sen:

 • Staraj się wstawać i zasypiać o tych samych porach, aby utrzymywać własny cykl dobowy
 • Nie pij alkoholu przed snem
 • Nie pić herbaty oraz kawy, kilka godzin przed snem
 • Ostatni posiłek jedz maksymalnie 2 godziny przed snem
 • Na kolację unikaj ciężkostrawnych posiłków oraz słodyczy
 • Uprawiaj sport
 • Przebywaj na świeżym powietrzu
 • Zapomnij o drzemkach w ciągu dnia !
 • Wywietrz pokój przed spaniem
 • Temperatura w sypialni, powinna wynosić od 18 – 22 stopni
 • Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie sypialni
 • Zadbaj o dobry i wygodny materac
 • 3 godziny przed snem wycisz telefon i nie wpatruj się w jasne sztuczne światło wyświetlaczy elektronicznych
 • Zrelaksuj się przed snem np. słuchając muzyki relaksacyjnej

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą przenieść Cię do krainy snów i spowodują zdrowy i efektywny sen.

Dobranoc : )

Redaktor Pakernia24: Walczak Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *