Jak aktywność fizyczna wpływa na sprawność intelektualną?

Jak aktywność fizyczna wpływa na sprawność intelektualną

Odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna stanowią najlepsze narzędzie profilaktyczne wspierające zdrowie. Zmniejszają ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych oraz pozytywnie wpływają na jakość codziennego życia. Sport zmniejsza przy tym poziom stresu, sprzyjając wypoczynkowi. Co więcej, aktywność fizyczna korzystnie oddziałuje również na naszą sprawność intelektualną.

Aktywność fizyczna a działanie mózgu

W ostatnich latach naukowcy coraz chętniej badają związek aktywności fizycznej i sprawności intelektualnej. Badania przeprowadzone przez niemieckie Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych potwierdzają, że ruch pozytywnie wpływa na ilość istoty szarej w mózgu. To właśnie kora mózgu, na którą składa się istota szara odpowiada m.in. za pamięć oraz myślenie abstrakcyjne. Bardzo często uznawana jest również za część układu nerwowego odpowiedzialnego za inteligencję. Istota szara pozwala bowiem na naukę mówienia, czytania oraz pisania.

Inne badania potwierdziły pozytywny wpływ ćwiczeń aerobowych na sprawność intelektualną dzieci. Regularny ruch sprawił, że dzieci łatwiej się koncentrowały, miały lepsze zdolności percepcji oraz były bardziej kreatywne. Sport wpływał jednocześnie na podniesienie wyników naukowych oraz pozwalał na uzyskanie lepszych rezultatów w testach na inteligencję. Ponadto ćwiczenia stymulują pamięć, zdolność wyszukiwania błędów oraz ułatwiają podejmowanie decyzji. Z pozytywnego wpływu wysiłku fizycznego na sprawność intelektualną skorzystają także osoby dorosłe oraz starsze.

aktywnosc-fizyczna-a-dzialanie-mozgu.jpg

Czy aktywność fizyczna wpływa na sprawność intelektualną?

Sport zwiększa przepływ krwi w ciele człowieka, dostarczając niezbędnych substancji odżywczych do naszego mózgu. To właśnie dlatego osoby aktywne są bardziej kreatywne i mają większą zdolność koncentracji. Szacuje się, że osoby uprawiające sport są nawet o 87% bardziej kreatywne niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Aspekty te są coraz częściej wykorzystywane przez pracodawców, którzy oferują swoim pracownikom pakiety sportowe. Aktywność fizyczna nie tylko wpływa na produktywność, ale także łagodzi stres oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych.

Wysiłek fizyczny wymusza jednocześnie produkcję serotoniny i endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. To właśnie dlatego często po wysiłku odczuwamy radość i rozluźnienie. Tym samym sport uodparnia nas na stres. Chcesz kompleksowo zadbać o swoją sprawność intelektualną? Nie zapomnij o odpowiedniej diecie. W okresie rekonwalescencji warto sięgać po odżywki medyczne. Fresubin Protein POWDER to doskonały suplement diety dla osób potrzebujących wzmocnienia.  

Aktywność fizyczna w życiu osób starszych

O aktywności fizycznej nie powinny zapomnieć także osoby starsze. Regularne ćwiczenia dostosowane do możliwości konkretnej osoby znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji i chorób związanych z wiekiem. Sport dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia demencji oraz opóźnia starzenie się organizmu, pozytywnie wpływając na stan mózgu. W utrzymaniu sprawności fizycznej i intelektualnej pomocny jest Fresubin Protein Energy DRINK, stosowany zarówno jako uzupełnienie diety, jak i żywienie zastępcze. Bogata ilość białka, argininy oraz witaminy D pozwala na szybsze odzyskanie sił i skuteczną rekonwalescencję.

Artykuł partnera.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz