Efekt jojo jak uniknąć nawrotom wagi

Efekt jojo co to takiego

efekt jojo

Efekt jojo czy też efekt yoyo, jest to powszechnie znany temat wśród ludzi z nadwagą oraz otyłością którzy mimo intensywnego odchudzania tracą zbędne kilogramy, dochodzą do upragnionej wagi, a następnie odnotowują bardzo szybki powrót do wagi z przed kuracji. Tacy ludzie wciąż są na diecie i się odchudzają, kiedy wydaje się, że są już na mecie odpuszczają wszelkie starania a po miesiącu znów wracają do starej wagi.

Jeżeli tracisz zbędne kilogramy poprzez katorżniczą dietę, a nagle niczym tytułowe jojo zwijasz się z powrotem na szpulkę i wracasz do starej wagi, oznacza to że doświadczyłeś efektu jojo oraz tkwisz w błędnym kole.

Najczęstsze przyczyny efektu jojo:

– Długotrwałe głodówki,
– Diety niskokaloryczne po 1200 kalorii i mniej,
– Brak aktywności fizycznej,
– Siedzący tryb życia,
– Błędna nawyki żywieniowe,
– Typ budowy ciała – endomorficzny,
– Pośpiech ku idealnej sylwetce.

Jak uniknąć efektu jojo

Wiele osób zastanawia się jaki jest złoty środek aby uniknąć efektu jojo to na prawdę proste, wystarczy jedynie trochę samodyscypliny i zdrowego rozsądku, pokochaj sport oraz poznaj dobre nawyki żywieniowe. Ciesz się ciałem niczym instruktor fitness.

1) Przede wszystkim stała systematyczna praca, masz tendencje do tycia, musisz uważać co jesz i dbać o aktywność fizyczną przez cały czas, nie wystarczy miesiąc czy dwa, to musi wejść ci w krew i stać się stylem życia.

2) Musisz wiedzieć że nasze ciało to niezwykła maszyna, nasze komórki tłuszczowe są w nas zaprogramowane od samego dzieciństwa, mają określoną ilość, możemy jedynie je zmniejszać bądź powiększać, kiedy zdrowo się odżywiamy i dbamy o aktywność fizyczną nasze komórki tłuszczowe kurczą się i stajemy się smuklejsi, kiedy zaś wracamy do złych nawyków, nasze komórki tłuszczowe dostają impuls do efektu jojo i rosną z powrotem jak na drożdżach osiągając wymiary z przed kuracji, czasem nawet większe.

3) Aby uniknąć efektu jojo musimy dbać przede wszystkim o zdrowe odżywianie, oczywiście unikanie niskokalorycznych diet które fakt dają natychmiastowy efekt lecz na krótką metę, nasz organizm po takim wyczynie kiedy dostanie trochę więcej jedzenia magazynuje je, na gorsze czasy, na wypadek gdyby znów przyszło mu głodować. W ten sposób odkłada wszystko w postaci tłuszczu i znów dochodzi do efektu jojo.

4) Zbilansowana dieta zawierająca ciemne pieczywo, brązowy ryż, płatki owsiane, chude mięsa bez skóry, zdrowe ryby oraz nabiał i sery twarogowe chude, pomoże Ci nie przytyć a dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania.

5) Powoli, małymi kroczkami, do przodu, pozwoli Ci uniknąć efektu jojo. Dokładnie tak cierpliwość kluczem do sukcesu chyba w każdej dziedzinie życia. Musisz wyznaczyć cel długofalowy, załóżmy że chcesz schudnąć 20 kilogramów, najlepszym rozwiązaniem jest chudnąc mniej lecz systematycznie niż bardzo szybko w krótkim odstępie czasu stosując katorżnicze diety. Trochę matematyki, należy przyjąć cel 0,5 kilograma na tydzień, daje to 2 kg / msc, czyli aby schudnąć 20 kilogramów potrzebujesz 10 miesięcy, a gwarantuje Ci że będzie to zdrowa utrata wagi na długie lata.

6) Jedz 5-6 małych posiłków zamiast 3 dużych, dlaczego? Ponieważ taki rozkład jedzenia przyśpieszy twój metabolizm, dzięki czemu zaczniesz łatwiej kontrolować wagę, a twoja przemiana materii ulegnie poprawie.

7) Dbaj o aktywność fizyczną – nigdy nie osiągniesz wymarzonych efektów bez ćwiczeń fizycznych, ponieważ dieta to jakieś 60 % sukcesu, pozostałe 40 to właśnie ruch. Nie bez przyczyny mówi się że sport to zdrowie, dzięki niemu stajemy sie silniejsi, sprawniejsi, wytrzymalsi ale przede wszystkim szczuplejsi, w świetnej formie. Rodzaje aktywności fizycznej: basen, rower, bieganie, siłownia, fitness, aerobik, taniec, skakanka oraz wiele, wiele innych, tak więc nie szukaj wymówek, dla każdego coś dobrego.

8) Kiedy osiągniesz już upragnioną wagę nie opuszczaj. Najczęstszym błędem u osób odchudzających się jest spoczęcie na laurach. Właśnie ten czynnik jest świetną wiadomością dla efektu jojo, ponieważ kiedy odpuścimy zdrowy tryb życia, nasze ciało znów zatacza błędne koło i wraca do starego wyglądu, tyjemy, tracimy sprawność oraz ochotę do życia. Sport wytwarza hormon szczęścia tkz. endorfiny, więc pokochaj go i ciesz się zdrowiem na zawsze.

9) Dodaj do swojego jadłospisu błonnik jest to świetny sposób na zmniejszenie łaknienia oraz ochoty na przekąski, błonnik wspomaga naszą przemianę materii oraz daje uczucie sytości co będzie naszym sojusznikiem w walce z odchudzaniem oraz efektem jojo.

Efekt jojo – podsumowanie

Kiedy pokonasz efekt jojo stosuj się przez cały czas do naszych żelaznych zasad. Dbaj o swoją sylwetkę poprzez zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną, nigdy nie powracaj do złych nawyków żywieniowych, fast foodów i słodyczy taki zabieg na pewno ucieszyłby efekt jojo, a tego właśnie starasz się uniknąć.

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *