Sposoby na przeziębienie i grypę
Przeziębienie – jakie są najlepsze sposoby na przeziębienie i grypę ? Pogoda jak w kalejdoskopie, za oknem raz śnieg i mróz a raz odwilż i temperatura na plusie. Ubieramy się ciepło a mimo to coś nas dopada. Niestety w takich wypadkach nie mamy wpływu na swój organizm, gdyż takie pogody sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów, zwłaszcza tych grypowych. Sama właśnie przeszłam walkę z grypą, dlatego podzielę się z Wami moimi poradami 🙂
Pierwsza rada na przeziębienie
Pierwsza moja rada na przeziębienie to taka aby nie faszerować się antybiotykami, gdy faktycznie leczenie tego nie wymaga, lub gdy nie jest konieczne, czasem warto odczekać chociaż 3 dni i sprawdzić czy organizm sam da sobie radę. Nie oszukujmy się antybiotykoterapia owszem jest skuteczna i szybka, ale niestety jej skutki uboczne mogą na nas odbijać się kilka tygodni po leczeniu. Jak wiadomo antybiotyki zdecydowanie osłabiają naszą odporność, czasem nawet po antybiotykach możemy mieć jakieś uczulenie na ciele, bądź afty czy inne zmiany np. w jamie ustnej. Antybiotyki niszczą również florę bakteryjną, która u kobiet skutkuje infekcjami miejsc intymnych. Wpływ mają również na nasz układ pokarmowy, gdyż niepodważalnie podrażniają żołądek, dlatego kiedy już faktycznie musimy zażywać antybiotyki to pamiętajmy o probiotykach!
Antybiotykoterapia
Antybiotykoterapię rozpocznij tylko po konsultacji z lekarzem! Po ustąpieniu objawów, kontynuuj leczenie antybiotykiem. Musisz zużyć całe opakowanie tabletek (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Podczas terapii, już w połowie leczenia poczujesz się lepiej, ponieważ antybiotyk zniszczy większość wirusów i bakterii, ale jeśli odstawisz antybiotyk i nie wybierzesz go do końca nastąpi nawrót choroby, gdyż część niezniszczonych jeszcze bakterii zacznie się znowu rozmnażać. Tak naprawdę zwykłe przeziębienie a nawet grypę można wyleczyć bez antybiotyków! Sama jestem tego dowodem. Zaczęło się u mnie od wysokiej gorączki (39,3), która spadała z dnia na dzień ale nie ustępowała, dopiero po trzech dniach ustąpiła. Żeby zrzucić gorączkę, codziennie po 2 razy (rano i wieczorem) piłam Gripex. Oczywiście czy to będzie Fervex czy nawet Theraflu, to nie ma znaczenia, zależy co wolisz i co Ci bardziej pomaga na przeziębienie. Przy tym miałam uciążliwy katar… Jednak jak to mówią nieleczony katar trwa tydzień a leczony 7 dni 😉 Mimo to jest na to świetny sposób, mianowicie inhalacje lub tzw. parówka.
Inhalacje na katar
Wlewamy około 0,5l gorącej wody, dodajemy około 10-15 kropli Amolu, nakrywamy głowę ręcznikiem lub kocem i wdychamy około 5-10 minut. Zamiast Amolu, możemy stosować inne ziołowe napary kupione w aptece lub sklepie zielarskim, dla mnie jednak Amol jest najlepszy. Starajmy się podczas inhalacji oddychać nosem i ustami aby nasze drogi oddechowe zostały uwolnione od kataru. Ten zabieg pomaga nie tylko na katar ale i na zatkany nos. Trzeba oczywiście być konsekwentnym i powtarzać zabieg codziennie, przez kilka dni aż objawy nie ustaną.
Płukanki na ból gardła
Najlepsze na ból gardła są płukanki, tabletki na ból gardła to tylko doraźny środek, jednak myślę, że nie jest on aż tak skuteczny. Przede wszystkim podczas bólu czy drapania gardła pamiętajmy o nawilżaniu go oraz o nawilżaniu błon śluzowych. Więc pijmy dużo, niekoniecznie bardzo gorącego, gdyż to może podrażnić gardło. Pamiętajmy również o nawilżaniu błon śluzowych, nawilżajmy powietrze. Dobrze jest na ciepły grzejnik położyć mokry ręcznik, zwłaszcza na noc aby dobrze nam się oddychało podczas snu i aby nie dusił nas kaszel, który jest uciążliwy zwłaszcza w nocy. Wracając do płukanek najlepsze są napary z rumianku, szałwii czy tymianku.
Łyżkę tych ziół należy zalać 1 szklanką wrzątku i przykryć talerzykiem na 15minut. Napar należy ostudzić, płukanki na gardło powinny mieć temperaturę ciała. Są też inne rodzaje płukanek np. woda ze solą i inne, ale ja jednak wolę i bardziej polecam te ziołowe. Ja osobiście preferuję płukankę znowu z Amolem. Do szklanki ciepłej, przegotowanej wody dodaję maksymalnie 10 kropli Amolu i tym płuczę gardło, według mnie jest naprawdę skuteczny.
Kaszel – sposoby na przeziębienie
Na kaszel również pomogą te same czynności, co przy bólu gardła, opisane powyżej. Oczywiście do tego niezbędny będzie syrop na kaszel, to już według rodzaju kaszlu i gustu należy wybrać z szerokiego asortymentu w aptekach. W przypadku suchego kaszlu, a taki zwykle towarzyszy grypie warto zakupić syrop wykrztuśny, ja osobiście polecam PECTOSOL. Jedną łyżeczkę syropu rozcieńczamy w pół szklanki letniej wody i pijemy. Syrop nie należy do najsmaczniejszych ale jest naprawdę skuteczny, zwłaszcza w duszącym kaszlu. W dodatku jest to syrop ziołowy i bardzo tani. Zanim jednak zakupimy jakikolwiek lek warto skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą. Z niektórymi syropami, zwłaszcza wykrztuśnymi należy uważać na wieczór, gdyż potem możemy całą noc kaszleć.
Domowe sposoby na przeziębienie i grypę
* Sok malinowy – zdecydowanie warto zaopatrzyć się w sok malinowy, najlepiej ten naturalny, domowej roboty, gdyż tylko taki ma wszystkie potrzebne organizmowi składniki z malin. Sok malinowy zawiera kwas salicylowy, jest jak naturalna aspiryna. Ma działanie rozgrzewające, potliwe, ułatwia obniżenie się gorączki, zwalcza bakterie i wirusy oraz łagodzi kaszel. Pamiętajmy jednak, że powyższe właściwości znajdziemy tylko w soku z malin domowej roboty. Jeśli teraz takiego nie posiadamy, warto zainwestować latem w trochę malin chociaż na kilka słoiczków, aby czekały na nas zimą, gdy grypa i przeziębienie zwykle nas dopada. Do tego wystarczy trochę malin i cukru i mamy cudowne lekarstwo, które potem można pić smacznie z herbatą. Jeśli jednak teraz nie mamy soku z malin, sięgnijmy po herbatę z miodem i cytryną, która ma podobne właściwości.
Grypę trzeba wyleżeć, minimum tydzień. Więc odpoczywaj i zdrowiej ! 🙂
Redaktorka Pakernia24: Natalia Marczak