Czy chlor w basenie jest szkodliwy dla zdrowia?

osoba pływająca w basenie z chlorem

Chlor w krytym basenie może powodować podrażnienia i inne problemy.Zimą lub w deszczowy dzień kryty basen może być świetnym sposobem na ruszenie się i pobudzenie serca do działania. Jednak substancje chemiczne zawarte w wodzie basenowej, których stężenie w pomieszczeniach jest większe, mogą utrudniać pracę płuc.

Głównym problemem w przypadku krytych basenów jest chlor, który jest używany jako środek dezynfekujący. Chociaż jest to ważne, aby utrzymać pod kontrolą szkodliwe bakterie, może być drażniące.

Dyskomfort na basenie

Pływanie w krytych basenach może narażać Cię na większe stężenie chloru w powietrzu i zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z płucami, ale korzyści z ćwiczeń często przewyższają ryzyko. Ważne jest, abyś wziął pod uwagę ogólny stan zdrowia swoich płuc i stopień narażenia. Jeśli masz jakiekolwiek objawy dyskomfortu, takie jak kaszel, świszczący oddech lub uczucie pieczenia w gardle, przerwij pływanie. Pływacy wyczynowi są bardziej narażeni na ryzyko niż pływacy rekreacyjni, ponieważ spędzają w basenach dużo więcej czasu niż przeciętny człowiek. https://esomed.pl/plywanie-na-odchudzanie/

Co ma z tym wspólnego chlor ?

Chlor jest najczęściej stosowanym środkiem dezynfekującym w basenach krytych i otwartych, a jego określony poziom jest niezbędny do zabicia niebezpiecznych bakterii w wodzie.

Dolegliwości spowodowane przez chlor

W basenach zewnętrznych chlor szybko się rozprasza, natomiast w basenach krytych jest on bardziej ograniczony. Takie stężenie chloru może stanowić problem. Jeśli kryty basen nie jest dobrze wyregulowany, pływacy mogą zacząć odczuwać objawy zapalenia tchawicy i oskrzeli, takie jak kaszel lub świszczący oddech. Może pojawić się pieczenie w gardle.

Większym problemem jest chloramina, mieszanina chloru i amoniaku, która może powodować silny zapach chloru w basenach, ponieważ może pogorszyć istniejące alergie. W basenach znajduje się ona głównie kilka centymetrów nad powierzchnią wody, gdzie pływacy czerpią oddech. Chloraminy ograniczają ruch świeżego powietrza nad powierzchnią wody.

Problemy związane z krytymi basenami

Nadreaktywność dróg oddechowych, która może występować w przypadku astmy, występuje wtedy, gdy oskrzela w płucach kurczą się nieprawidłowo i może to prowadzić do kaszlu i ucisku w klatce piersiowej.

Jeśli jesteś zawodowym pływakiem, łatwo możesz pomylić te objawy z efektami intensywnego treningu. Jeśli trenujesz na krytym basenie i regularnie doświadczasz tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Badania sugerują również, że zabieranie na kryty basen niemowląt i małych dzieci, których płuca nie są jeszcze dojrzałe, może potencjalnie prowadzić do częstszego występowania alergii lub astmy. esomed.pl

 

Artykuł reklamowy.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz