Co to jest trening OCR?

trening OCR

Chcesz urozmaicić codzienny trening o elementy, które zapewniają dreszcz emocji? Nudzi Cię pokonywanie tych samych tras i szukasz nowych rozwiązań? Spróbuj treningu OCR, który dostarczy wielu emocji, ale i będzie doskonałym sprawdzianem umiejętności fizycznych oraz psychicznych. Wkrocz do świata ekstremalnych przeżyć i pokonaj swoje słabości.

Wyzwania motywują

Większość sportów jest konfrontacją z samym sobą. Pokonywanie kolejnych barier wzmacnia pewność siebie i motywuje do dalszych działań. W ten kontekst doskonale wpisuje się dyscyplina, która zdobywa w ostatnim czasie ogromną popularność. Co to jest trening OCR? Pełna nazwa skrótu brzmi Obstacle Course Racing, co w tłumaczeniu na polski oznacza bieg z przeszkodami. Wśród zwolenników tej aktywności znajdują się między innymi uczestnicy popularnego Runmageddonu czy Spartan Race.

Człowiek kontra siły natury

Bieg z przeszkodami jest dyscypliną, którą podzielono na dystanse. Najkrótsza trasa (Intro) ma 3 km, a na niej znajduje się do pokonania 15 przeszkód. Trasa Ultra należy do najbardziej wyczerpujących – na długości 44 kilometrów rozlokowano około 140 przeszkód. Jak przygotować się do udziału w takich zawodach? Niezbędny jest dedykowany trening OCR. Taką możliwość zapewnia od niedawna FitPark, czyli klub treningowy będący częścią kompleksu Parku Wodnego w Krakowie.

Specjalnie przygotowana konstrukcja zawiera około 20 przeszkód, które pozwolą sprawdzić wytrzymałość i sprawność fizyczną, a także pokonać ograniczenia siedzące w głowie. Uczestnictwo w treningu to nie tylko sprawdzian kondycyjny, ale i stawianie czoła siłom natury.

Oswajanie lęków pod okiem instruktora

Treningi OCR w strefie FitParku odbywają się na poziomie początkującym i zaawansowanym. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów na takich przeszkodach, jak chomik, wariat, flying monkey czy zemsta pszczelarza. Regularny trening pod okiem trenerów pozwoli na stopniowe oswajanie swoich lęków, przezwyciężanie słabości i wreszcie wzmacnianie możliwości fizycznych. Strefa OCR jest także ogólnodostępna dla klientów klubu.

Wyjście ze strefy komfortu – czego się można spodziewać?

OCR to kolejna dyscyplina sportowa, której celem jest bliskie spotkanie człowieka z naturą. Zawody odbywają się na zróżnicowanych terenach, każdorazowo obnażając potęgę, która wyzwala w człowieku pierwotne instynkty. Wspinanie się, czołganie, skakanie i ślizganie – to wszystko są elementy trasy wymuszające wyjście poza strefę swojego komfortu.

Uczestnicy gotowi na zaciętą rywalizację kwalifikują się do serii Elite, w której każdą z przeszkód należy pokonać bez żadnej pomocy. Coś poszło nie tak? Powtarzasz ćwiczenie aż do skutku. Jeśli nie pokonasz przeszkody, czeka Cię dyskwalifikacja i przejście do serii Open, gdzie panują łagodniejsze zasady – ćwiczenia karne zastępujące przeszkody, które są zbyt wymagające do pokonania.

Przygotowanie do udziału w zawodach

OCR-y wymagają siły mięśniowej i nieprzeciętnej wytrzymałości. Jeśli planujesz uczestnictwo w zawodach, trening OCR w strefie FitParku będzie doskonałym rozwiązaniem.

 

Artykuł gościnny. Źródła: https://www.parkwodny.pl/fitpark/blog/2022/09/02/nowosc-strefa-ocr/

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *