Co pić przed treningiem i podczas niego?

woda i wpływ na człowieka

Picie wody w odpowiednich ilościach jest niezwykle istotne nawet przy bardziej biernym trybie życia, ale w przypadku osób aktywnych fizycznie i trenujących sporty odpowiednie nawodnienie staje się kluczowe. Ma ono szczególny wpływ na efektywność wykonywanych aktywności oraz na wydajność naszego organizmu i jego kondycję.

Coraz więcej osób w naszym kraju postanawia przejść na bardziej aktywny tryb życia, zdając sobie sprawę z roli sprawności fizycznej i regularnych treningów. Postanowienie to warto jednak wzmocnić także odpowiednią świadomością na temat bezpieczeństwa ćwiczeń oraz wspomnianej już roli nawodnienia zarówno przed, jak i w trakcie treningu.

Skutki odwodnienia podczas treningu

Każdy, kto podejmuje się bardziej aktywnego trybu życia, powinien wiedzieć, jak niebezpieczne może być odwodnienie podczas treningu. Związany z nim wysiłek fizyczny prowadzi do utraty dużej ilości wody, a wraz z nią z naszego organizmu pozbywamy się także cennych mikroelementów i elektrolitów, co za tym idzie – także energii. Zmniejszenie poziomu wody w organizmie powoduje więc znaczne jego osłabienie i zmniejszenie możliwości fizycznych. Utrata wody wiąże się także ze zmniejszeniem objętości krwi, co z kolei przekłada się na większe obciążenie serca.

Jak możemy łatwo wywnioskować, odwodnienie podczas aktywności fizycznej jest znacznie bardziej niekorzystne dla naszego organizmu, co więcej – może być dla nas wyjątkowo niebezpieczne.

Nawodniony organizm podczas treningu

Zwiększona aktywność fizyczna w sposób logiczny wiąże się z większym zapotrzebowaniem organizmu na wodę. Ta z kolei pozwala na zwiększenie wydajności naszego ciała, a także zmniejszenia ryzyka osłabienia, zawrotów głowy czy niedoborów elektrolitowych podczas treningu. Wyrównywanie poziomu płynów w organizmie pozwala także na odciążenie serca przy aktywności fizycznej.

Jak i co pić podczas treningu?

Wiemy już, że właściwe nawodnienie jest bardzo ważne, szczególnie podczas treningu. Istotne jest jednak także to, co i jak pijemy. Warto unikać przede wszystkim przyjmowania nadmiernych ilości płynów jednocześnie – może to wywołać kolkę i uczucie pełności, które zdecydowanie nie sprzyja efektywności treningu. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie płynów w małych ilościach regularnie podczas treningu – lepszym momentem na intensywne nawodnienie jest czas po zakończeniu ćwiczeń.

Osoby aktywne zdecydowanie powinny unikać picia gazowanych, słodkich napojów w trakcie treningu. Nie tylko nie zaspokoją one pragnienia, ale także – przez wysoką zawartość cukru – obciążą organizm, wywołają senność oraz zniweczą efekty treningu.

Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie podczas treningu czystej wody. Możliwość regularnego i właściwego nawadniania oferuje osobom aktywnym marka prostozkranu.pl oraz dostępne w jej asortymencie butelki filtrujące.

Butelka filtrująca na trening – najważniejsze zalety

Butelka do wody z filtrem dzięki swojej ergonomicznej i poręcznej budowie jest rozwiązaniem znacznie wygodniejszym niż sklepowa butelka wody mineralnej. Nierzadko wyposażona jest w specjalny uchwyt, który umożliwia zawieszenie jej na nadgarstku lub przymocowanie do roweru, plecaka sportowego czy paska. Jest wręcz symbolem komfortu i wygody użytkowania.

Warto pamiętać, że wybierając bidon filtrujący, przyczyniamy się także do polepszenia kondycji naszego środowiska. Butelka do filtrowania wody jest naczyniem wielokrotnego użytku, wykonanym z trwałych tworzyw, a więc tym samym stanowi dokładne przeciwieństwo jednorazowych plastikowych butelek, w których sprzedawana jest w sklepach woda mineralna. Zatem jest to proekologiczna alternatywa, która pozwala na budowanie lepszego jutra dla naszej planety.

Oszczędnie, wygodnie i zdrowo

Wymieniając zalety korzystania z butelki filtrującej, warto wspomnieć także o tym, że przyczynia się również do zgromadzenia znacznych oszczędności. Po jej kupnie nie musimy już wydawać pieniędzy na butelkę wody przed każdym treningiem – wystarczy jedynie dostęp do wody kranowej.

Wielu przeciwników filtrowanej wody twierdzi, że po poddaniu działaniu filtrów zostaje ona pozbawiona ważnych składników mineralnych, których nie brakuje w butelkowanej wodzie sklepowej. Jest to jednak mylna hipoteza – butelka na wodę oczyszcza kranówkę z niepożądanych drobnoustrojów i szkodliwych zanieczyszczeń, pozostawiając w niej potrzebne naszemu organizmowi składniki odżywcze, takie jak magnez czy wapń. Sportowy bidon z filtrem węglowym stworzony został w taki sposób, by korzystająca z niego osoba otrzymywała odpowiedniej jakości smaczną i przefiltrowaną wodę bogatą w ważne składniki.

Warto wiedzieć, że butelka filtrująca świetnie sprawdza się nie tylko podczas treningów. Ten poręczny i praktyczny gadżet z powodzeniem może być używany także na co dzień, w pracy, w szkole czy podczas wyjścia na zakupy. Lekka, mieszcząca się w torbie butelka zapewni nam stały dostęp do czystej i ożywczej wody, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy. Bidon jest także doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników długich spacerów i górskich wycieczek. Także w terenie sprawdzi się on nienagannie.

Nawodnienie przed treningiem – co musisz wiedzieć?

Odpowiednie nawodnienie odgrywa istotną rolę zarówno podczas treningu, jak i przed nim. Podobnie jak w trakcie aktywności, także i przed jej rozpoczęciem nie możemy przesadzać z ilością płynów, aby zbytnio nie obciążyć organizmu. Nie zaleca się także przyjmowania napojów gazowanych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort aktywności fizycznej oraz na jej efektywność. Przed rozpoczęciem ćwiczeń najlepszym wyborem jest czysta woda lub wysokiej jakości napój izotoniczny o sprawdzonym składzie.

Poziom płynów należy uzupełnić na pół godziny przed treningiem. Zaleca się wtedy wypicie około dwóch szklanek wody lub napoju izotonicznego. Niektórzy specjaliści sugerują także przyjęcie od 70 do 100 mililitrów płynu bezpośrednio przed rozpoczęciem treningu.

Ocena: 5/5 | Głosów: 2

Dodaj komentarz