Gdyby budowanie odpowiedniej sylwetki było proste i przychodziło łatwo, cała zabawa straciła by wiele smaku i przyjemności. Codzienna ciężka praca, treningi w skupieniu, wiele wyrzeczeń, czas regeneracji i odpowiednia dieta, to tylko niektóre płaszczyzny, na których musimy wykazać się wytrwałością i dopracowaniem planu działania.
W kulturystyce, tak jak w innych dyscyplinach i strefach życia trzeba umieć wszystko odpowiednio wyważyć, znaleźć złoty środek, tak aby dawać z siebie sto procent, ale jednocześnie nie przekraczać pewnej granicy, za którą czekają nas kontuzje, czy przetrenowania, co może przynieść rezultaty odwrotne do zamierzonych.
Dlatego dzisiaj w kilku punktach omówimy sobie rzeczy, których nie należy robić podczas treningu.
10 rzeczy których nie należy robić na treningu
Nie wpadaj w rutynę
Jeżeli będziesz trzymał się cały czas jednego planu treningowego, Twoje mięśnie popadną w rutynę, przyzwyczają się do danego zestawu ćwiczeń, który wkrótce przestanie być wyzwaniem i będzie przynosił coraz słabsze rezultaty. Cykliczne zmiany planu treningowego co dwa – trzy miesiące będą idealnym rozwiązaniem, które pomoże nam wciąż podnosić poprzeczkę i zwiększać efektywność treningów.
Nie przesadzaj z ciężarem
Chęć imponowania znajomym zostawmy poza siłownią. Poprawnie wykonane powtórzenie, w pełnym zakresie ruchu przyniesie nam o wiele lepsze rezultaty, niż oszukane serie wykonane ze zbyt dużym ciężarem, nie wspominając już o ryzyku kontuzji, która pozbawi nas możliwości treningu na dłuższy okres. Trenujcie systematycznie i konsekwentnie, a na wszystko przyjdzie czas.
Nie trenuj zbyt często
Chodzenie na siłownię więcej niż pięć razy w tygodniu zwykle nie jest dobrym pomysłem. Partie mięśniowe potrzebują odpowiednio dużo czasu na regenerację, tak aby odbudować uszkodzone podczas ćwiczeń włókna. Zbyt częste wizyty na siłowni mogą przynieść rezultaty przeciwne do zamierzonych, w postaci przetrenowania, naciągnięć i spalenia mięśnia.
Nie zapominaj o rozciąganiu
Podczas treningów mięśnie spinają się, przez co ogranicza się ich ruchomość, w efekcie czego stają się bardziej podatne na kontuzję. Odpowiednio rozciągnięty organizm to dobrze dotlenione włókna mięśniowe, które lepiej się regenerują, mają więcej siły i mniejsze ryzyko urazu.
Nie zapominaj o rozgrzewce
Odpowiednio rozgrzane mięśnie mają lepszą ruchomość i są mniej podatne na kontuzje. Nawet pięć minut rozgrzewki przed treningiem wystarczy aby odpowiednio przygotować się do właściwych ćwiczeń i zabezpieczyć przed kontuzjami i naciągnięciami.
Nie wyciskaj bez asekuracji dużych ciężarów
Gdy w grę wchodzą duże ciężary i ustalanie własnych rekordów, przy takich ćwiczeniach jak wyciskanie na ławce prostej, przysiad ze sztangą, czy wyciskanie sztangi na barki pamiętaj o asekuracji przez doświadczonego partnera treningowego. Czyli taką osobę, która będzie wiedziała w którym momencie zareagować, tak by z jednej strony zabezpieczyć nas przed kontuzją, a z drugiej nie zepsuć nam powtórzenia, pomagając podnieść ciężar, na który mieliśmy jeszcze siły.
Ćwicz wszystkie partie mięśniowe
Na siłowni często zetkniemy się z ludźmi, którzy zwyczajnie nie trenują niektórych partii mięśniowych. Najczęściej są to przedramiona, nogi, kaptury lub brzuch. Wymówki są różne, a efekt jeden – czasami nawet komiczne dysproporcje w sylwetce, mniej siły i podatność na kontuzję. Nie trenuj tylko tych mięśni, które są widoczne, potraktuj ciało jako całość i równomiernie rozwijaj wszystkie obszary.
Nie przesadź z dietą
Kwestia diety działa w obie strony i zawsze trzeba znaleźć odpowiedni środek. Zbyt dużo kalorii może tak samo źle na nas zadziałać, jak ich niedobór. Zależnie od tego jakie rezultaty chcemy osiągnąć i jak intensywnie oraz często trenujemy, należy dobrać odpowiednią ilość kalorii i makro składników.
Nie zastępuj normalnych posiłków suplementami
Należy pamiętać, że nawet najlepsze suplementy nigdy nie będą w stanie zastąpić dobrego, zdrowego posiłku. Odżywki to tylko dodatek, który stosujemy jako uzupełnienie, w momencie kiedy z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie dostarczyć normalnego posiłku.
Nie wierz bezgranicznie innym
To, że jakieś ćwiczenie doradził Ci największy klient siłowni, nie oznacza, że będzie ono również dobre dla Ciebie. To, że jakiś kulturysta wykonuje na filmie na YouTube 10 ćwiczeń na daną partię mięśniową, nie oznacza, że Ty też powinieneś tak robić. Pamiętaj o tym, że każdy organizm jest inny, a poza treningiem dochodzi mnóstwo zmiennych wpływających na skuteczność danej praktyki, od odpowiedniego czasu regeneracji, dostarczonych kalorii w ciągu dnia, po indywidualne predyspozycje genetyczne i stosowanie środków dopingujących, o których raczej się nie mówi. Sam poprzez sprawdzanie na sobie różnych metod treningu musisz ustalić, co na Ciebie dobrze działa, a co nie.
Redaktor: Pakernia24