Trening w trakcie choroby czy warto wykonaj Test

trening w trakcie chorobyWiele trenujących osób, których od czasu do czasu, dopadnie przeziębienie, zadaje sobie pytanie, czy trening w trakcie choroby to dobry pomysł ? Czy mogę ćwiczyć w trakcie choroby, przeziębienia ? 

Nie mamy problemu z decyzją, kiedy dopadnie nas silna grypa i gorączka rzędu 38-40 stopni, ponieważ fizycznie nie mamy siły, aby prawidłowo funkcjonować a co dopiero myśleć o treningu. Dylemat pojawia się, podczas zwykłego przeziębienia i objawów takich jaki: katar, ból głowy, kichanie…

Trening a przeziębienie – zagrożenia ?

Problemem podczas treningu w trakcie choroby jest to, że nasz organizm przekazuje część działania w kierunku regeneracji mikrourazów po treningu, a część w walce z wewnętrznym wrogiem jakim są bakterie i zarazki.

Należy mieć świadomość, że po treningu w trakcie choroby nasz stan może ulec znacznemu pogorszeniu, zwłaszcza, kiedy treningi będzie odbywać się w ciężkich warunkach np. na dworze przy silnym wietrze lub w niskiej temperaturze (np. w domowej siłowni w piwnicy) lub klimatyzowanej siłowni.

Podczas intensywnych ćwiczeń jest uaktywniany kortyzol, trzeba o tym pamiętać, że hormon stresu, który wytwarza się podczas treningu siłowego powoduje zahamowanie, produkcji białych krwinek (zmniejszona produkcja przeciwciał), co podczas choroby z pewnością nie jest rzeczą pożądaną.

przeziębienie a trening

 

Ciekawostka – siłownia a grypa

Ciekawostka: Osoby regularnie poddające się ćwiczeniom fizycznym, chorują średnio 3 razy rzadziej od osób, które nie wykazują entuzjazmu w stosunku do aktywności fizycznej ! 

Sport poprawia odporność, produkuje endorfiny, po dobrym treningu, mimo woli lepiej śpimy. Z reguły osoby trenujące, lepiej się odżywiają, to wszystko ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i ogólną kondycję naszego organizmu.

Trening w trakcie choroby – jeżeli już podejmiesz decyzję na „TAK”

Kiedy to już zdecydujemy się zaryzykować i nie ominąć naszej jakże cennej sesji treningowej, najlepiej nie przeciążać naszego układu nerwowego i nie doprowadzić do zbyt dużych mikrourazów w mięśniach. Warto obniżyć ciężar oraz intensywność treningu o około 1/3 od normy, w zamian za to skup się na dokładności i poprawnej technice wykonywanych ćwiczeń.

Zwykły katarek nie powinien powstrzymać nas przed treningiem, lecz warto zadbać o komfort oraz właściwy ubiór w trakcie treningu jak i w drodze na siłownię. Warto zaaplikować kroplę do nosa w formie sprayu, ponieważ cieknący katar, może nas dość mocno dekoncentrować i uniemożliwić prawidłowe oddychanie podczas wykonywanych serii.

Jeżeli czujesz się gorzej i katar znacznie się nasila, a ponadto chorobie towarzyszy osłabienie i ból mięśni oraz pokasływaniem. Lepiej odpuść trening i idź do lekarza, ponieważ możesz nabawić się niepożądanych powikłań.

W podjęciu decyzji czy iść na trening lub nie, warto na uwadze mieć też innych użytkowników siłowni, których przez swoją upartość, możesz przypadkowo zarazić … Zastanów się czy w tym przypadku mały rest nie wyjdzie Ci na dobre, nabierzesz sił i wrócisz z podwójnym powerem do swoich treningów : ) !

TEST: czy mogę ćwiczyć podczas choroby ?

Istnieje pewien test doktora Lewisa G Maharama, który sprawdza czy możemy trenować podczas przeziębienia. Kieruje się on zasadą, że jeżeli objawy występują od szyi w górę, można ćwiczyć, oczywiście przy umiarkowanej intensywności …

Do objawów powyżej szyi zaliczamy: katar, lekki ból gardła, kichanie, lekki ból głowy, warunkiem jest również brak podwyższonej temperatury !

Objawy, które wykluczają nas z treningu to: podwyższona temperatura, dreszcze, ból brzucha, kaszel, powiększone węzły chłonne, wymioty i biegunka, bóle uszu, bóle mięśniowe oraz kostne.

Jeżeli twoje objawy występują w strefach powyżej szyi, możesz na własne ryzyko, iść na trening, jednak pamiętaj by bacznie obserwować swój organizm. W każdej chwili choroba może przybrać silniejsze oblicze, obserwuj czy choroba nie rozwija się i czy nie występują objawy, które wykluczają możliwość treningów na siłowni !

Jak widać ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy trenować, czy nie ? Jak we wszystkim najlepiej zachować zdrowy rozsądek, jeden czy dwa treningi nie zrujnują twojej formy, a zwykły lekki katarek to nie pretekst do odpuszczania !

: )

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

 

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz