Czy ryby słodkowodne są niezastąpione w diecie

ryby w dieciePolacy nie są przyzwyczajeni do spożywania dużych ilości ryb. Statystyki potwierdzają: Polak rocznie zjada około 13 kg ryb, podczas gdy Japończyk – ponad 60 kg w skali rocznej. Lekarze i dietetycy biją na alarm: jeśli nie zwiększymy tygodniowego spożycia rybnych produktów, wówczas możemy znacznie podupaść na zdrowiu. Jakie bogactwo znajduje się w rybach słodkowodnych?

Słodkowodne, czyli właściwie jakie?

Ryby słodkowodne zamieszkują lub składają ikrę tylko i wyłącznie w wodach słodkich. Ich mięso cechuje duża zawartość cennych minerałów oraz witamin. Wśród najpopularniejszych ryb słodkowodnych można wyróżnić następujące gatunki:

* Łosoś

Łosoś dorasta do 150 cm długości i może osiągnąć 24 kg masy ciała. Charakteryzuje się drobną łuską i dobrze zaznaczoną linią boczną. Łosoś odżywia się skorupiakami oraz larwami owadów. Kiedy osiąga dorosłość poluje na mniejsze ryby. Mięso z łososia nadaje się zarówno do gotowania, jak i duszenia, smażenia, grillowania. Sprawdza się jako dodatek do warzywnych sałatek. Z łososia można przyrządzić burgery, pasty i szaszłyki.

* Karp

Karp kojarzy się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia. To przecież jedna z tradycyjnych potraw spożywanych podczas kolacji wigilijnej. Ryba posiada grzbiet ciemny ze złotym połyskiem. Brzuch natomiast wyróżnia się kremowym kolorem. Najpopularniejszą odmianą karpia jest karp królewski, pełnołuski lub bezłuski. Karpia można przyrządzać na różne sposoby. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do galarety lub w sosie śmietanowym z domieszką grzybów.

* Sandacz

Sandacz posiada ciało wydłużone, bocznie – lekko spłaszczone, małą głowę i mocno uzębiony otwór gębowy. Mięso z tej ryby jest białe i chude, dlatego też nadaje się idealnie jako składnik diety osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto sandacz sprawdza się przede wszystkim jako potrawa smażona lub faszerowana. Posiada średnią ilość ości.

* Węgorz

Mięso z węgorza cenione jest za swe walory smakowe. Pasuje do wielu dań. Mięso jest niezwykle delikatne i kremowe. Ryba słodkowodna charakteryzuje się wydłużonym, wężowym kształcie.

* Leszcz

Leszcz należy do rodziny karpiowatych, dlatego swym kształtem przypomina karpia. Żyje w licznych stadach, w dolnych partiach dużych rzek nazywanych krainą leszcza, jeziorach, a także w przybrzeżnej strefie Bałtyku. Mięso z leszcza jest dosyć tłuste, ale dzięki temu nadaje się idealnie do wędzenia.

Zalety częstego spożywania ryb słodkowodnych

Największym plusem płynącym ze spożywania ryb słodkowodnych jest obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dorosły człowiek potrzebuje około 2 g kwasów nienasyconych dziennie. Dlatego też powinniśmy co najmniej dwa razy w tygodniu spożywać mięso ryb. Omega-3 wpływają pozytywnie na pracę serca i układu krwionośnego. Jednocześnie poprawiają pamięć i zdolność kojarzenia . Świeże ryby dostarczają również więcej energii niż mięso. Bogate są w witaminy A, D i E. Dzięki zawartości fosforu, wapnia i potasu wzmacniają kości oraz wpływają na procesy regeneracyjne komórek.

Ocena: 5/5 | Głosów: 5

Dodaj komentarz