Plank deska – najlepsze ćwiczenie na brzuch, efekty powalają z nóg

plank deska ćwiczenie na brzuchĆwiczenie na brzuch zwane plankdeska to jedno z najlepszych i najbardziej efektywnych ćwiczeń na brzuch. Patrząc z boku wydaje się niezwykle prostym ćwiczeniem, jednak aby wykonać je prawidłowo musimy znać kilka ważnych zasad technicznych, aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący z plank – deski.

Plank to doskonałe ćwiczenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych, nowi adepci sportów sylwetkowych, dzięki desce zaangażują większość mięśni brzucha, bez większego ryzyka kontuzji jak przy brzuszkach czy innych bardziej skomplikowanych ćwiczeniach na brzuch.

Plank angażuje mięsień prosty brzucha oraz mięsień poprzeczny. Dodatkowo do stabilizacji sylwetki podczas ćwiczenia, angażujemy również mięsień grzbietu oraz pośladków, swój udział w ćwiczeniu mają również mięśnie klatki, ud, naramienne a nawet czworoboczny, równoległy grzbietu i łydki. Dzięki temu kompleksowemu działaniu, plank jest uważany za ćwiczenie do korekty prawidłowej postawy ciał, jesteśmy bardziej wyprostowani, poprawiamy stabilność sylwetki.

Wideo prezentuje prawidłowe wykonanie ćwiczenia, pozycja 1 z podpartymi kolanami dla kompletnych amatorów oraz pozycja numer dwa – dla początkujących i zaawansowanych.

Plank deska efekty:

Dzięki plank wzmocnimy głębokie mięśnie brzucha, wysmuklimy brzuch, nabędziemy nawyk wyprostowanej sylwetki, ukształtujemy nasze biodra i zwiększymy siłę naszych barków i ramion. Dodatkowo wzmocnimy nasze plecy !

Powyższe korzyści są wystarczające, aby przekonać się, że deska to ćwiczenie godne uwagi, do dzieła!

Plank deska, jak wykonać ?

Na początku przygody z tym ćwiczeniem nie będzie kolorowo, utrzymanie pozycji przez kilkadziesiąt sekund dla początkującego może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Jednak nic straconego, wystarczy konsekwentnie wykonywać „deskę” przez 30 sekund w serii a po kilku tygodniach wzmocnimy na tyle nasze mięśnie brzucha, że 1 minuta nie będzie stanowiła problemu.

Bądź cierpliwy a efekty przyjdą szybciej niż myślisz.

Na początku możemy wykonywać 3 serie deski po (30 – 45 sekund), w miarę zaawansowania można wydłużać czas do minuty a nawet kilku minut, jednocześnie zwiększając liczbę serii.

Nie wykonuj ćwiczenia codziennie, daj czas ciału i mięśniom odpocząć, co trzeci dzień zrób przerwę na regenerację.

Jak wykonać plank deskę ?

  • Opierając się na przedramionach unieś swoje ciało jak do klasycznych pompek
  • Łokcie powinny tworzyć kąt prosty, będąc równoległe do barków.
  • Drugim punktem styku do podłoża są nasze palce stóp
  • Ciało powinno być wyprostowane
  • Napinamy nasze mięśnie, aby utrzymać pozycję, skupiając się szczególnie na mięśniach naszego brzucha.

Utrzymaj pozycję w bezruchu od 30 sekund do nawet 6 minut w przypadku zaawansowanych osób.

Plank deska – przeciwskazania

Ćwiczenie plank nie posiada szczególnych ograniczeń, jednak osoby, borykające się z chorym kręgosłupem oraz nadciśnieniem powinny poradzić się lekarza, czy mogą trenować w ten sposób, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Zdecydowanie kobiety w ciąży, powinny unikać tego ćwiczenia z wiadomych przyczyn.

Wiek oraz płeć nie mają znaczenia, plank jest niemalże dla każdego !

Deska podsumowanie:

Na pierwszy rzut oka plank to niezwykle proste ćwiczenie, technika nie jest jednak taka oczywista, potrzeba kilku treningów, aby wykonywać ćwiczenie prawidłowo. Na samym początku nie zrażaj się, że pośladki idą w dół to normalne, nasze mięśnie nie są jeszcze wzmocnione i chcąc wytrzymać dłużej, musimy w jakiś sposób oszukiwać…

Z każdym kolejnym treningiem będzie coraz lepiej, pamiętaj cierpliwy i kamień ugotuje. Miłego ćwiczenia !

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *