Omega 3 i 6 ważne kwasy tłuszczowe

Omega 3 i Omega 6 – informacje

Omega 3

omega 3 oraz 6Omega 3 to grupa nienasyconych kwasów tłuszczowych. Charakterystyczne dla nich jest podwójne wiązanie występujące w trzecim od końca atomie węgla. Są istotnym elementem błon komórkowych. Przy spożywaniu ich bardzo istotna jest proporcja w stosunku do kwasów omega 6. Ich zależność powinna wahać się od 1:6 do nawet 1:1. Zaleca się bardziej suplementacje kwasów z rodziny omega-3 niż omega-6. Odpowiednie dostarczanie ich do organizmu aktywuje szereg zalet, które można by tu było wymieniać godzinami. Są one polecane przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie, idealnie pełnią rolę zastępczą – gdy mamy jakieś niedobory. Kwasy te wykazują niezwykły wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, naszą wydolność, odpoczynek potreningowy, regenerację.

Ponadto poprawia pracę układu krwionośnego, oddechowego i nerwowego. Jest niezwykle wszechstronnym suplementem i znajduje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie sportu. Zazwyczaj spotykana formuła to kapsułki. Zalecane dawkowanie dla osób ćwiczących waha się na poziomie 1-5 g na dobę.

Omega 6

Analogicznie, omega 6 to grupa nienasyconych kwasów tłuszczowych, przy których podwójne wiązanie występuje w szóstym od końca atomie węgla. Podobnie jak omega 3 stanowią ważny element błon komórkowych. Wśród omega 6 wyróżnimy kwasy takie jak: linolowy, gamma linolenowy, arachidowy.

Trzeba pamiętać o odpowiednim ich stosunku do omega 3 – od 1:1 do 6:1. Większość kwasów omega 6 nie trzeba dostarczać do organizmu, wyjątkiem może być kwas gamma-linolenowy. Są odpowiedzialne za bodźce, które reagują przy stanach zapalnych. Podobnie jak omega 3 biorą udział w przyłączaniu ważnych biologicznie związków. Również poleca się je osobom uprawiającym sport. Można je dostarczać do organizmu, ale w niewielkich ilościach. Warto zaopatrzyć się w suplementy, które są zaopatrzone zarówno w kwasy n3 i n6, gdyż zawierają one odpowiednio zrównoważone proporcje. Jeden z kwasów z rodziny omega 6 jest idealnym produktem, który może pobudzić nasz anabolizm, oraz wzmocnić nas pod względem siły. Sugerowane dawkowanie to 1-4 g na dobę.

 

Redaktor Pakernia24: Woliński Tomasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *