Objawy niedoboru żelaza czy dotyczy również Ciebie

 

Objawy niedoboru żelaza

objawy niedoboru żelaza

Apatia, ciągłe zmęczenie bez powodu, sińce pod oczami, wypadające włosy, kruche paznokciem, bóle głowy, słaba koncentracja, zawroty głowy, przyspieszenie pracy serca, skłonności do siniaków czy krwawień z nosa to jedne z objawów niedoboru żelaza. Jeśli, któreś z tych objawów dotyczą Ciebie lub Twoich bliskich to warto wybrać się na badanie żelaza z krwi.

Bez skierowania jest to koszt zaledwie około 8zł, a jest to niezbędny pierwiastek w naszym organizmie. Aż 70% żelaza wchodzi w skład hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek oraz dwutlenek węgla z tkanek do płuc. Około 10% zawierają enzymy a także białka, które biorą udział w metabolizmie. Natomiast pozostałe 20% to żelazo zapasowe gromadzone w wątrobie, śledzionie, szpiku kostnym oraz mięśniach. Zatem jest to naprawdę ważny i niezbędny w naszym życiu pierwiastek.

OBJAWY NIEDOBORU ŻELAZA – OD ZMĘCZENIA DO ANEMII

Wraz ze zmniejszaniem się zapasów żelaza powstaje mniej zdrowych erytrocytów a co za tym idzie, pojawiają się niepokojące objawy. Pierwszymi objawami niedoboru jest zwykle apatia oraz ciągłe zmęczenie bez konkretnego powodu. Brak energii do pracy, pokładanie się, częste drzemki, kiepskie samopoczucie, to również objawy niedoboru tego jakże ważnego pierwiastka.

Teraz przedstawię wizualne objawy niedoboru, są to sińce pod oczami, bledsza cera, sucha skóra, łamliwe, rozdwajające się włosy oraz ich wzmożone wypadanie. Kruche, łamliwe, rozdwajające się paznokcie czy też zajady w kącikach ust. Również z powodu niedoboru żelaza mamy słabszą odporność, częściej łapiemy przeziębienie oraz infekcje. Uwaga! Przewlekły brak żelaza prowadzi do niedokrwistości (anemii). Schorzenie to dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, gdyż żelazo ucieka z krwią menstruacyjną.

CZY JESTEŚ ZAGROŻONY/A NIEDOBOREM?

Jeśli właściwie się odżywiamy, jesteśmy zdrowi i powyższe objawy nas nie dotyczą raczej nam to nie grozi. Na deficyt żelaza mogą narzekać osoby z zaburzeniami wchłaniania, cierpiącymi na przewlekłe biegunki, po operacjach żołądka oraz wszystkie, które nie zważają na to co jedzą, stosują drastyczne diety odchudzające, wegetarianie ( w mięsie jest najwięcej żelaza), osoby intensywnie ćwiczące na siłowni.

ŹRÓDŁO ŻELAZA W CODZIENNYM JEDZENIU

Głównym źródłem jest mięso oraz ryby. Najlepszym źródłem i najlepiej przyswajalnym jest: chuda wołowina, mięso z indyka, wątróbka, płatki śniadaniowe, gotowana fasola, suszone figi, ziarno sezamu, świeże zielone warzywa. Przyswajalność żelaza z jedzeniem zwiększa jednoczesne spożywanie witaminy C z cytrusów, jagód, kiwi, ziemniaków czy też papryki, natki pietruszki, koperku czy dzikiej róży.

Jakie produkty powinniśmy wykluczyć z diety przy niedoborze żelaza?

Poniższe produkty ograniczają przyswajalność żelaza. Jest to kawa, czarna herbata, płatki zbożowe, otręby, pieczywo pełnoziarniste, rabarbar i szczaw.

SPOSOBY NA NIEDOBÓR ŻELAZA.

Wykonałeś badanie krwi, po czym na karcie wyników widnieje niedobór żelaza? Podstawą do leczenia jest konsultacja z Twoim lekarzem rodzinnym, który zazwyczaj przepisuje żelazo w tabletkach. Można również spożywać produkty bogate w żelazo, jednak ten sposób leczenia jest dużo dłuższy, zatem jeśli zaczynasz przyjmować żelazo w tabletkach, wyjątkowo popijaj je sokami owocowymi, zawierającymi duże ilości witaminy C, gdyż jak wspomniałam wcześniej zwiększają przyswajalność żelaza w organizmie.

 

Redaktor Pakernia24: Marczak Natalia

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz