Nordic Walking maszerowanie z kijkami dla każdego

Nordic Walking sport dla każdego

nordic walking

Nordic Walking to pewna forma rekreacji, która polega na marszu ze specjalnymi kijkami. Pomysł powstał w Finlandii w latach 20 XX wieku. Wymyślony został jako roczny trening dla narciarzy biegowych. Jednak opublikowany został dopiero w 1997roku przez Manko Kantanera. Nordic Walking jest o wiele bardziej korzystny i polecany, niż zwykły marsz. Jego funkcja polega na tym, że przy jego wykorzystaniu używamy siły do kijków z obu stron(each side), a przez to zmuszamy do pracy o wiele więcej mięśni.

Oprócz tego, że Nordic Walking rozwija wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, stymulujemy do pracy także takie mięśnie jak: klatka piersiowa, tricepsy, bicepsy, barki, brzuch, tułów. Powoduje to większe wzmocnienie niż przy zwyczajnym marszu czy joggingu. Teraz omówimy jego plusy:

Nordic Walking – zalety

 

– zwiększa naszą stabilność, równowagę

– pomaga w utrzymaniu lepszej postawy ciała

– spała większą ilość kcal niż przy normalnym spacerze(20-40% więcej)

– redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co jest dobra opcja dla osób ze słabszymi stawami, otyłych, czy z niezbyt silnymi ramionami

– umożliwia łatwiejsze wchodzenie na wzgórza

– rozwija naszą siłę i wytrzymałość

jest dla każdego i praktycznie wszędzie można chodzić z kijkami

– nic nas nie kosztuje, jedynie czas, zapał i zakup kijków

Badania wykazały także, że Nordic Walking:

* usprawnia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy

* zwiększa pobór tlenu (przeciętnie o 20-58% więcej, w zależności od intensywności odbijania kijków)

* zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa

* łagodzi napięcia mięśni w okolicy barków

* odciaza stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych i otyłych

* nie pogarsza stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych

Pierwsze mistrzostwa z Nordic Walking w Polsce odbyły się w Gnieźnie. Popularność tego sportu ciągle rośnie, co wykorzystywane jest w działalności marketingowej firm. W Polsce istnieje Polska Federacja Nordic Walking, wyłączny przedstawiciel International Nordic Walking Association- INWA(Miedzynarodowa Federacja Nordic Walking).

Nordic Walking – technika

A teraz przejdźmy do praktyki. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że nie M nic prostszego niż chodzenie z kijkami. Jednak jest to mylne myślenie. Wiele osób źle technicznie wykonuje ten chód. Dlatego tak ważne jest, aby uprawianie Nordic Walking rozpocząć pod okiem instruktora, bo jak nam wiadomo źle wykonywany sport nie daje nam korzyści, a nawet może zaszkodzić. Naukę chodzenia Nordic Walking najlepiej zacząć od paru ćwiczeń, które niżej opiszę:

POSTAWA: Plecy powinny być wyprostowane(nie garbimy się),brzuch wciągnięty, a łokcie rozluźnione w miarę proste, ale nie sztywne. Gdy będziemy przyspieszać, pozwólmy ciału nieco pochylić się do przodu.

KROKI: Stawiamy je zaczynając od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Kroki niech będą dłuższe niż przy normalnym chodzeniu, na tyle, aby czuć rozciąganie w pachwinach.

RĘCE I NOGI: Powinny pracować naprzemiennie z nogami. Rękami poruszajmy naturalnie na wysokości pępka.

nordic walking kijki i buty
Nordic Walking kijki i buty

Nauka chodzenia Nordic Walking:

1. Przejdź kawałek swoim naturalnym tempem i stylem. Zwróć uwagę na pracę rąk, aby działały one jak wahadło. W miarę jak będziesz przyspieszać twoje ręce będą się wychylały do przodu i do tylu.

2. Złap kijki w połowie dłońmi i idąc dołącz do tego naprzemienna pracę rąk z nogami. RĘCE niech będą rozluznione, a ruch wykonywany w stawie barkowym, nie łokciowym, nie zginaj łokci.

3. Załóż kijki(włóż ręce w uchwyty kijów-rękawiczek) i nie trzymając ich(kijki zwisają) maszeruj, pilnując nadal naprzemiennej pracy rąk i nóg.

4. Powtórz poprzednie ćwiczenie, jednak teraz trzymając kijki. Staraj się, aby wbijały się one naturalnie. Nie zginaj łokci. Staraj się, aby zamykać dłoń, gdy kijek jest z przodu, a otwierać dłoń, gdy kijek znajduje się w tyle.

5. Dołóż wybicie się kijka i delikatną rotację barków. Jeśli opanujesz te ćwiczenia, znasz już podstawy, jednak nic nie daje takich efektów jak nauka z instruktorem. Nordic Walking to sport, który może uprawiać każdy i prawie wszędzie!! Nie ważny jest wiek, kondycja czy tusza. Wybierz sie do lasu, parku miejskiego czy w inne miejsce! Nie szukaj wymówek, tylko działaj! Nic samo się nie zrobi. 🙂

Redaktorka Pakernia24: Ania Stachoń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *