Co to jest kwas fosfatydowy? Właściwości, działanie i wpływ na sylwetkę

kwas fosfatydowy suplement

Kwas fosfatydowy (PA) bywa nazywany rewolucyjnym suplementem na przyrost masy mięśniowej. Wiele osób ćwiczących mniej lub bardziej intensywnie porównuje go nawet do kreatyny, która cieszy się największą popularnością jeżeli chodzi o wsparcie treningu i przyspieszanie jego efektów. Czy rzeczywiście stosowanie kwasu fosfatydowego to dobry pomysł? Sprawdź czym jest, jakie ma właściwości i co na jego temat mówią badania. Z pewnością pomoże ci to w podjęciu decyzji.

Co to jest kwas fosfatydowy?

Kwas fosfatydowy (PA) to naturalny związek, który pozyskuje się między innymi z lecytyny i który jest zbudowany z jednej cząsteczki glicerolu i kwasu fosforowego oraz dwóch cząsteczek kwasów tłuszczowych. Należy do grupy fosfolipidów, które pełnią wiele ważnych funkcji w ludzkim ciele – odpowiadają za budowę błon komórkowych i chronią komórki przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Są również odpowiedzialne za magazynowanie energii oraz przekazywanie sygnałów w organizmie.

Najważniejszą funkcją kwasu fosfatydowego, za którą cenią go zarówno bywalcy siłowni, jak również sportowcy, jest pozytywny wpływ na masę mięśniową. Należy bowiem do tych suplementów, które pozwalają szybciej je rozbudować, a także poprawić ich wydolność. Co więcej, jest w stanie poprawić siłę oraz wytrzymałość u sportowców, dlatego często jest traktowany jako uzupełnienie popularniejszej kreatyny. Z czego wynikają skuteczność jego stosowania i szybkie efekty, jakie daje?

Kwas fosfatydowy jest jednym z najbardziej skutecznych związków w kontekście pobudzania białka mTOR. To niezwykle istotne, ponieważ odpowiada ono za regulację wzrostu masy mięśniowej, sprawia, że treningi są jeszcze bardziej efektywne i pozwala znacząco skrócić czas, jaki jest potrzebny do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Dzięki stosowaniu suplementów diety z kwasem fosfatydowym dochodzi do zwiększenia sygnalizacji mTOR, co sprawia, że wzrost mięśni zostaje znacznie przyspieszony.

Pamiętaj – synteza białka wymaga sygnalizacji mTOR, dlatego też kwas fosfatydowy działa wyłącznie wtedy, gdy regularnie przeprowadzasz intensywny trening. Bez dużego wysiłku nie będzie możliwości zwiększenia masy mięśniowej, siły czy redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej.

Właściwości kwasu fosfatydowego

Fosfolipidy, takie jak kwas fosfatydowy, to związki niezwykle cenne dla komórek i całego organizmu człowieka. Niestety, wiele osób wciąż nie docenia jego skuteczności i stawia wyłącznie na popularniejszą kreatynę. Aby przekonać cię, że kwas fosfatydowy naprawdę działa i warto go stosować, wymienimy wszystkie jego właściwości i korzyści, jakie zapewni ci po ciężkim, regularnym treningu.

Przyrost mięśni w krótkim czasie

Każdy suplement czy odżywka stosowana przez bywalców siłowni i sportowców powinna w pierwszej kolejności przyspieszać rozbudowę masy mięśniowej. Nie inaczej jest z kwasem fosfatydowym, który, ze względu na pobudzenie białka mTOR, wpływa niezwykle korzystnie na budowę twojego ciała. W sposób całkowicie naturalny nasila anabolizm mięśni i pozwala zwiększyć beztłuszczową masę w naprawdę krótkim czasie. Zapewnia jednocześnie bezpieczeństwo wszystkim stosującym go osobom i daje również wiele innych korzyści.

Stosowanie suplementu z kwasem fosfatydowym ma pozytywny wpływ na organizm i daje mnóstwo wartościowych efektów – dlatego też polecany jest osobom uprawiającym sporty siłowe oraz kulturystom.

Wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej

Suplement diety z kwasem fosfatydowym będzie mieć wpływ nie tylko na rozbudowę mięśni – ze względu na swoje właściwości pozwoli również zwiększyć siłę oraz wytrzymałość. Będzie to korzystne dla wszystkich tych osób, które chcą ćwiczyć więcej i tym samym jeszcze szybciej osiągnąć doskonałe efekty.

Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

Aktywacja kinazy mTOR oraz pośredniczenie w syntezie triacylogliceroli i glicerofosfolipidów powoduje, że kwas fosfatydowy nie tylko wpływa pozytywnie na masę mięśniową – pozwala jednocześnie obniżyć wagę. W ten sposób będzie miał korzystny wpływ na wszystkie te osoby, które marzą o szczuplejszej sylwetce i efektywniejszym spalaniu tkanki tłuszczowej.

W tym wypadku również należy pamiętać, że ze stosowania samego suplementu nie będzie satysfakcjonujących efektów. Niezbędne okażą się też zdrowa, niskokaloryczne dieta oraz przeprowadzanie regularnego, intensywnego treningu.

Skuteczniejsza regeneracja mięśni

Kwas fosfatydowy należy do tych suplementów diety, które odpowiadają również za regulowanie poziomu pH w komórkach, co przekłada się na szybszą regenerację mięśni. Produkt umożliwi ci obniżenie dolegliwości bólowych po przeprowadzonym treningu i szybszy powrót do optymalnej formy.

W praktyce oznacza to, że będziesz mógł ćwiczyć jeszcze bardziej intensywnie i częściej – a to również znacząco przyczyni się do rozbudowy masy mięśniowej i zwiększenia siły.

Inne zalety kwasu fosfatydowego

Stosowanie kwasu fosfatydowego jest korzystne również ze względu na kilka innych cech charakterystycznych dla tej grupy suplementów diety. Korzystając z wysokiej jakości produktów możesz również liczyć na:

  • bardzo szybkie wchłanianie się kwasu fosfatydowego – jego absorbcja ma miejsce do 30 minut po połknięciu kapsułki;
  • pozytywny wpływ na błony komórkowe w organizmie (jak inne fosfolipidy stanowią ich budulec);
  • pełne bezpieczeństwo stosowania – jest to naturalny związek, który ma wyłącznie pozytywny wpływ na ludzki organizm;
  • oszczędności – cena, jaką trzeba zapłacić za kwas fosfatydowy, nie jest wygórowana, co również ma wpływ na rosnącą popularność produktu.

Potwierdzeniem wszystkich wymienionych właściwości i zalet kwasu fosfatydowego są pozytywne opinie na jego temat. Jest jednym z najlepszych środków, ponieważ aktywuje białko mTOR, zwiększa wytrzymałość oraz wspiera spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego względu jest coraz częściej polecany – również przez specjalistów.

Czy kwas fosfatydowy jest efektywniejszy od kreatyny?

Kwas fosfatydowy może przyspieszać proces budowy masy mięśniowej. Czy jednak jego skuteczność oraz pozytywne opinie powodują, że jest lepszy niż kreatyna i warto polecić go jako złoty środek dla wszystkich sportowców?

„Królowa suplementów” to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na wzrost masy mięśniowej, jaki jest dostępny na rynku. Kreatyna składa się bowiem z trzech wartościowych aminokwasów – argininy, glicyny i metioniny, w związku z czym ma zupełnie odmienne działanie niż kwas fosfatydowy. Przede wszystkim nie zwiększa sygnalizacji mTOR, ale prowadzi do odnowienia cząsteczek ATP (adenozynotrójfosforanu) i pobudzenia produkcji białka – dzięki temu jest to najskuteczniejszy suplement diety na rynku.

Czy kwas fosfatydowy to produkt, który może ją zastąpić? Niekoniecznie – najlepsza będzie suplementacja obu odżywek jednocześnie. W ten sposób synteza białek zostanie jeszcze bardziej przyspieszona, co znakomicie wpłynie na masę mięśniową – doprowadzi do jej wzrostu i zwiększenia wytrzymałości.

Badania potwierdzające skuteczność

Oczywiście chcąc udowodnić skuteczność, jaką odznacza się kwas fosfatydowy, warto odnieść się do badań. Jedno z nich przeprowadzone zostało w 2016 roku – trwało 8 tygodni i polegało na przyjmowaniu kwasu fosfatydowego 3 razy w tygodniu (przy jednoczesnym, regularnym treningu). Suplementacja potwierdziła, że odpowiednia ilość produktu może pozytywnie wpłynąć na mięśnie, siłę oraz masę ciała.

To oczywiście jedno z wielu badań, które potwierdzają, że kwas fosfatydowy to suplement diety, który działa i może być stosowany zarówno przez osoby ćwiczące na siłowni, jak też zawodowych sportowców.

Jak stosować kwas fosfatydowy na masę?

Aby aktywować białko mTOR, trzeba przyjmować odpowiednią ilość kwasu fosfatydowego. Jest to około 750 mg dziennie. Dzięki takiej dawce unikniesz jakichkolwiek skutków ubocznych i zyskasz pewność, że kwas fosfatydowy będzie działać skutecznie. Suplementacja, dla jeszcze lepszych efektów, może być uzupełniona o inne wartościowe składniki, takie jak witamina D czy kwasy Omega-3.

Aby kwas fosfatydowy przyniósł najlepsze efekty, należy pamiętaj o treningu i diecie – spożywanie wartościowych i niskokalorycznych produktów pozwoli ci jeszcze szybciej osiągnąć piękną sylwetkę.

Ocena: 3.5/5 | Głosów: 11

Dodaj komentarz