Dorian Yates wymiary kulturysty oraz historyczna biografia

Angielska skała wśród triumfatorów Dorian Yates

dorian yates

Dorian Yates wygrał zawody Mr. Olympia sześć razy z rzędu. Jego dorobek to zwycięstwo w 15 profesjonalnych konkursach oraz dwa drugie miejsca. Jego wielka kariera została zakończona przez liczne kontuzje m.in. bicepsa i tricepsa. Na swoim ostatnim konkursie w roku 1997, podczas zdobycia ostatniego Mr. Olympia, borykał się z kontuzjami.

Dorian Yates rozpowszechnił trening zwany HIT (High Intensity Training). Trening ten zakłada, że największą stymulację mięśni osiąga się poprzez krótki, ale bardzo intensywny trening. Prawdziwym prekursorem tego treningu był jednak Mike Mentzer. Dorian Yates zdobył swój pseudonim (The Shadow – cień) dzięki niespodziewanemu pojawianiu się na konkursach i wygrywaniu ich. Przed konkursami żył w cieniu, niedostępny dla opinii publicznej. Odrzucił kilka propozycji – m.in. występowania jako twarz suplementów. Odmawiał również wywiadów i reklam telewizyjnych – wszystko w celu zachowania prywatności.

Dorian Andrew Mientjez Yates urodził się 19 kwietnia 1962 roku w Coldfield w Anglii. Kiedy był nastolatkiem jego rodzina przeniosła się do Birmingham, drugiego największego miasta w Anglii. Wtedy Dorian wpakował się w kłopoty i został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w Whatton Youth Detention Centre. Jednak to tutaj Dorian zyskał miano najsilniejszego. Otrzymał miano najlepiej zbudowanego oraz najsilniejszego w Whatton spośród 300 więźniów. Ten okres sprawił, że Dorian zaczął inaczej pojmować pewne sprawy. Wiedział, że należy postępować tak, by nie spędzić całe życia za kratkami. Postanowił nigdy tam nie wracać

Dorian Yates rozpoczął treningi w roku 1983. Człowiek zwany cieniem rzucił światło na inne metody treningowe. Stawiał przede wszystkim na wielką intensywność treningów, gdyż uważał, ze to tylko dzięki nim mięśnie są stale stymulowane. Po amatorskich zwycięstwach w Anglii – rok 1985 zwycięstwo w Mistrzostwach Amatorów oraz rok 1988 – Mistrzostwa Wielkiej Brytanii, Yates postanowił odwiedzić Nowy Jork, by wziąć udział w Night of Champions. W swoim profesjonalnym debiucie zaskoczył wszystkich zdobywając drugie miejsce – tuż za Mohamedem Benaziza. W następnym roku powrócił tu, tym razem wygrywając NOC.

 

Dorian Yates pozowanie na zawodach

W 1991 roku Dorian Yates zajął drugie miejsce. Musiał uznać wyższość rekordzisty pod względem tytułów – Lee Haneya, który po zdobyciu 8, rekordowego Sandowa odszedł na emeryturę. Od tego momentu zaczął się okres panowania Doriana Yatesa. Od roku 1992 do 1997 dominował on zdobywając rok po roku najważniejszy tytuł wśród kulturystów. W 1994 roku pomimo zerwania bicepsa wystąpił na zawodach. Niestety wzmagające się kontuzje doprowadziły do zakończenia kariery.

Dorian ma swoje siłownie na terenie Anglii. W roku 1994 założył również firmę, która produkuje odzież i książki o tematyce kulturystyki i siłowni. Dziś Yates ma swoją sieć suplementów oraz interesuje się badaniami. Ukazał wiele alternatywnych metod leczenia raka – między innymi olejem z konopi. Wygrał Mr. Olympia 6 – krotnie zapoczątkowując nową erę w historii tych konkursów. Ważąc 115 kg pokazał, że można mieć niezwykle potężną masę mięśniową przy bardzo niskim poziomie tłuszczu w organizmie. Był jednym z największych występujących kulturystów, wielu stawało w jego cieniu. Dorian ma dwoje dzieci Lewis i Tahnee

Kilka faktów na temat Doriana Yatsa

– jego matka uczyła jeździć konno
– jego siostra Lisa również kocha konie, kiedyś zakwalifikowała się do Mistrzostw Anglii
– jego ojciec zmarł w wieku 42 lat na zawał serca, Dorian miał wówczas 13 lat
– podczas dorastania, w latach młodzieńczych nie uprawiał żadnego sportu
– w wieku 16 lat był członkiem gangu skinheadów, w tym okresie słuchał Clash, Sex Pistols
– jedna z pierwszych prac Doriana była w rzeźni
– w wieku 19 lat został skazany na 6 miesięcy więzienia, podczas odsiadki pierwszy raz zabrał się za ciężary
– w wieku 21 lat wziął udział w swoim pierwszym konkursie
– w 1987 zakupił Temple Gym
– odszedł na emeryturę w 1998 roku
– jego pseudonimy to cień, brytyjski buldog i bestia z Wielkiej Brytanii

Dorian Yates wymiary

Wzrost – 177 cm
Waga – 132 kg (poza sezonem), 119 kg (konkursowa)
Ramię – 53 cm
Udo – 77 cm
Pas – 86 cm
Łydka – 56 cm
Klatka piersiowa – 145 cm

 

Historia konkursów

1985
– World Games, 7 miejsce (amatorzy)
1986
– British Championships, 1 miejsce waga ciężka
1988
– British Championships, 1 miejsce
1990
– Night of Champions, 2 miejsce
1991
– Night of Champions, 1 miejsce
– Mr. Olympia, 2 miejsce
– English Grand Prix, 1 miejsce
1992
– Mr. Olympia, 1 miejsce
– English Grand Prix, 1 miejsce
1993
– Mr. Olympia, 1 miejsce
1994
– Mr. Olympia, 1 miejsce
– Spanish Grand Prix, 1 miejsce
– German Grand Prix, 1 miejsce
– English Grand Prix, 1 miejsce
1995
– Mr. Olympia, 1 miejsce
1996
– Mr. Olympia, 1 miejsce
– Spanish Grand Prix, 1 miejsce
– German Grand Prix, 1 miejsce
– English Grand Prix, 1 miejsce
1997
– Mr. Olympia, 1 miejsce

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński wszelkie prawa zastrzeżone.

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz