Ćwiczenia na szerokie i kuliste barki, wyglądaj jak king kong

ćwiczenia na szerokie barkiSzerokie i kuliste barki są marzeniem wielu mężczyzn. Dobrze zbudowane „bary” wyglądają fenomenalnie, wraz z piękną wypracowaną sylwetką, budzą podziw zarówno kobiet jak i innych mężczyzn, którzy zazdroszczą, typowej dla facetów budowy ciała.

Szerokie barki niczym u filmowego King Konga uwydatniają kulturystyczną budowę tzw. „V” przez co wyglądamy na potężniejszych. Osoby o szerokich barkach, wyglądają świetnie w każdym ubraniu, niczym model na wybiegu. Kuliste i szerokie barki zawsze budziły respekt u innych mężczyzn, jeżeli chcesz zajmować 1,5 miejsca w autobusie ten artykuł jest właśnie dla Ciebie !

Ćwiczenia na szerokie barki – wstęp

W pierwszym kroku zaczniemy od anatomii mięśni barków. Barki składają się z 3 aktonów: przednich, środkowych oraz tylnych. Aby cieszyć się szerokimi i kulistymi barkami, musimy zadbać o każdy jeden z aktonów.

Na szerokość barków wpływa głównie akton środkowy. Kulistość zaś daje równe rozwinięcie wszystkich 3 z aktonów.

Ćwiczenia na szerokie barki z  podziałem na aktony

Poniżej wypisze ćwiczenia na barki oraz na który z 3 aktonow, oddziałują w głównej mierze.

Aktony przednie:

  • Wyciskanie sztangi sprzed głowy
  • Wyciskanie sztangi zza głowy
  • Wyciskanie hantli nad głowę
  • Podciąganie sztangi do brody wzdłuż tułowia

Aktony tylne:

  • Unoszenie hantli w opadzie tułowia
  • Podciąganie sztangi do brody wzdłuż tułowia
  • Unoszenie hantli leżąc
  • „Odwrotne rozpiętki”

Aktony środkowe:

Wszystkie powyższe ćwiczenia angażują w jakimś stopniu aktony środkowe barków z tą różnicą, że głównym ćwiczeniem angażującym szerokość barków jest unoszenie hantli w górę do boku, czyli unosimy sztangielki lub (jedną naprzemiennie), stojąc na boki, przy ćwiczeniu uginamy lekko nasze łokcie, ruch prowadzimy daleko od ciała.

Unoszenie hantli bokiem
Unoszenie hantli bokiem

Wideo jak wykonać te ćwiczenie:

Ćwiczenie, które prawie wyłącza akton środkowy z pracy to unoszenie hantli w opadzie tułowia oraz „odwrotne rozpiętki”.

 

Inne „tricki” na szerokie barki

Bardziej czasochłonne i złożone są ćwiczenia, które pomagają poszerzyć naszą obręcz barkową, na skutek obciążeń, na które będzie narażona nasza obręcz barkowa podczas ćwiczeń, dostosuje się do potrzeb i zwiększy swoją właściwość.

  • Podciąganie na drążku w jak najszerszym chwycie
  • Wyciskanie sztangi na klatkę szerokim chwytem
  • Wiosłowanie sztangą w opadzie w szerokim chwycie

 

 

Wszystkie podane wcześniej ćwiczenia na przedni, środkowy i tylni akton barków lubią dużo powtórzeń, zapomnij o 6 ruchach w serii, w ten sposób nie wypracujesz szerokich i kulistych barków o których marzysz.

Daj z siebie więcej i skup się na pracy mięśni. Zadbaj o różnorodność ćwiczeń, wykonuj trening raz ze sztangą, raz z hantlami a raz na wyciągach.

Na początku treningu wykonuj najcięższe ćwiczenia złożone jak wyciskania ze sztangą, a na koniec dobijaj tymi lżejszymi, jak wyciągi czy unoszenia hantlami, wykorzystasz wtedy w pełni potencjał tych ćwiczeń.

Ćwiczenia na szerokie barki – podsumowanie

Szerokie i kuliste barki będą wisienką na torcie naszej sylwetki, jeżeli zadbamy o ich prawidłowy rozwój. Należy pamiętać, że mięśnie naramienne są jednymi z najmniejszych partii mięśniowych, bardzo łatwo je przetrenować, zwłaszcza że są zaangażowane podczas wielu innych ćwiczeniach np. przy tych na klatkę piersiowa i plecy.

Nie przesadzaj więc z ciężarem, skup się na prawidłowym i dokładnym wykonywaniu ćwiczeń w innym wypadku dość łatwo o kontuzję i brak progresu…

Kontuzja barków może wykluczyć Cię z treningów na długie tygodnie, ponieważ jak wspominałem staw barkowy jest zaangażowany przy większości ćwiczeń …

Życzę udanych treningów i szerokich barków niczym KING KONG !

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

Ocena: 5/5 | Głosów: 8

Dodaj komentarz